Mogućnosti da Slovenija modernizira svoje obrambene snage do 2020. i uskladi ih s planovima NATO saveza u promijenjenim i zahtjevnim sigurnosnim prilikama su minimalne, ocjena je analitičara NATO-a objavljena u dokumentu o obrambenom planiranju država članica u koji je uvid imao mariborski list 'Večer'.
Riječ je o povjerljivom dokumentuu s datumom 5. veljače u kojemu je Sloveniji u pogledu investicija u vojsku i njenu modernizaciju dana negativna ocjena jer unatoč rastu BDP-a u zadnje dvije godine nije povećala udio obrane u BDP-u koji iznosi samo jedan posto, dvostruko manje od preporuka NATO saveza.
Posljednju značajniju investiciju u svoje oružane snage Slovenija je imala prije skoro deset godina kupnjom oklopnih transportera Patria, ali je od naručenih 135 na kraju kupila samo 30, od čega su u voznom stanju samo 4, navodi 'Večer'.
Promjene u sigurnosnom okolišu diktiraju potrebu veće spremnosti i sposobnosti reakcije oružanih snaga svih država članica NATO saveza, te širok spektar bojne sposobnosti u svim uvjetima, no Slovenija će i dalje predstavljati teret za druge članice kojima je prepustila brigu za vlastitu obranu u zahtjevnim sigurnosnim uvjetima, piše navodno u dokumentu kojim su slovenske oružane snage u pogledu kapacitiranosti i investicija ocijenjene negativno.
Ukoliko želi dosegnuti ciljne kapacitete saveza, 'Slovenija će morati za obranu izdvajati mnogo više sredstava nego do sada, a dotad će njen obrambeni kapacitet biti limitiran', navodi se u povjerljivom dokumentu NATO saveza koji citira mariborski list.