Nacionalni Stožer civilne zaštite u popodnevnim satima ponovno se oglasio oko koronavirusa.
Na popodnevnoj press konferenciji nacionalnog Stožera za civilnu zaštitu rečeno je da nema novih oboljelih od koronavirusa.
'Testirano je 87 bolesnika, osam ih je još u obradi i pozitivnih na koronavirus zasad nema', kazao je na press konferenciji ministar zdravstva Vili Beroš.
U Hrvatskoj je, inače, do sada potvrđena zaraza koronavirusom kod dvije osobe, a riječ je o dva brata.
Treći bliski kontakt prvozaražene osobe također čeka rezultate testiranja, potvrdio je ministar. Majka zaraženih pacijenata je pod zdravstvenim nadzorom i za sada, tvrdi Beroš, ne pokazuje simptome.
Što se tiče mjere sigurnosti u bolnicama, ponovio je da će preporučiti zabranu posjeta, ne samo zbog koronavirusa, nego i zbog gripe, dok redovni program mora ići dalje.
64 osobe pod intenzivnim epidemiološkim nadzorom
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak izvijestio je da je Epidemiološka služba provela aktivnosti traženja kontakata od drugog zaraženog mladića i dovršila traženje kontakata od prvog zaraženog.
Trenutno imaju 64 osobe pod intenzivnim epidemiološkim nadzorom te se prati njihovo zdravstveno stanje. Osobe pod nadzorom dva puta dnevno moraju se javiti epidemiologu, a ukoliko se ne jave, epidemiolog će zvati njih i provjeriti njihovu temperaturu i zdravstveno stanje.
Upitan može li se koronavirus dobiti i drugi put, odnosno nakon što se već preboli, rekao je da na neke bolesti postoji trajni, doživotni imunitet, dok na druge, poput gripe, kratkotrajni. "Ako drugi put obolite od istog tipa virusa, ta bolest je puno blaža. Za koronavirus nemam taj odgovor jer imamo tek 2.000 oporavljenih i ne znamo postoji li okolnost takva da bi se oni oni ponovno zarazili koronavirusom. Ali, sasvim smo sigurni da postoji imunitet jer je on detektiran, odnosno detektirana su antitijela", rekao je Capak.
Testiranje može biti pozitivno, a da osoba nema nikakve simptome, zbog toga je i CDC prije nekoliko dana promijenio definiciju bolesti gdje se kaže da ako je nalaz na koronavirus pozitivan, iako osoba nema simptome, smatra se pozitivnim slučajem infekcije.
Osoba može imati simptome, a da nalaz bude negativan što znači, tumači Capak, da u tom trenutku nije inficirana s koronavirusom, što ne znači da kroz nekoliko dana neće biti.
Što se tiče dva zasad potvrđena slučaja, epidemiolozi su rekli da su dovršili traženje kontakata iz slučaja 1, te da su tijekom dana tražili kontakte slučaja 2. 'Imamo 64 osobe vezano uz ta dva slučaja pod epidemiološkim nadzorom. Oni se dva puta dnevno moraju javljati epidemiolozima, i ako pokažu simptome bit će prebačeni u bolnicu Fran Mihaljević', rečeno je na press konferenciji.
Šef Stožera za civilnu zaštitu, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kazao je da je dogovorena komunikacija između županisjkih civilnih stožera i nacionalnog stožera. Što se tiče javnih okupljanja, Božinović je kazao da zasad nema potrebe za generalnom zabranom. 'Ali uvijek je moguće da će doći do epidemiološke promjene i svaki događaj se mora razmotriti na županijskoj razini', kazao je Božinović.
Granična policija do sada profilirala 1.068 osoba
Glavni ravnatelj policije Nikola Milina rekao je da granična policija nastavlja sa svim preventivnim aktivnostima na graničnim prijelazima koji se tiču putnika koji dolaze iz ugroženih područja, a granična policija je u obvezi i detaljno provjeravati sve osobe na ulasku u Hrvatsku.
Do sada su profilirali 1.068 osoba za koje su obavijestili granične sanitarne inspektore i nad kojima je doneseno rješenje o zdravstvenom nadzoru.
Sve policijske uprave su izvijestile da imaju dovoljno opreme za postupanje na graničnim prijelazima, s time da se u normalnom postupanju koriste gumene rukavice i maske, dok se u slučajevima druge linije kontrole za osobe koje trebaju dodatne mjere, koriste se zaštitni ogrtači i naočale, rekao je Milina.