Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je da će predložiti vladi da Slovenija prizna neovisnu Palestinu do kraja ove godine, bez obzira na to hoće li to učiniti i neka druga država u Europskoj uniji
U razgovoru za Slovensku televiziju Erjavec je rekao da u okviru EU-a postoji dogovor da se ide u zajedničko priznanje suverene i neovisne Palestine ako je prizna još jedna država EU-a, ali da postoji mogućnost da se to ne dogodi te da će u tom slučaju predložiti vladi da Slovenija u priznanje ide sama.
'S nekim smo članicama u tijesnim vezama i za sada se čini da nećemo biti sami, ali u politici brzo može doći do promjene stajališta. Zato ću vladi predložiti da mi sami priznamo Palestinu ako to ove godine ne učini nijedna druga članica', kazao je Erjavec, dodavši da će vlada o tome raspravljati odmah nakon što se formira nova izraelska vlada i da se boji da će izraelski premijer Benjamin Netanjahu nastaviti dosadašnju politiku koja onemogućava mirovno rješenje po načelu suživota dviju nezavisnih država i da će nastaviti gradnju nezakonitih izraelskih naselja na palestinskom teritoriju.
Erjavec se u razgovoru osvrnuo i na sukob u Ukrajini, rekavši da Slovenija smatra kako se ukrajinski problem ne može riješiti pukim jačanjem gospodarskih sankcija protiv Rusije.
'Gospodarskim sankcijama nećemo riješiti ukrajinski problem, a svi ćemo zbog njih imati negativne posljedice. Ako bi došlo do potpunog prekida gospodarske suradnje, najveće bi negativne posljedice osjetilo stanovništvo Rusije, a to bi imalo utjecaj i na države EU-a', kazao je slovenski ministar.
Osvrćući se na odnose Slovenije s drugim državama sljednicama nekadašnje SFRJ i za Sloveniju problematična pitanja kao što su devizna štednja građana Hrvatske i BiH u podružnicama Ljubljanske banke, granični prijepor s Hrvatskom, pitanje 'izbrisanih' neslovenaca i kršenje prava radnika iz BiH u Sloveniji, Erjavec je rekao da je težina tih pitanja pala na sadašnju slovensku vladu iako su ona nastala u prošlosti te bi bilo najbolje da su riješena odmah nakon nastanka novih država.
'Mislim da je pravo vrijeme za rješavanje svih tih pitanja bilo devedesetih godina, ali su se pometala ispod tepiha pa smo danas u situaciji da se i njima moramo baviti', kazao je Erjavec u razgovoru za Slovensku televiziju.
'Tada su se ta pitanja, kad više nije bilo Jugoslavije, mogla lakše riješiti i postići novi dogovor o određenim stvarima, ali očito tada nije bilo prave političke volje, niti u Sloveniji niti kod drugih sljednica', kazao je Erjavec.
Erjavec je predsjednik Slovenske demokratske stranke umirovljenika (DESUS) koja je članica koalicije premijera Mire Cerara, a na mjestu ministra vanjskih poslova je u trećoj koalicijskoj vladi zaredom.