U sedam mjeseci od početka Hamasovog napada na Izrael i ofenzive u Gazi svijet bilježi najgori rast antisemitizma od Drugog svjetskog rata, stoji u godišnjem izvješću dviju organizacija objavljenom u nedjelju
Ako se taj trend nastavi, Židovi u mnogim državama neće više moći živjeti svoj identitet u sigurnosti i slobodi, stoji u izvješću Centra za istraživanje suvremenog europskog židovstva sveučilišta u Tel Avivu te američke Antidifamacijske lige (ADL).
Prošle godine dnevno je prosječno bilo tri prijetnji bombom upućenih sinagogama ili židovskim institucijama u Sjedinjenim Državama. 'Godina nije 1938., čak ni 1933.', rekao je profesor Uriya Shavit.
'No, nastave li se trenutni trendovi, past će zavjesa na mogućnost židovskog života na zapadu – nošenje Davidove zvijezde, odlazak u sinagogu i zajednice, slanje djece u židovske škole, odlazak u židovske klubove na sveučilištima, govorenje hebrejskog'.
Antisemitizam je rastao i do masakra Hamasa, stoji u izvješću, no 7. listopada je 'proširio vatru koja je već bila izvan kontrole'. U SAD-u, gdje živi oko šest milijuna Židova, između siječnja i rujna 2023. zabilježeno je 3,5 tisuća antisemitskih incidenata, no gotovo četiri tisuće u posljednja tri mjeseca u godini.
Situacija je slična u zemljama poput Njemačke, gdje je bilo 1365 antisemitskih incidenata od siječnja do rujna, pa 2249 od listopada do prosinca. Rast antisemitizma imaju i druge zemlje s velikim židovskim zajednicama, poput Francuske, Velike Britanije, Australije, Italije i Meksika.
Izvješće naslova 'Zabrinutost za budućnost židovskog života na zapadu' upozorava da se taj trend ne smije objašnjavati kao odgovor na humanitarnu katastrofu u Gazi. Organizacije ističu da su neke od najgorih antisemitskih izjava izrečene u prvim danima nakon masakra 7. listopada.
Autori pišu kako je antisemitizam pojava na lijevom i desnom političkom ekstremu, a da se, često putem društvenih medija, širi i u politički centar društva.