branimir vidmarović za tportal

Svi se pitaju kako će se Kina postaviti u ratu koji bjesni, a naš stručnjak objašnjava: 'Ne, sigurno neće dozvoliti da Rusija propadne'

18.03.2022 u 13:33

Bionic
Reading

'Kina će ostati neutralna u rusko-ukrajinskom ratu jer nema nikakav interes priključiti se američkim sankcijama Putinovu režimu, ali sasvim sigurno pomoći će da Rusija ne propadne. I to ne iz ideoloških razloga: Ona ne smije dozvoliti nastanak sigurnosnog problema u svom zapadnom zaleđu', prognozira za tportal vanjskopolitički analitičar Branimir Vidmarović

Upravo kineska pozicija u već trotjednom ratu na europskom tlu predmet je brojnih analiza i spekulacija na svjetskoj razini: motri se svaki potez Pekinga, a veliku pozornost izazvale su ovotjedne analize režimskih stručnjaka i medija koji predviđaju Putinov neuspjeh. Branimir Vidmarović, koji je diplomirao i doktorirao međunarodne odnose u Moskvi, smatra se jednim od najboljih hrvatskih stručnjaka za Kinu i njene međunarodne odnose.

'Kina vrlo dobro zna da eventualnim podržavanjem zapadnih sankcija Rusiji neće dobiti apsolutno ništa jer Amerika sasvim sigurno neće odbaciti svoju politiku konfrontacije i suzbijanja kineskog rasta, a SAD joj neće obećati ni odustajanje od podrške Tajvanu. Nakon kratkotrajnog razdoblja pohvala i tapšanja po ramenu Peking bi od Washingtona dobio nastavak stare prakse', prognozira sugovornik tportala.

'S druge strane Kini apsolutno treba stabilna Rusija jer se radi o njenom zapadnom zaleđu i jer s njom surađuje u brojnim aspektima borbe protiv terorizma, ekstremizma i separatizma u centralnoj Aziji, što joj je izuzetno važno. Nadalje, Rusija kontrolira sjevernoafričku prometnu rutu, a predstavlja i stabilizacijski faktor u odnosima Kine i Indije. Njenom 'infuzijskom dohranom' u ovim izvanrednim uvjetima Kina će dobiti pristup velikim resursima - ne samo energiji, nego i metalima, vojnoj tehnologiji i slično. I to po vrlo privlačnim cijenama', kaže Vidmarović.

Ipak, dodaje, ne treba zanemariti činjenicu da je trgovina sa Zapadom i Europskom unijom za samu Kinu iznimno bitna jer su njihova gospodarstva isprepletena, stoga ne može zatvoriti ta vrata, ali tu je i činjenica da 56 posto kineskog izvoza odlazi u nezapadne zemlje - od istočne i južne Azije, preko Afrike, do Latinske Amerike ili karipskog pojasa. Mnoge tamošnje države sasvim sigurno nisu osobito naklonjene Americi.

'Trenutna kineska pozicija, dakle, teška je i kompleksna, a sasvim sigurno nije crno-bijela. U ovoj fazi razvoja trebaju joj stabilnost i mir, pa joj ruska agresija na Ukrajinu ni u čemu ne pomaže. Ona smatra da ima pravo na svoju suverenu poziciju i da ta pozicija može biti neutralna', kaže Vidmarović, dodavši da je gotovo ispod radara prošla informacija da je već u početku konflikta u Ukrajini Kina zapravo podržala dio sankcija tako što je preko Azijske banke za investicije i infrastrukturu uskratila nove kredite Rusiji.

  • +10
Vladimir Putin Izvor: EPA / Autor: ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/KREMLI

'Kina konstantno naglašava važnost teritorijalnog integriteta suverenih država i tu drži konzistentan stav: 2014. godine nije podržala rusku aneksiju Krima, niti je priznala dvije odmetnute regije na istoku Ukrajine. Ali ipak će se suzdržati od otvorenog svrstavanja na jednu stranu jer to nije u duhu njene vanjske politike, niti odgovara njenim vanjskopolitičkim ciljevima', objašnjava Vidmarović te za zaključak argumentira svoju tezu da Kina ipak neće dopustiti propast Rusije - nego će, dapače, pomoći njenom opstanku u trenutku u kojem je ta država izolirana i izložena golemom pritisku zapadnog dijela svijeta.

'Prije svega, sve su strane svjesne toga da su aktualne oštre sankcije Rusiji 'džoker' koji se može iskoristiti samo jednokratno; njihovo eventualno uvođenje Kini doista bi dovelo do uništenja kompletnog svjetskog gospodarstva. Koliko god se to Americi ne sviđalo, Kina će se iz sasvim sebičnih interesa pobrinuti da Rusija opstane - kupovat će njene energente i trgovati svom mogućom robom za koju su začepljeni kanali prema zapadu. Kako će Rusija to platiti? U najkraćim crtama, kineskom valutom juanom. Nema sumnje u to da će Kina iskoristiti ovaj trenutak te ojačati i njega i svoju financijsku poziciju', zaključuje Vidmarović.