U aljmaškom Svetištu Gospe od utočišta u kojem se Gospa slavi više od tri stoljeća, na svečanom misnom slavlju u nazočnosti velikog broja vjernika đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit msgr. dr. Marin Srakić pozvao je vjernike da svojim životom svjedoče živu vjeru i, uključujući znanstvenike, stanu u zaštitu ljudskog i Božjeg dostojanstva
Petak 13. srpnja 2012. godine crni je petak za Hrvatsku jer je politika dirnula dostojanstvo ljudskog života usvajanjem zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji, rekao je. Sloboda kao nova religija ne može pomoći nego samo odmoći čovjeku jer zanemaruje činjenicu da se čovjek ne može igrati Boga bez obzira na svu razinu znanosti i napretka. Medicinski pomognuta oplodnja dira upravo u takve odnose, a pobačaj je zločin. Zbog svih tih događaja koji uznemiruju, pozvani su i znanstvenici i svi vjernici da svojim javnim istupima stanu u zaštitu ljudskog i Božjeg dostojanstva, rekao je nadbiskup Srakić.
Govoreći o značenju današnjeg blagdana Marijina uznesenja u Nebo, nadbiskup Srakić je rekao kako nije dovoljno samo prisustvovanje misnim slavljima, nego da je obveza vjernika da svojim načinom života svjedoče Marijinu čistoću života i Isusove poruke ljubavi i vjere
Dodao je kako su ovih dana na netom završenim Olimpijskim igrama postignuti izvrsni sportski rezultati i da se i on pridružuje čestitkama za sportske uspjehe. Ipak, kazao je, što znači koja sekunda manje ili više za neki sportski rezultat ili sva postignuća, ako zanemarimo istinsku vjeru i Marijino i Isusovo poslanje, svetost obitelji.
Podsjetio je kako je Marija živjela kao obična žena koja je 'nosila pregaču', radila i borila se kao i sve današnje žene koje su suočene s brojnim problemima. U vremenu kada su mnogi izgubili nadu kad mnogi osjećaju besperspektivnost i sve muke života, utječemo se molitvi Mariji s riječima 'Ti znadeš najbolje sve naše nevolje', kazao je nadbiskup Srakić.
Zazvao je Duha svetoga na sve okupljene vjernike u jednom od najstarijih marijanski svetišta u Hrvatskoj, Svetištu Gospe od utočišta u Aljmašu.
Aljmaška crkva srušena je do temelja u velikosrpskoj agresiji, ali je, u vrijeme kada je Aljmaš bio okupiran, čudom spašen kip aljmaške Gospe od utočišta i uoči Svih svetih 1992. donesen u Osijek. Obnovljeni Gospin kip zajedno s prognanim Aljmašanima, Daljcima i Erdučanima koji su u progonstvu bili dugih sedam godina, vraćen je u Aljmaš 1. kolovoza 1998. Na mjestu srušene aljmaške crkve izgrađena je nova, a cijelo Svetište je obnovljeno i uređeno.
Tijekom dana kroz Aljmaš će proći i do sto tisuća vjernika, kazao je aljmaški župnik i upravitelj Svetišta Ante Markić.
Čestitao je plivačima koji su od Osijeka Dravom i Dunavom stigli podno aljmaške crkve Gospe od Utočišta u vrijeme misnog slavlja. Među desetak plivača bio je i stopostotni ratni invalid bez ruke i noge Mario Filipi, također Slobodan Lang i drugi. Vodeni maraton u znak zahvale aljmaškoj Gospi organizirala je Koordinacija udruga proizašlih iz Domovinskog rata Osječko-baranjske županije.
Među brojnim vjernicima na proslavi blagdana Velike Gospe u Aljmašu bili su osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić i osječki gradonačelnik Krešimir Bubalo
Danas tisuće hodočasnika pohodi marijanska svetišta u cijeloj Hrvatskoj, a u Slavoniji se, osim u Aljmašu, blagdan Velike Gospe tradicionalno slavi i u Dragotinu i Ilači. U Dragotinu uoči blagdana Velike Gospe sinoć je misu predvodio đakovačko-osječki nadbiskup Marin Srakić, a u Svetištu Gospe ilačke središnje misno slavlje danas je predvodio đakovačko-osječki pomoćni biskup msgr. dr. Đuro Hranić.