Srbiju očekuje ultimatum, ili će prihvatiti plan Berlina i Pariza o Kosovu ili će se suočiti s posljedicama koje ne isključuju ni sankcije, tvrde beogradski mediji u petak, uoči popodnevnog sastanka diplomatske petorke EU-SAD sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem
Petorka, u kojoj su izaslanik SAD-a Gabriel Escobar, specijalni predstavnik EU-a za dijalog Srbije i Kosova Miroslav Lajčak, te predstavnici Francuske Emmanuel Bonne, Njemačke Jens Plötner i po prvi put jedan talijanski izaslanik Francesco Tallo, dolazi u petak popodne u Beograd poslije sastanka održanog ranije danas s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem u Prištini.
Europsko-američki diplomatski kvintet je, prema medijskim izvješćima poslije tog sastanka, očekivao od premijera Kosova "bolje razumijevanje" za europski prijedlog o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova. To je nakon razgovora u Prištini novinarima rekao specijalni izaslanik EU-a Miroslav Lajčak. "Očekivali smo bolje mogućnosti razumijevanja ove ponude. Nadam se da ćemo doći do punog razumijevanja i korisnog potencijala ovog prijedloga. Nastavit ćemo raditi na tome", citirao je Radio Slobodna Europa Lajčakovu kratku izjavu.
Razgovor s Kurtijem bio je "iskren i otvoren", ustvrdio je Lajčak, ne želeći otkriti više detalja. Lajčak je istaknuo kako posjet pet stranih diplomata pokazuje da je međunarodna zajednica posvećena procesu normalizacije odnosa između dviju strana. Istodobno, beogradske "Večernje novosti" na svom portalu tvrde da će Aleksandru Vučiću diplomati SAD-a i EU-a "uputiti ogoljeni ultimatum koji se tiče statusa Kosova", a "oslanja se na famozni plan Macrona i Scholza".
List, ne navodeći izvore, tvrdi kako je visoko diplomatsko izaslanstvo spremno "bez uvijanja pred svog domaćina staviti konkretan zahtjev: ili ćete prihvatiti dokument Pariza i Berlina ili ćete se suočiti s posljedicama koje ne isključuju sankcije, pa čak i teže poteze" po Srbiju. Vučić se tijekom dana sastao s patrijarhom Porfirijem i vladikama SPC-a i upoznao ih "sa svim mogućim izazovima koje donosi posjet zapadnih emisara", navodi portal "Večernjih novosti".
Poslije petnaestominutnog zajedničkog sastanka, Vučić i patrijarh su, tvrdi portal, "razgovarali u četiri oka". "Francusko-njemački plan za rješenje kosovske krize je krajnje nepovoljan za Srbiju", jer podrazumijeva da se Beograd ne protivi članstvu Kosova u Ujedinjenim narodima, navode "Večernje novosti", bliske srbijanskom državnom vrhu.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić razgovarao je ranije danas s veleposlanicima Njemačke u regiji, te s predstavnicima njemačke vlade, uključujući i specijalnog izaslanika Manuela Sarrazina.
"Naglasio sam važnost koju Srbija pridaje odnosima s Njemačkom i ponovio čvrste pozicije naše države kad je riječ o suradnji u regiji i poštivanju međunarodnog prava", objavio je Vučić na svom Instagramu poslije sastanka s njemačkim veleposlanicima u Beogradu, Tirani, Sarajevu, Skoplju, Podgorici i Prištini. Sarrazin je u četvrtak beogradskom tisku izjavio je da Srbija ne može postati članicom Europske unije (EU) bez priznanja Kosova, ali ni bez slobodnih medija i demokracije.
On je za list Nova naglasio "veoma jasno" stajalište Njemačke da će pred kraj normalizacije odnosa Beograda i Prištine, kada Srbija odluči da se pridruži EU, priznanje nezavisnosti Kosova biti dio procesa.
Plan Berlina i Pariza, koji je u međuvremenu prihvaćen kao europski prijedlog, još nije objavljen, a prema dosadašnjim uvidima Olaf Scholz i Emmanuel Macron, žele "punu normalizaciju odnosa Srbije i Kosova", što se tumači kao želja za međusobnim priznanjem, možda ne u potpunom de iure formatu, ali u mjeri da Srbija prihvati realnost neovisnosti Kosova.