promjena smjera

Što Merzova pobjeda u Njemačkoj znači za Europu? I Rusija pozorno prati razvoj situacije

25.02.2025 u 14:26

Bionic
Reading

Friedrich Merz na putu je da preuzme vlast u Njemačkoj, i to u trenutku u kojem se čini da se ruši zapadni svijet kakav poznajemo od Drugoga svjetskog rata. I dok dosad najveći saveznik i patron, SAD, napušta Stari kontinent, Merz u pobjedničkom govoru šalje važnu poruku – vrijeme je da se Europa osamostali. Kako će dolazak konzervativaca na vlast u Njemačkoj utjecati na Europljane?

'Nisam vjerovao da ću ikada izreći ove riječi na njemačkoj televiziji, ali sada je apsolutni prioritet postići jedinstvo u Europi i do te mjere ojačati je da se korak po korak osamostali od SAD-a', rekao je predsjednik Kršćansko-demokratske unije (CDU) Friedrich Merz u svom pobjedničkom govoru u izbornoj noći u nedjelju.

Demokršćanska Unija (CDU-CSU) pobijedila je s 28,52 posto na općim izborima u Njemačkoj te tako naznačila promjenu politike najvažnijeg europskog gospodarstva, a koje je već neko vrijeme na umoru.

Nakon četiri godine vladavine pretežito lijeve semafor-koalicije pod Olafom Scholzom, ali i prethodne vladavine CDU-ove Angele Merkel, koja je preuzela mnoge politike ljevice, na čelo Njemačke dolazi liberalni konzervativac koji će, kako stvari stoje, pokušati napraviti zaokret u njemačkoj politici. Oštrija migrantska politika, ali i prebacivanje fokusa s tema socijalne pravde na tržište glavne su stvari koje ovaj desni političar želi ostvariti.

Kakve će kompromise pritom morati raditi, ovisi o tome s kim dogovori suradnju. Zasad je najizglednija velika koalicija sa socijaldemokratima, a oni su na ovim izborima doživjeli debakl osvojivši čak devet postotnih bodova manje nego 2021. No zbog rekordno najgoreg rezultata na izborima svjesni su i SPD-ovci da ovaj put nešto moraju promijeniti, pa će se izgledno morati malo pomaknuti prema centru.

Merz je već krajem siječnja pogurao u Bundestagu nove, doduše neobvezujuće, migracijske mjere, i to uz podršku krajnje desne stranke Alternative za Njemačku (AfD), čime je pokazao na što je sve spreman da bi Njemačka napravila vidljiv odmak od obećanja Merkel iz 2015. – 'Mi to možemo'. Posljednjih deset godina takve politike pokazalo je da oni to ipak baš i ne mogu, ali je jasno i to da ekonomija kojoj je od vitalnog značenja strana radna snaga ne može u potpunosti zatvoriti vrata strancima.

Friedrich Merz
  • Friedrich Merz
  • Friedrich Merz
  • Friedrich Merz
  • Friedrich Merz
  • Friedrich Merz
    +6
Friedrich Merz, CDU Izvor: Profimedia / Autor: Odd ANDERSEN / AFP / Profimedia

Merz je otvorio i prostor za zaokret u politici prema nuklearnoj energiji, prema Kini, ali i za jačanje njemačko-francuske osovine kako bi se ojačala trgovinska moć EU-a. Izgledni budući kancelar mogao bi uzdrmati krajolik Njemačke, ali i EU-a u cjelini. Promjene nitko ne voli i u ovakvoj situaciji one su obično izrazito bolne, no hoće li dugoročno biti dobre, vidjet će se tek nakon nekog vremena. Politico je izdvojio sve promjene koje Njemačka pod Merzom donosi cijeloj Europi.

Vojna renesansa i osamostaljenje Europe

Merzov govor u izbornoj noći o propalom transatlantskom savezu, Trumpovoj izdaji dugogodišnjeg saveznika i osamostaljenju u sigurnosnim pitanjima signalizirao je da bi Njemačka mogla tražiti nuklearnu zaštitu od europskih saveznika. U intervjuu uoči izbora naglasio je da treba razgovarati s Britancima i Francuzima o tome mogu li dio svog nuklearnog kolača podijeliti s Njemačkom, pa makar u vidu sigurnosnih jamstava.

Obećao je Merz i snažan zamah u njemačkoj obrambenoj industriji, a očekuje se da će brzo ispuniti svoje obećanje o slanju moćnih krstarećih projektila dugog dometa Taurus u Ukrajinu – što je njegov prethodnik Scholz odbijao zbog potencijalne eskalacije rata u Ukrajini. Rusija je jučer obznanila da budnim okom prati razvoj događaja u Njemačkoj, a to se upravo odnosilo na potencijalno slanje 'moćnih bikova' u Ukrajinu.

Ako postane kancelar, Merz će se već u prvim tjednima svog mandata pozabaviti proširenjem fonda od 100 milijardi eura za obnovu Bundeswehra, što je dogovorio Scholz. Taj novac se do 2027. planira potrošiti na golemu nabavu vojne opreme, zbog čega se postavlja pitanje čime će Berlin ispuniti (sve veće) obaveze prema NATO-u. Merz kaže da će za to biti dovoljna sredstva iz njemačkog proračuna. No u pomoć bi mogao uskočiti i Bruxelles, ali o tome nešto kasnije.

Nuklearna energija neće više biti toliki tabu

Nakon što je Njemačka tijekom vladavine Merkel odustala od nuklearne energije, zaokret prema obnovljivim izvorima ubrzala je ruska invazija na Ukrajinu. Njemačka otad nastoji zamijeniti ruski plin opskrbom iz drugih zemalja, a takve promjene donijele su i povećanje cijena energenata, što se izrazito negativno odrazio na ekonomiju i društvo u cijelosti.

Merzov CDU neće odustati od obnovljivih izbora energije, ali je činjenica i da se njegova europska politička obitelj – Europska pučka stranka (EPP) - protivi 'zelenim ciljevima' EU-a. Isto tako, za razliku od Scholza, Merz nije zagriženi protivnik nuklearne energije, a blaži stav Berlina prema njoj mogao bi otvoriti veći prostor za raspravu o tom pitanju u Bruxellesu.

K tome, Merz želi ukinuti kontroverzni zakon o grijanju, a koji je uz sva protivljenja građana jedva uvela Scholzova vlada. Ukidanje zakona koji podrazumijeva da novi sustavi grijanja koriste 65 posto energije iz obnovljivih izvora dao bi zasigurno vjetar u leđa zelenoskeptičnim krugovima u europskoj politici.

Klima i održivost

S obzirom na to da Zeleni vjerojatno neće biti pozvani u koaliciju s Merzom, posebice jer je to jedan od uvjeta njegova kompanjona iz stranke CSU, Markusa Södera, vrlo je izvjesno da će nova njemačka vlada staviti manji naglasak na klimatske promjene od prethodne. Merz je kao liberalni konzervativac već ranije izražavao zabrinutost zbog negativnog utjecaja klimatskih politika na poslovanje te obećao da će gospodarski rast biti prioritet. Usto je postao jedan od najglasnijih zagovaratelja ukidanja nekoliko zelenih propisa EU-a.

Budući kancelar, baš kao i Scholz, želi odgoditi ključna pravila korporativnog izvješćivanja o održivosti kako bi potaknuo posrnulu njemačku industriju. To znači da će poprilično sigurno Njemačka pod njim podržati pojednostavljena 'zelena pravila', prijedlog koji bi Europska komisija trebala objaviti 26. veljače.

Njegova pobjeda na njemačkim izborima također znači da EPP, koji dominira Europskim parlamentom, ponovno ima moćnog saveznika u najvećem gospodarstvu EU-a. EPP se već snažno zalagao za razvodnjavanje pravila EU-a protiv deforestacije, uz potporu desno orijentiranih skupina (zasad uglavnom bezuspješno).

Automobilski sektor i oštriji stav prema Kini

Za vrijeme Scholzova mandata njemačko gospodarstvo upalo je u recesiju koja je za sobom povukla i svoj motor – automobilski sektor. Merz shvaća da su mu glavni problemi visoki troškovi energije i rada, ali i jaka konkurencija na području električnih vozila. No još uvijek nije precizirao kako namjerava pomoći proizvođačima automobila.

Obećao je smanjiti birokraciju i visoke troškove, no nije podržao reformu njemačke dužničke kočnice (protivnik je većeg zaduživanja), što će znači da će mu ruke biti zavezane kad je u pitanju financiranje takvih inicijativa.

Njemački proizvođači automobila trenutno jako ovise o kineskom tržištu, što je navelo Scholza da više udovoljava Pekingu. Merz će zasigurno zauzeti oštriji stav prema Kini te je proizvođačima jasno dao do znanja da mu ne moraju kucati na vrata ako eksplodiraju njihova azijska ulaganja.

Francusko-njemačka trgovinska osovina

Neće biti lako povezati njemačko izvozno gospodarstvo sa žarištima globalnog rasta, poput Južne Amerike, Meksika i jugoistočne Azije, uz čvršći stav prema Rusiji i Kini. Merz pritom igra na kartu obnove starih prijateljstava s kolegama čelnicima EU-a. Smatra da bi funkcionalna francusko-njemačka osovina mogla obnoviti trgovinu i ojačati Europu.

Njegovi demokršćani u više su navrata signalizirali tvrđi pristup Kini, ističući da njemačko gospodarstvo previše ovisi o nevoljama i željama Pekinga. No koliko će toga ostati na riječima po pitanju trgovine, uvelike ovisi o tome s kime će koalirati.

Poljoprivreda vs. zelena agenda

Pobjeda Merzova CDU-a znači da će se Berlin u poljoprivrednoj politici uskladiti s EPP-om Bavarca Manfreda Webera te povjerenikom EU-a za poljoprivredu Christopheom Hansenom.

Uoči pregovora o budućnosti Zajedničke poljoprivredne politike EU-a, Hansen je pokrenuo reviziju poljoprivredne politike da bi poništila zelenu agendu, uspostavljenu u prošlom sazivu EP-a, a poljoprivredu želi učiniti privlačnijim i ekonomski isplativijim zanimanjem. U svojoj predizbornoj kampanji, Merzov CDU rekao je da želi europski zakon koji 'služi poljoprivrednicima'.

Scholzova vlada lijevog centra gurala je inicijative za podupiranje organske poljoprivrede i smanjenje bacanja hrane. No prije godinu dana došlo je do sukoba s poljoprivrednicima zbog odluke o ukidanju poreznih olakšica na dizel za njih. CDU je rekao da će ponovno uspostaviti porezne olakšice na gorivo i poduzeti šire mjere za jačanje sigurnosti poljoprivrednog poslovanja.

Bruxellesova kasa za NATO

Merz drži ključeve jačanja europskih obrambenih snaga u nadolazećem razdoblju. Dok Trump vrši pritisak na Europu da poveća davanja za NATO, mnogi u Bruxellesu napeto čekaju blagoslov Njemačke da Europska komisija posuđuje novac za tu svrhu zemljama članicama. Visokozadužene zemlje poput Francuske, Italije i Španjolske, koje ne ispunjavaju cilj NATO-a od dva posto za obrambenu potrošnju, tvrde da je novac iz Bruxellesa jedini način da drastično povećaju vojnu potrošnju bez politički nepopularnih rezova u drugim proračunskim područjima.

I Merz se zagrijao za ovu ideju tijekom predizborne kampanje, a pristaše se nadaju da će njegova potpora pobijediti protivljenje štedljivih saveznika poput Austrije i Nizozemske.

Digitalna transformacija

Merz vidi digitalnu transformaciju kao ključ industrijskog oživljavanja Njemačke i želi je pretvoriti u europskog tehnološkog predvodnika. Njegov plan je do 2030. godine namijeniti 3,5 BDP-a za istraživanje i razvoj, s posebnim fokusom na svemir, kvantno računalstvo, umjetnu inteligenciju i tehnologije u oblaku.

Ključni prijedlozi uključuju uspostavu samostalnog digitalnog ministarstva (trenutačno spojenog s prometom) i privremeno oslobađanje novih startupova od birokracije.

Također je rekao da se birokracija u Berlinu i Bruxellesu mora drastično smanjiti kako bi Njemačka i EU u cijelosti vratili svoju konkurentsku prednost. Ovo je stajalište u skladu s mišljenjem desnog centra u institucijama EU-a, u kojima je u tijeku velik pritisak da pojednostave digitalne zakone.

Kibernetička sigurnost i Kinezi

U mjesecima koji su prethodili njemačkim izborima berlinski zakonodavci nastojali su pooštriti ograničenja (i potencijalno zabraniti) visokorizične dobavljače (pretežito iz Kine) kako bi implementirali pravila EU-a o kibernetičkoj sigurnosti u kritičnim sektorima.

Dok se rad na nacrtu zakona nastavlja, Merz će se suočiti s odlukom o tome hoće li suzbiti kinesku tehnologiju u kritičnim sektorima u Njemačkoj. Njegova stranka CDU rekla je da želi održavati bliske gospodarske odnose s Kinom, ali je također predana poduzimanju koraka za zaštitu kritične infrastrukture i relevantne sigurnosne tehnologije.

U manifestu stranke također je zacrtana sveobuhvatna promjena kursa u pogledu politike zaštite podataka, a potiče 'pragmatičnija' pravila, dopuštajući korištenje podataka za inovacije i rast, kao i za provedbu zakona.

Oštrija politika prema kanabisu

Pobjeda Merza definitivno je udarac za njemačke ljubitelje kanabisa jer je čelnik CDU-a obećao poništiti prošlogodišnju djelomičnu dekriminalizaciju ove biljke. On smatra da je novi zakon koji dopušta odraslim osobama posjedovanje do 25 grama kanabisa i uzgoj tri biljke po kućanstvu doveo do povećanog kriminala povezanog s drogama.

No njegovo preuzimanje vlasti u Njemačkoj mogla bi biti dobra vijest za pobornike novih pravila EU-a o digitalizaciji europskih zdravstvenih podataka. U pokušaju da notorno analogne Nijemce prisili da se udalje od papirnatih datoteka, Merz je predložio da svatko tko pohranjuje svoje podatke u elektronički dosje pacijenata može dobiti popust na doprinose za zdravstveno osiguranje.