Savez udruga za mentalno zdravlje (SUMEZ) u srijedu je okupio zastupnike u novom sazivu Sabora i time počeo novu fazu inicijative 'Ambasadori mentalnog zdravlja'
Cilj je zagovaranje važnosti mentalnog zdravlja i njegove integracije u sve resore i politike, a mentalno zdravlje nije luksuz, već osnovna potreba. Nije samo pitanje zdravstva, već svih sektora (obrazovanja, rada i zapošljavanja, financija itd.).
Inicijativa 'Ambasadori mentalnog zdravlja' je dio projekta 'Naši glasovi za mentalno zdravlje' koje financira Zaklada 'Slagalica' kroz program Impact4values (financirano sredstvima EU-a).
U kontekstu porasta mentalnih izazova uzrokovanih pandemijom, krizama i sveopćim društvenim pritiscima, 'Ambasadori mentalnog zdravlja' su platforma kroz koju zastupnici mogu postati aktivni glas podrške građanima suočenima s teškoćama mentalnog zdravlja.
Europski parlament također radi na donošenju sveobuhvatne strategije za mentalno zdravlje, a statistike jasno pokazuju kako se 50 posto svih mentalnih poremećaja javljaju prije 14. godine. Svako četvrto dijete žrtva je cyberbullyinga, a Hrvatska je prva u Europskoj uniji po broju suicida osoba iznad 65 godina, a posljedice stresa i sagorijevanja na poslu su velike i skupe kako za poslodavce tako i za zdravstveni sustav ( oko 60 posto radnika iskusilo je neki oblik sagorijevanja/burn-outa).
Hrvatski savez udruga za mentalno zdravlje vjeruje da je uloga svakog saborskog zastupnika ključna u ovoj inicijativi, kako bi se osiguralo da je mentalno zdravlje temeljno pravo svakog pojedinca, jednako važno kao i nacionalna obrana i mora mu se dati prioritet u javnim politikama.
'Priključila sam se ovoj inicijativi jer kompleksne, a raširene probleme možemo rješavati samo formirajući široki savez pojedinaca i udruženja. Mentalno zdravlje je važno kao i fizičko, no često je nevidljivo, a razara podjednako. Destigmatizacija mentalnih oboljenja i poteškoća treba postati jedan od (političkih) prioriteta. Naši sugrađani su potrebi, a posebno djeca i mladi, u području mentalnog zdravlja zaslužuju svaku moguću vrstu potpore, terapije i liječenja', kazala je zastupnica Marija Lugarić.
Strateški okvir za mentalno zdravlje do 2030. godine je usvojen 2022. godine, a još nisu izrađeni ni doneseni pripadajući akcijski planovi stoga SUMEZ poziva saborske zastupnike da svojom podrškom i djelovanjem budu istinski zagovornici i promiču važnost mentalnog zdravlja i uključuju ga u sve politike i resore.
Kroz inicijativu 'Ambasadori mentalnog zdravlja' SUMEZ želi istaknuti važnost ulaganja u prevenciju, destigmatizaciju i podršku što nije samo humana gesta, već nužna investicija. 'Briga o posljedicama je puno skuplja i dugotrajnija! Naše udruge članice pružaju podršku na terenu u deset gradova s minimalnim sredstvima i brojnim stručnjacima. Situacija u ruralnim krajevima je još teža! A burn-out u civilnom sektoru je najviši od svih sektora (i nažalost se podrazumijeva)', kazala je Radmila Stojanović Babić, suosnivačica i predsjednica Udruge za psihosocijalnu pomoć Susret.