Programa zaštite, uređenja i korištenja rijeke Save i zaobalja od granice s Republikom Slovenijom do Siska
Akcija traje samo nekoliko sekundi. Sprej boca s pur-pjenom (građevinska, poliuretanska ili pur-pjena) prisloni se na auspuh parkiranog automobila. Prsne se jednom ili dvaput i – gotovo. Kad se pjena stvrdne, automobil se više ne može upaliti.
Oštećeno 270 automobila
Prema pisanju medija, policija u Baden-Württembergu, Bavarskoj, Berlinu i Brandenburgu smatra da se iza toga krije nešto ozbiljnije. U tim njemačkim pokrajinama od prosinca je na taj način oštećeno 270 vozila. Trag vodi do organizatora akcije, koji su vjerojatno u Rusiji, navodi Deutsche Welle.
Policija je saslušala četvoricu osumnjičenih. Jedan je priznao da ih je angažirao jedan Rus i da su instrukcije dobivali putem aplikacije na mobilnom telefonu iz Rusije. Za svaki oštećeni automobil plaćeno im je sto eura, a uz to su dobili i više tisuća eura početnog kapitala.
Istražna tijela smatraju da se radi o ruskoj sabotažnoj akciji koja ima za cilj utjecati na aktualnu predizbornu kampanju u Njemačkoj. Na oštećenim vozilima često su bile naljepnice s likom kandidata za kancelara iz stranke Zelenih Roberta Habecka, kao i slogan „Budi zeleniji!". Zbog toga su istražitelji isprva pretpostavljali da iza napada s pur-pjenom stoje klimatski aktivisti ili pristaše Zelenih. Međutim, nakon izjave osumnjičenog, to se promijenilo.
Ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock jedna je od vodećih kandidatkinja Zelenih za izbore 23. veljače. Ta stranka jasno je stala na stranu Ukrajine.
Sve veći broj incidenata
Prema ocjeni njemačke vlade, Rusija je već pokušala umiješati se u izbornu kampanju na prethodnim saveznim izborima 2021. godine. Od početka ruske agresije na Ukrajinu, broj incidenata se povećao, navodi se u analizi njemačke Vojne protuobavještajne službe (MAD).
Metoda s pur-pjenom nije prvi val „jeftinih", pretežno manjih sabotažnih akcija. Prema podacima Savezne službe za zaštitu ustava, već mjesecima postoji trend da ruske službe angažiraju sitne kriminalce u ciljanim zemljama kako bi provodili takve akcije. U ovom slučaju radi se o četvorici mladića iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Njemačke.
Popis incidenata postaje sve duži: zapaljeni paketi u poštanskim centrima i avionima, letovi dronova iznad objekata Bundeswehra, rupe u ogradama vojarni, neovlaštene osobe na vojnim poligonima, oštećena željeznička i komunalna infrastruktura, planirani napad na šefa njemačke tvrtke za proizvodnju oružja Rheinmetall. U hibridnu rusku strategiju spada i oštećenje podmorskih kabela u Baltičkom moru od strane tankera ruske „flote u sjeni" ili „mračne flote", jeftinih tankera koji prevoze rusku naftu u Aziju.