Danas je u Srbiji započeo opći štrajk koji okuplja širok spektar društvenih skupina, uključujući studente, prosvjetne radnike, odvjetnike i druge građane nezadovoljne trenutnom situacijom u zemlji. Ovaj štrajk predstavlja kulminaciju višemjesečnih prosvjeda i nezadovoljstva koje je zahvatilo srpsko društvo
Sve je počelo 1. studenog 2024. godine kada je došlo do tragičnog urušavanja nadstrešnice na nedavno renoviranom željezničkom kolodvoru u Novom Sadu, pri čemu je poginulo 15 osoba, većinom mladih. Javnost je za ovu nesreću okrivila vlasti i izvođače radova, optužujući ih za nemar i korupciju tijekom obnove kolodvora.
Nakon nesreće, studenti su preuzeli inicijativu i organizirali blokade na fakultetima u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. Blokade su započele krajem studenog 2024. godine i traju već gotovo dva mjeseca. Studenti zahtijevaju temeljitu istragu nesreće, objavu svih relevantnih dokumenata vezanih uz obnovu kolodvora te kaznenu odgovornost odgovornih osoba. Također, organiziraju i svakodnevne 15-minutne blokade prometa u znak sjećanja na 15 žrtava nesreće.
Sindikati se pridružili studentima
Prosvjedi su se proteklih tjedana proširili izvan studentskih krugova, pridružili su im se prosvjetni radnici, odvjetnici i drugi sindikati. Mnoge škole su zatvorene u znak podrške prosvjedima, a odvjetnici su započeli sedmodnevni štrajk. Na društvenim mrežama proširio se poziv na opći štrajk 24. siječnja, kojem su se odazvale razne organizacije, mediji, kafići i drugi poslovni subjekti.
Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, odbacio je optužbe o korupciji i nemaru te je prosvjede okarakterizirao kao pokušaj destabilizacije vlasti. Također je sugerirao da iza prosvjeda stoje strani interesi, uključujući Hrvatsku, te je naveo da je interes Hrvatske, kao i nekih drugih regionalnih aktera, smjena trenutne vlasti u Srbiji.
Hrvatska uputila prosvjednu notu Srbiji
Dodatnu napetost između Srbije i Hrvatske izazvala je deportacija petorice hrvatskih aktivista iz Beograda. Hrvatska je zbog toga uputila prosvjednu notu Srbiji, tražeći objašnjenje za postupak koji je ocijenila neosnovanim i neprikladnim.
Srpske vlasti su odgovorile da su aktivisti protjerani u skladu sa zakonom, navodeći da su predstavljali prijetnju sigurnosti zemlje.
Iako su prosvjedi inicijalno pokrenuti zbog tragične nesreće u Novom Sadu, s vremenom su prerasli u širi pokret koji zahtijeva odgovornost vlasti i borbu protiv korupcije.