potvrđeno

Obistinile se ranije prognoze: Građanima sve više novca odlazi iz džepova

24.02.2025 u 12:43

Bionic
Reading

Potrošačke cijene u Hrvatskoj bile su u siječnju četiri posto veće u odnosu na isti lanjski mjesec, objavio je u ponedjeljak Državni zavod za statistiku (DZS), čime je opći rast cijena na godišnjoj razini ubrzao četvrti mjesec zaredom

DZS je objavio drugu procjenu indeksa potrošačkih cijena, prema kojoj je u siječnju stopa inflacije iznosila četiri posto u odnosu na siječanj 2024. godine, dok su u odnosu na prethodni mjesec, to jest prosinac prošle godine, potrošačke cijene u prosjeku porasle za 0,1 posto.

Time je DZS potvrdio prve procjene indeksa potrošačkih cijena, objavljene 3. veljače. U siječnju je tako opći rast cijena na godišnjoj razini ubrzao četvrti mjesec zaredom. Naime, u listopadu je prekinut višemjesečni trend usporavanja rasta cijena na godišnjoj razini, kada je inflacija porasla za 2,2 posto, trend ubrzanja se nastavio u studenom, s rastom za 2,8 posto, u prosincu, za 3,4 posto, a potom i u siječnju.

Na godišnjoj razini najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u kategoriji restorana i hotela, 9,7 posto. Slijede razna dobra i usluge sa 7,5 posto, rekreacija i kultura s 5,8 posto, obrazovanje s 5,4 posto, hrana i bezalkoholna pića s 5,1 posto, zdravlje s 4,5 posto, a kategorija stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva s 4,2 posto. Nadalje, alkoholna pića i duhan su u prosjeku poskupljeli za 3,9 posto, prijevoz za tri posto, dok su cijene u kategoriji pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje kućanstva porasle za 1,7 posto.

S druge strane, kategorija komunikacija bilježi pad cijena za prosječnih 1,9 posto, a odjeća i obuća za 1,7 posto. Prema glavnim komponentama indeksa (posebnim agregatima), u komponenti usluga porast cijena na godišnjoj razini iznosio je 6,3 posto. Cijene hrane, pića i duhana porasle su za 4,9 posto, energije za 4,3 posto, a industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije za 0,5 posto, priopćili su iz DZS-a.

Cijene odjeće i obuće pale za 14,7 posto

Na mjesečnoj razini, pokazala je statistika DZS-a, najviše su u prosjeku porasle cijene u kategoriji komunikacija, za tri posto, zatim raznih dobara i usluga te u kategoriji stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva za po 1,4 posto, hrane i bezalkoholnih pića te zdravlja za po 1,2 posto te prijevoza za 1,1 posto. Nadalje, kategorija pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje kućanstva je zabilježila rast za 0,9 posto, rekreacija i kultura za 0,8 posto. alkoholna pića i duhan za 0,6 posto, a restorani i hoteli za 0,3 posto.

S druge strane, cijene odjeće i obuće su u prosjeku pale za 14,7 posto, a to je ujedno bila i jedina kategorija s padom cijena. Cijene obrazovanja su pak ostale na istoj razini kao i u prosincu.

Prema glavnim komponentama indeksa, na mjesečnoj razini porast cijena ostvaren je kod energije za dva posto, usluga za 1,4 posto te hrane, pića i duhana za 1,1 posto. Cijene su, pak, kod industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije pale za 3,4 posto, podaci su DZS-a.

Harmonizirani indeks: Rast od pet posto

DZS u priopćenju o indeksu potrošačkih cijena iznosi i podatke o inflaciji mjerenoj harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC), koji je usporediva mjera inflacije sa zemljama Europske unije.

Po tim podacima, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju u siječnju 2025. su u odnosu na prosinac prošle godine u prosjeku bile više za 0,2 posto, dok su u odnosu na siječanj 2024. godine porasle za pet posto.