troškovi života

Stigli podaci: Skoro polovica Hrvata jedva spaja kraj s krajem, jedino je Grcima teže

25.02.2025 u 09:29

Bionic
Reading

Iako se može čuti da Hrvati nikad nisu bolje živjeli, najnovije istraživanje Euro Founda pokazuje da ti isti Hrvati jedva podmiruju osnovne životne troškove

Hrvatska se već mjesecima suočava s visokom inflacijom što potvrđuju i brojke. Državni zavod za statistiku (DZS) je objavio prvu procjenu indeksa potrošačkih cijena, prema kojoj je u siječnju 2025. stopa inflacije porasla četiri posto u odnosu na siječanj 2024. godine. U odnosu na zadnji mjesec 2024., porasla je za 0,1 posto.

Ne stojimo dobro niti među ostalim državama članicama Europske unije. U istraživanju Euro Founda, Hrvatska stoji na drugom mjestu po istraživanju 'Kvaliteta života u Europskoj uniji 2024: Rezultati života i rada u EU.' Ipak, to nije drugo najbolje, već najgore mjesto. Istraživanje pokazuje da čak 45 posto Hrvata ne može spojiti kraj s krajem. Jedina država koja se nalazi u goroj poziciji je Grčka u kojoj više od polovice građana jedva podmiruje osnovne troškove života, njih 55 posto.

Grčka je također imala najveći postotak ispitanika koji su rekli da bi mogli morati napustiti svoj smještaj u narednim mjesecima jer si ga više ne mogu priuštiti, 22 posto. Iza njih dolazi Cipar sa 19 posto, pa Estonija, Finska i Latvija sa 16 posto. Po ovom pitanju, 14 posto ispitanih Hrvata ima poteškoća sa osiguravanjem mjesta za život.

Kako je postalo teže podmiriti osnovne potrebe, više ispitanika u 2024. godini izvijestilo je da si ne mogu priuštiti određene stvari ili aktivnosti u odnosu na 2023. Najčešći nepriuštivi troškovi uključivali su novi namještaj, aktivnosti u slobodno vrijeme, odmore, imati malu količinu novca za trošenje na sebe svaki tjedan i okupljanje s obitelji ili prijateljima barem jednom mjesečno.

Žene su među najpogođenijim skupinama

Među njima su najveći porasti nepriuštivosti zabilježeni u aktivnostima u slobodno vrijeme i odmorima, osobito među srednjim dobnim skupinama od 35 do 49 godina te od 50 do 64 godina.

Nasuprot tome, manje je bilo promjena u nepriuštivosti osnovnih stvari, poput odjeće, obuće, grijanja i nutritivnih obroka. Rezultati e-anketa ukazuju na to da, unatoč smanjenju osnovne inflacije u cijeloj EU do 2024. godine, pritisci na troškove života ostaju značajan izazov za mnoge ispitanike, osobito za ona kućanstva s niskim i srednjim prihodima. Financijske poteškoće, uključujući podmirivanje osnovnih potreba i plaćanje osnovnih usluga kao što su stanovanje i komunalne usluge, pogoršale su se za sve veći postotak stanovništva. Prošle godine je taj postotak porastao za osam posto u odnosu na 2023. kada je iznosio 22 posto.

Žene, osobito u srednjim dobnim skupinama, i kućanstva u zemljama poput Grčke, Hrvatske i Estonije su među najpogođenijima. Nadalje, mnogi ispitanici doživjeli su smanjenu sposobnost da si priušte ne-esencijalne stvari i aktivnosti u slobodno vrijeme.

Euro Found navodi da nakon značajnog rasta cijena 2022. i 2023. godine, osnovna stopa inflacije u EU, koja je u listopadu 2022. godine iznosila 11,5 posto, pala je na 2,6 posto do travnja 2024. Temeljna inflacija, koja isključuje nestabilne komponente poput hrane, alkohola, duhanskih proizvoda i energije, također je pala s 6,5 na tri posto između travnja 2023. i travnja 2024.

U anketi su ispitanici kazali da u budućnosti očekuju više poteškoća nego u odnosu na 2023. Ipak, postotak je manji nego prije tri godine kada je započeo rat u Ukrajini. Euro Found iz ovog zaključuje da kućanstva i dalje podnose posljedice stalnog rasta cijena, unatoč poboljšanjima u ekonomskim pokazateljima.

Eurofoundova e-anketa dokumentira razvoj životnih i radnih uvjeta u vremenu brzih promjena. Ona je nastavak e-ankete o životu, radu i COVID-19 koju je Eurofound započeo provoditi početkom pandemije COVID-19 u travnju 2020. godine. Podaci se prikupljaju pomoću metoda neslučajnog uzorkovanja, pri čemu se ispitanici pozivaju da ispune e-anketu putem niza oglasa na društvenim mrežama.