Vodostaji karlovačkih rijeka u porastu
Izvor: Pixsell / Autor: Kristina Stedul Fabac
Vodostaji karlovačkih rijeka u porastu
Izvor: Pixsell / Autor: Kristina Stedul Fabac
ŽIVOT UZ I SA RIJEKAMA
Na karlovačkom području proglašene su izvanredne mjere obrane od poplava, a vodeni val se očekuje u noći na petak pri čemu će na razini od osam metara biti proglašena opća opasnost. Poučeni dosadašnjim iskustvom, stanovnici grada na četiri rijeke i prigradskih naselja već se par dana spremaju za moguće poplave koje su već početkom tjedna u medijima najavljivane kao gotovo ravne onim rekordnim prošlogodišnjima. Nadležne službe i resorni ministar, međutim, uvjeravaju da se lanjski ekstremi neće ponoviti. Otkud takva uvjerenost, provjerili smo kod glavnih odgovornih, a stanje smo najprije provjerili u Hrvatskim vodama
U narednim danima očekuju se maksimalno izvanredne mjere obrane od poplava na području Kupa - Karlovac, Kupa - Farkašić i Korana - Karlovac, naveli su iz Hrvatskih voda za tportal te ustvrdili da su obavljene sve potrebne predradnje kako bi na području grada Karlovca bilo dovoljno vreća, pijeska, mobilnih crpki i ostalog materijala za intervencije na najkritičnijim mjestima nebranjenog područja u narednim danima.
'Državnim planom obrane od poplava spremni smo za sve mjere obrane od poplava putem angažmana potrebnog broja ljudi, strojeva i opreme, a angažirane su i jedinice lokalne samouprave, a ukoliko se pokaže potreba angažirat će se i vatrogasce, policiju te civilnu zaštitu u dogovoru s Državnim i Županijskim stožerima zaštite i spašavanja', kazali su tportalu iz Hrvatskih voda, no u poslijepodnevnim satima postalo je jasno da vodostaji rastu i brže i više od predviđenog.
Provjerili smo i hoće li biti angažirane Oružane snage RH koje se u pomoć civilnim institucijama šalje na zahtjev i prema procjeni nadležne Državne uprave za zaštitu i spašavanje, iz koje su za tportal rekli da 'prate stanje u Karlovačkoj županiji te će daljnje korake poduzimati u skladu s procjenama stanja na terenu'.
Strah od pogleda u nebo?
No jedno od ključnih pitanja je što je dosad konkretno, pogotovo u odnosu na lani, napravljeno kako Karlovčani s poplavljenih područja, koji manje-više istu muku muče već desetljećima, ne bi svaki put kad padne jača kiša sa strahom upirali oči u nebo?
U Hrvatskim vodama odgovaraju nam da je 'tijekom 2015. dovršena izgradnja zaštitnih nasipa uz Kupu i Koranu na području Gornjeg Mekušja, izvršena je sanacija odrona obala karlovačkih rijeka na najkritičnijim lokacijama kao i čišćenje odvodne kanalske mreže. Izrađen je i idejni projekt lijevoobalnog nasipa Kupe od Selca do Rečice dužine oko 12 kilometara te je ugovorena izrada glavnog projekta lijevoobalnog kupskog nasipa uzvodno od željezničkog mosta do Brodarca dužine oko dva kilometra'.
Privodi se kraju i izrada idejne projekte dokumentacije zahvata brze ceste kroz Karlovac sa zaštitnim nasipima uz Koranu i Mrežnicu te dokumentacije za nadmetanje za nabavu idejnih projekata desnoobalnog kupskog nasipa od pivovare do Brodarca dužine oko 5,7 kilometra kao i idejnog projekta prokopa Korana - Kupa s pratećim objektima.
Nasip na krivoj strani opasnost umjesto da brani?
Međutim, stanovnicima karlovačkog prigradskog naselja Gornje Mekušje prošlogodišnje poplave ostale su u posebno gorkom sjećanju. Podsjetimo, nasip koji ih je trebao štititi od poplava pretvorio se u svojevrsnu zamku koja je izazvala milijunske štete koje su mogle biti još i veće jer se prvi put u opasnosti našao i sam grad, upozoravali su stanovnici grada na četiri rijeke koji su već ranije upozoravali da Hrvatske vode podižu nasip na krivoj strani zbog čega je prijetio povratni val prema samom gradu dok se voda uslijed prevelike akumulacije krenula prelijevati niz nasip pa su tražili njegovo probijanje.
Uz određene komplikacije on je probijen u dužini od sedam metara i dubine od oko metar i pol, a netom prije toga ustanovljeno je i da je netko s radnih strojeva ukrao akumulatore. Na kraju su naselje i skupocjen pročistač otpadnih voda spašeni od totalne katastrofe, ali kako - prokopavanjem nasipa čija je jedina funkcija bila upravo da ih zaštiti od poplave.
Iz Hrvatskih voda tada su tvrdili da se sve tako dogodilo jer nisu mogli pretpostaviti da radovi zbog ćudljiva vremena neće moći biti pravovremeno dovršeni, a upozorili su i da se godinama radilo na razrješavanju vlasničkih odnosa tamošnjih stanovnika, ali pitanje jesu li možda oni pogrešno odradili projekt i tako prouzročili još viši vodostaj ostalo je visjeti u zraku.
'Izgradnju nasipa u Gornjem Mekušju Hrvatske vode provele su u skladu s važećom zakonskom regulativom i pravilima struke te sukladno dinamici rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, a ekstremno velike količine oborina u 2014. osnovni su razlog što je na nedovršenom sustavu zaštite bilo potrebno intervenirati u vrijeme maksimalnih vodostaja', odgovorili su tportalu kada smo ih podsjetili na to pitanje s obzirom na najavljene visoke vodostaje.
Međutim, sada se prema raspoloživim podacima i meteorološkim prognozama na karlovačkom području ne očekuje velika poplava kao prošle godine iako se tijekom noći i sutrašnjeg dana zbog najavljenih oborina očekuje daljnji porast vodostaja Kupe i Korane, ali i Mrežnice, Dobre i Gline te ostalih manjih vodotokova na karlovačkom području. Uz uvođenje redovitih, moguće je i proglašenje izvanrednih mjera obrane od poplava na slivu rijeke Kupe i Save uzvodno od Crnca, a od petka se očekuje postupno smirenje vremenskih prilika s prestankom oborina.
Hoće li trebati dodatne snage?
Biljana Željeznjak, voditeljica karlovačke ispostave Hrvatskih voda i rukovoditeljica branjenog područja kazala je pak Hini da nebranjeni dio grada ima ozbiljnih problema za razliku od samog grada, a Kupa i Korana rastu po više od 10 centimetara na sat.
Na karlovačkom području već je angažirano stotinjak radnika licenciranih tvrtki na provedbi preventivnih radnji sa svom potrebnom mehanizacijom te je podijeljeno oko 15.300 vreća mjesnim odborima i vatrogasnim snagama kako bi se zaštitilo materijalna dobra u nebranjenom dijelu grada. Dovršen je i prokop vojnog puta na trasi budućeg prokopa Korane u Gornjem Mekušju te su ojačani zidovi u Karlovcu.
Vatrogasci u karlovačkim nebranjenim predgrađima i selima i dalje pune vreće pijeskom i distribuiraju ih na kritične točke, a u Mostanju se gradi zečji nasip, javlja Centar 112 čije informacije ne upućuju na to da bi gradovi ili općine za sada trebale pomoć.
Stoga nije bilo niti sastanka Županijskog stožera za zaštitu i spašavanje kazao je njegov zapovjednik župan Ivan Vučić Hini istaknuvši da 'sve jedinice lokalne samouprave uspijevaju svu pripremu zaštite od visokih voda obaviti sami i da nisu dobili ničiji poziv za pomoć, no ako bude trebalo angažirat će dodatne snage'.
Sustav obrane Karlovca od poplava gotov za pet godina?
Karlovac bi od poplava u potpunosti trebao biti zaštićen od poplava za četiri do pet godina, najavio je ovih dana resorni ministar Tihomir Jakovina, podsjetivši da se sada radi na rasteretnom kanalu Korana - Kupa, a nakon toga se otvaraju nova gradilišta. Nakon što je u Mekušju dovršen nasip sada slijedi je izgradnja ostalog dijela sustava obrane od poplava, naime, treba izgraditi 20 do 25 kilometara novih nasipa te pregradu Brodarci i nekoliko novih ustava na kanalu Kupa – Kupa radi veće protočnosti.
Rasteretni kanal Korana – Kupa trebao bi dovesti do toga da velik dio vode zaobiđe Karlovac, a za to su sredstva osigurana kroz europske fondove s bespovratnim sredstvima i procjena je Hrvatskih voda da će za sve biti potrebno oko 350 milijuna kuna.