Prototip cjepiva protiv ebole mogao bi se pokazati gotovo 100 posto uspješnim u zaštiti od tog smrtonosnog virusa, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u petak
Ako sve bude išlo prema planu, cjepivo bi moglo biti u uporabi 2018. godine, nakon ubrzanog procesa davanja odobrenja.
Glavno kliničko ispitivanje,, u kojemu je testno cjepivo primilo gotovo 6000 osoba u Gvineji prošle godine, na kraju letalne epidemije ebole, pokazalo je da ni jedna cijepljena osoba nije razvila bolest, dok su u kontrolnoj grupi, koja nije primila cjepivo, oboljele 23 osobe, objavili su istraživači u znanstvenom časopisu Lancet.
"Usporedimo li ništa sa 23, to snažno pokazuje da je cjepivo vrlo djelotvorno, te da bi moglo biti gotovo 100 posto uspješno", kazala je voditeljica studije Merie-Paul Kieny.
Pokazalo se da cjepivo protiv ebole kanadske farmaceutske tvrtke Merck pruža vrlo ranu zaštitu nakon cijepljenja, no istraživači ističu kako je još uvijek nepoznato traje li ta zaštita i nakon šest mjeseci.
Također, još je niz pitanja o djelotvornosti cjepiva, poput onih o nuspojavama, djelovanju cjepiva na djecu, trudnice i druge rizične skupine, o čemu bi se više trebalo znati po završetku drugih kliničkih studija koje traju.
Od početka epidemije ebole u Afirici 2014. godine, pa u iduće dvije godine, od te je bolesti oboljelo 28.000 ljudi, najviše u Gvineji, Liberiji i Siera Leoneu. Zbog visoke smrtnosti od oko 40 posto, umrlo je više do 11.000 ljudi.