'ljudska klaonica'

Stravična otkrića nakon razbijanja zloglasnih Asadovih zatvora: 'Sunca nisam vidio do danas'

10.12.2024 u 14:06

Bionic
Reading

Bašar Barhum (63) jedan je od desetaka tisuća zatvorenika oslobođenih iz zatvora Bašara al Asada u Siriji, dok timovi civilne zaštite istražuju podzemne ćelije u pokušaju da oslobode još zatočenih ljudi

Nakon sedam mjeseci provedenih u zatvoru Barhum je očekivao da će biti pogubljen. Međutim u nedjelju u zoru probudili su ga muškarci na vratima njegove zatvorske ćelije u Damasku. Brzo je shvatio da ga žele osloboditi te da oni nisu pripadnici ozloglašenih Asadovih sigurnosnih snaga.

Pobunjenici su provalili u zatvore i sigurnosne objekte kako bi oslobodili političke zatvorenike u sklopu ofenzive koja je u godinama od izbijanja građanskog rata 2011. promijenila tijek sirijske povijesti i okončala pedesetogodišnju vladavinu obitelji Asad.

Videozapisi podijeljeni na društvenim mrežama prikazuju desetke zatvorenika kako u znak slavlja bježe na slobodu, neki bosi, a drugi oskudno odjeveni. U jednom od snimaka zatvorenik slavljenički vrišti nakon što je doznao da je vlada pala.

'Dobio sam nov život'

'Sunce nisam vidio do danas', rekao je Barhum za Associated Press prije nego što je krenuo pronaći način da svojoj supruzi i kćerima javi da je živ i zdrav. 'Umjesto da sutra budem mrtav, hvala Bogu, dobio sam novi život.'

Asadovi zatvori stekli su neslavnu reputaciju zbog vrlo okrutnih uvjeta. Skupine za ljudska prava, zviždači i bivši zatočenici izvještavali su o sustavnom mučenju, tajnim pogubljenjima, bolestima i izgladnjivanju.

Iako je režim uvijek poricao ove optužbe, 2013. godine prebjeg poznat kao Caesar prokrijumčario je 53.000 fotografija koje dokumentiraju zlostavljanja u zatvorima.

'Ne bojte se – Bašar Asad je pao! Zašto se bojite?' rekao je jedan od pobunjenika dok je pokušavao istjerati rijeke žena iz sićušnih ćelija zloglasnog zatvora Sednaja u Damasku.

Kurdi u Siriji slave pad al-Asadovog režima
  • Kurdi u Siriji slave pad al-Asadovog režima
  • Kurdi u Siriji slave pad al-Asadovog režima
  • Kurdi u Siriji slave pad al-Asadovog režima
  • Kurdi u Siriji slave pad al-Asadovog režima
Kurdi u Siriji slave pad Asadova režima Izvor: Profimedia / Autor: Delil souleiman / AFP / Profimedia

Asadov sigurnosni aparat i zatvori služili su za izolaciju protivnika i utjerivanje straha među stanovništvom, izjavila je Lina Khatib iz londonskog think tanka Chatham House.

Asad je njegovao kulturu straha da bi zadržao kontrolu

'Zabrinutost zbog mogućnosti da završe u jednom od ozloglašenih Asadovih zatvora stvorila je ogromno nepovjerenje među Sirijcima', rekla je Khatib. 'Asad je svjesno njegovao ovu kulturu straha da bi zadržao kontrolu i slomio političku opoziciju.'

Osim u Damasku, pobunjenici su oslobodili zatvorenike u Alepu, Homsu i Hami, dok su obitelji uplakane čekale ispred zatvora u nadi da će ponovno zagrliti svoje voljene. Ipak, neki još uvijek tragaju za onima koji su nestali prije mnogo godina.

Sirijci pustoše luksuznu rezidenciju Bašara al-Assada
  • Sirijci pustoše luksuznu rezidenciju Bašara al-Assada
  • Sirijci pustoše luksuznu rezidenciju Bašara al-Assada
  • Sirijci pustoše luksuznu rezidenciju Bašara al-Assada
  • Sirijci pustoše luksuznu rezidenciju Bašara al-Assada
  • Sirijci pustoše luksuznu rezidenciju Bašara al-Assada
    +6
Sirijci pustoše luksuznu rezidenciju Bašara al Asada Izvor: Profimedia / Autor: Bakr AL KASSEM / AFP

'Ova sreća neće biti potpuna dok ne saznam gdje mi se nalazi sin i pronađem ga', rekao je Basam Masri za Associated Press. 'Tražim ga već dva sata. Bio je u pritvoru 13 godina, od početka sirijske pobune 2011.'

U 'ljudskoj klaonici' svakog tjedna pogubljeni deseci ljudi

Sjeverno od Damaska, u vojnom zatvoru Sednaja, poznatom kao 'ljudska klaonica', zatočene žene, neke sa svojom djecom, vrištale su dok su muškarci razbijali brave na vratima njihovih ćelija.

Amnesty International i druge organizacije izvještavaju da su deseci ljudi tajno pogubljeni svaki tjedan u Sednaji, procjenjujući da je između 2011. i 2016. godine ubijeno do 13.000 Sirijaca.

Organizacija Sirijske bijele kacige izjavila je da su poslali timove za hitne slučajeve kako bi pristupili 'nižim razinama' ćelija, no zasad nisu pronašli skrivene prostorije.

'Timovi se sastoje od jedinica za potragu i spašavanje, stručnjaka za probijanje zidova, posada za otvaranje željeznih vrata, jedinica obučenih pasa i medicinskog osoblja', rekla je organizacija.

Druga organizacija, Udruga za zatočenike i nestale u zatvoru Sednaja (ADMSP), izjavila je da je zatvor sada prazan.

Razbijali zatvor za zatvorom

Daleko od svoje domovine, Omar Alšogre, bivši zatvorenik koji je u sirijskim zatvorima proveo tri godine, a sada djeluje kao aktivist za ljudska prava u SAD-u i Švedskoj, s divljenjem je gledao videozapise oslobađanja zatvorenika.

'Stotinu demokratskih zemalja u svijetu nije učinilo ništa da im pomogne, a sada je nekoliko vojnih skupina došlo i razbijalo zatvor za zatvorom', rekao je.