who objavio

Svijet nije spreman za novu smrtonosnu pandemiju: Evo što bi se dogodilo

15.04.2025 u 20:51

Bionic
Reading

Vježba Polaris, koju vodi Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) iz Ženeve, uključila je 15 zemalja u testiranje njihove spremnosti za odgovor na izbijanje smrtonosne bolesti – s ponegdje zabrinjavajuće neozbiljnim rezultatima

Simulirana epidemija započela je nakon što je tim, koji su činili znanstvenici i snimatelji, iskopao ostatke vunastog mamuta u zaleđenoj arktičkoj tundri.

U svega nekoliko tjedana jedinice intenzivne njege bile su preplavljene, a zdravstveni sustavi diljem svijeta borili su se s kaosom. Neke zemlje brzo su uvele praćenje kontakata i prisilne karantene dok su druge zauzele opušteniji, tzv. laissez-faire pristup — što je dovelo do nekontroliranog širenja opasne nove bolesti.

Međunarodna vježba

Taj scenarij bio je osnova za međunarodnu vježbu kojoj su prošlog tjedna prisustvovali ministri iz 15 zemalja, okupljeni da bi procijenili globalnu pripravnost na iduću pandemiju. Vježbu, koja se provodila kao simulacija za stolom iz sjedišta WHO-a u Ženevi, nadgledao je dr. Mike Ryan, direktor WHO-ovog Programa za izvanredne zdravstvene situacije.

Simulacija je predvidjela izbijanje 'mamutskih boginja', smrtonosne, ali fiktivne bolesti izazvane virusom iz obitelji ortopox, sličnom onom koji izaziva velike boginje - a one su u 20. stoljeću odnijele oko pola milijarde života prije nego što su iskorijenjene 1980. godine - te mpoxu (koji izaziva bolest ranije poznatu kao majmunske boginje), čija se opasnija varijanta trenutačno širi središnjom Afrikom.

Dokumenti o vježbi, u koje je uvid imao The Telegraph, otkrivaju kako bi WHO i države članice mogli koordinirati reakciju u slučaju izbijanja nove pandemije. Iako je virus izmišljen, vježba se temeljila na stvarnim znanstvenim saznanjima i razmatrala scenarij u kojem paleontološko iskopavanje mamuta, sabljozubih tigrova i drugih izumrlih životinja iz permafrosta pođe po zlu.

Virusi mogu preživjeti tisućama godina u permafrostu

'Znanstvena istraživanja pokazala su da drevni virusi mogu preživjeti u permafrostu tisućama godina', navodi se u dokumentu WHO-a. 'Zbog otapanja permafrosta, uslijed klimatskih promjena, raste zabrinutost da bi mogli biti oslobođeni patogeni dosad nepoznati suvremenoj medicini.'

Simulirani virus bio je visokozarazan i potencijalno smrtonosan, upozoreno je. 'Bolest mamutskih boginja je ozbiljna, sa stopom smrtnosti između mpoxa i velikih boginja', stoji u dokumentima.

Velike boginje imale su stopu smrtnosti od oko 30 posto dok je mpox znatno manje smrtonosan, ali i dalje uzrokuje ozbiljne posljedice, osobito kod djece u Africi. 'S obzirom na umjerenu prenosivost i nisku razinu asimptomatskog prijenosa, virus se može kontrolirati', navedeno je, no samo uz 'učinkovito koordinirane odgovore slične onima na SARS ili mpox'.

Sudionicima je rečeno da je bolest izbila među 'multinacionalnim timom znanstvenika i filmske ekipe' koji su otputovali na Arktik kako bi istražili ostatke mamuta otkrivene nakon povlačenja vječnog leda.

U prizoru koji podsjeća na uvod iz 'Jurskog parka', tim je otkrio 'iznimno dobro očuvan' primjerak, a zatim na licu mjesta započeo s odmrzavanjem i analizom uzoraka tkiva. Po povratku u svoje zemlje ubrzo su razvili simptome slične velikim boginjama.

Dvodnevnoj simulaciji prisustvovali su predstavnici Danske, Somalije, Katra, Njemačke, Saudijske Arabije i Ukrajine. Sjedinjene Američke Države i Kina nisu sudjelovale.

Svaka je država dobila samo 'djelić slagalice', čime se testirala njihova sposobnost dijeljenja informacija i međunarodne suradnje u suzbijanju širenja virusa. U scenariju koji evocira pandemiju bolesti COVID-19, jedna je država obaviještena da se istraživač s vidljivim simptomima ukrcao na kruzer s 2450 putnika i 980 članova posade.

Simulacija prva tri tjedna izbijanja

Brod je ubrzo postao svojevrsna Petrijeva zdjelica za znanstvenike te su analizirali prijenos virusa kabinu po kabinu te izračunali njegov reprodukcijski broj (R) između 1,6 i 2,3. Katru je priopćeno da se širi na velikim društvenim okupljanjima i radnim mjestima dok su u Ugandi svi slučajevi, njih 22, bili povezani s prijenosom unutar kućanstava.

Simulacija je obuhvatila prva tri tjedna izbijanja, iako je sama vježba trajala dva dana. Drugog dana sudionicima je priopćeno da je odgovor na virus usporen političkim razlikama i neusklađenim strategijama među državama.

Dok su neke zemlje uvele stroge granične kontrole, zabranile međunarodne dolaske i ograničile kretanje unutar svojeg teritorija, druge su zadržale otvorene granice uz oslanjanje na mjere poput praćenja kontakata, izolacije i karantene.

Tijekom pandemije bolesti COVID-19, zemlje poput Singapura, Južne Koreje, Novog Zelanda i Tajvana pretvorile su svoje zračne i pomorske luke u prvu liniju obrane. Nasuprot tome, primjerice, Ujedinjeno Kraljevstvo bilo je kritizirano zbog neodlučnosti u zatvaranju granica.

Zašto bi nas sljedeća pandemija mogla zateći nespremne

Unatoč napretku ostvarenom u prošloj pandemiji, vodeće međunarodno tijelo za pripravnost upozorava da bi ona sljedeća mogla 'zateći svijet na spavanju'. Prijetnja je tim veća s obzirom na pojavu novih zoonoza, poput ptičje gripe, izazvane virusom H5N1, a koja prelazi sa zaražene stoke i peradi na ljude u SAD-u.

Tijekom simulacije zdravstveni su se dužnosnici redovito povezivali putem Zooma, dijeleći informacije o razvoju epidemije u svojim zemljama i raspravljajući o odgovorima. 'Neke zemlje bile su vrlo stroge u graničnim kontrolama dok su njihove susjede bile izuzetno popustljive. To nam je omogućilo raspravu o tome kako uskladiti te pristupe', rekao je dr. Scott Dowell, viši savjetnik WHO-a.

'Realističan scenarij'

Dr. Nedret Emiroglu, direktorica WHO-ovog Programa za hitna zdravstvena stanja, izjavila je da je scenarij mamutskih boginja osmišljen tako da bude 'realističan, s potencijalom globalnog širenja', ali i 'dovoljno kontroliran ako zemlje surađuju'.

U vrijeme odvijanja vježbe Polaris, WHO je paralelno vodio pregovore o novom 'ugovoru o pandemiji'. Nakon tri godine intenzivnih razgovora – koji su uključivali nesuglasice oko raspodjele lijekova i cjepiva – mogući dogovor mogao bi biti postignut već u utorak, rekli su izvori The Telegrapha.

Iako su sudionici simulacije u konačnici uspješno koordinirali odgovor na izmišljeni virus, WHO priznaje da bi stvarna pandemija bila mnogo izazovnija. Primjerice, vježba nije uključivala pitanje provedbe strategije cijepljenja, a istodobno se SAD, inače država koja najviše financijski doprinosi WHO-u, priprema povući iz te organizacije.

Stvarna iskapanja u sibirskom permafrostu

U međuvremenu se nastavljaju stvarna iskapanja u sibirskom permafrostu. Povlačenje leda izazvalo je svojevrsnu zlatnu groznicu među znanstvenicima i lovcima na slonovaču. Godine 2023. NASA-ini istraživači odmrznuli su 48.500 godina star 'zombi virus' pronađen uz ostatke mamuta i vuka — patogen koji bi mogao biti smrtonosan za ljude.

Prošlog mjeseca The New York Times izvijestio je da sibirski lovci na slonovaču tragaju za ostacima mamuta bez ikakvih sigurnosnih mjera, zanemarujući opasnost od potencijalnih drevnih patogena.

Procjenjuje se da je u arktičkom permafrostu zakopano više od 10 milijuna mamuta.