Stručnjaci za javno zdravstvo zvone na uzbunu nakon što je Nacionalni institut za zdravlje (NIH) započeo prikupljanje podataka o financiranju istraživanja vezanog uz tehnologiju mRNA – tehnologiju koja je pokrenula revoluciju u medicini, s potencijalom da transformira liječenje raka, zaraznih bolesti i brojnih drugih zdravstvenih stanja
Unatoč obećanjima koja donosi mRNA, u administraciji Donalda Trumpa ova se inovacija tretira gotovo kao tabu tema. Sve više znanstvenika izražava zabrinutost da bi politički imenovani dužnosnici, pod utjecajem dezinformacija i teorija zavjere o cjepivima protiv covida, mogli namjerno zakočiti napredak na ovom području – i to bez ikakvih znanstvenih temelja, piše Guardian.
Prema informacijama koje je prikupio taj medij, mnogi istraživači i javnozdravstveni djelatnici boje se da je najnoviji potez NIH-a – formalno nazvan 'podatkovni poziv' – prvi korak prema obustavi ili smanjenju financiranja projekata vezanih uz mRNA. Iako NIH nije službeno objavio namjeru ukidanja sredstava, nekoliko znanstvenika tvrdi da im je neslužbeno rečeno da se provode pretrage ključnih riječi u prijavama za financiranje, tražeći sve što je povezano s mRNA cjepivima.
Jedan od znanstvenika iz New Yorka izjavio je: 'Kolegama je savjetovano da se ne prijavljuju za projekte koji uključuju mRNA cjepiva. Nema službene obavijesti – sve se odvija preko neslužbenih kanala.'
Nesigurnost u znanstvenoj zajednici
NIH je potvrdio da je 6. ožujka prikupio podatke o 130 odobrenih projekata vezanih uz mRNA, što je prvi otkrio časopis Nature. Istraživačima je omogućen samo dan za dostavu informacija, što je pojačalo sumnje i nesigurnost u znanstvenoj zajednici.
Mnogi sugovornici Guardiana govorili su pod uvjetom anonimnosti, bojeći se da bi mogli postati mete ako javno istupe. Jedan od bivših visokih dužnosnika NIH-a, koji je nedavno dao ostavku, izjavio je: 'Sve ide preko Ministarstva zdravstva ili Bijele kuće. Pokušaji rasprave nailaze na zid šutnje. Situacija je neobjašnjiva.'
Zabrinutost samo raste nakon što je Trumpova administracija u veljači revidirala gotovo 600 milijuna dolara vrijedan ugovor između HHS-a i Moderne, a koji je trebao financirati istraživanje mRNA cjepiva za pet podtipova gripe, uključujući H5N1 – virus ptičje gripe.
Demonizacija tehnologije mRNA
'Kao da je mRNA postala nova psovka. To nadilazi antivakserski pokret – radi se o demonizaciji svega povezanog s odgovorom na pandemiju', rekao je jedan od sugovornika.
Paul Offit, direktor Edukacijskog centra za cjepiva u Dječjoj bolnici u Philadelphiji, potvrdio je da zna za slučajeve u kojima su projekti vezani uz mRNA 'označeni' u postupku dodjele sredstava. 'To ne znači da ih automatski odbacuju, ali svakako zabrinjava. Kao da se vodi rat protiv tehnologije RNA. A pitanje je - zašto?'
Odgovor, prema većini stručnjaka, leži u dubokoj politizaciji pandemije i raširenim dezinformacijama o cjepivima. 'Prije pandemije čak ni antivakserske grupe nisu bile fokusirane na mRNA', rekla je Dorit Rubinstein Reiss, profesorica prava i stručnjakinja za zakon o cjepivima na Sveučilištu Kalifornije u San Franciscu.
Jedan od najglasnijih skeptika u Trumpovoj administraciji je Robert F. Kennedy Jr., nedavno potvrđeni ministar zdravstva. Dok je vodio organizaciju Children’s Health Defense, Kennedy je predvodio napore za ukidanje hitnog odobrenja mRNA cjepiva, govoreći da 'rizici nadilaze koristi' – što je tvrdnja koju su znanstvene studije u međuvremenu demantirale. Prema podacima Commonwealth Funda, cjepiva su do studenog 2022. spasila 3,2 milijuna života i spriječila više od 18 milijuna hospitalizacija u SAD-u.
Kontroverzni stavovi o pandemiji
Na saslušanjima u Senatu, Kennedy je zanijekao to da je protiv cjepiva, no njegovi postupci govore drugačije. Pored njega, ostali visoki dužnosnici u administraciji imaju kontroverzne stavove o pandemiji. Dr. Jay Bhattacharya, za kojeg se očekuje da će postati novi direktor NIH-a, i dr. Martin Makary, novoimenovani šef FDA-e, u prošlosti su relativizirali opasnosti covida.
Bhattacharya je suautor Velike Barringtonove deklaracije, a ona je pozivala na ukidanje mjera zatvaranja i izolaciju samo 'najugroženijih', dok bi ostatak stanovništva stjecao 'prirodni imunitet'. Kritičari su taj pristup prozvali nehumanim i znanstveno neutemeljenim.
U objavi na platformi X u lipnju 2024., Bhattacharya je izjavio da podržava povlačenje regulatornog odobrenja za mRNA cjepiva, uz argument da je to prilika za ponovno testiranje njihove učinkovitosti. Makary je pak, iako nije otvoreno protiv cjepiva, u lipnju 2021. sugerirao roditeljima da 'dvaput razmisle' prije cijepljenja zdrave djece – što je tvrdnja u suprotnosti s tadašnjim znanstvenim dokazima.
Hoće li ovo imati domino-efekt?
Stručnjaci upozoravaju da bi negativan stav prema tehnologiji mRNA mogao imati domino-efekt, ne samo u NIH-u, već i u drugim institucijama pod okriljem HHS-a, uključujući FDA.
'Tvrtke će nastaviti ulagati u mRNA, ali pitanje je hoće li FDA i dalje odobravati ta cjepiva', rekao je bivši dužnosnik NIH-a. 'Ako postoji sustavan pokušaj eliminacije svega što je povezano s mRNA, istraživanje je samo dio problema. Nadajmo se da to neće ići toliko daleko, ali nisam optimist.'
Ipak, drugi bivši dužnosnik iz Bidenove administracije tvrdi da zasad nema dokaza da će FDA odbaciti tu tehnologiju. Ukazao je na činjenicu da je dr. Peter Marks, šef FDA-inog odjela za biološke proizvode, još uvijek na svom mjestu i mogao bi djelovati kao štit od političkog uplitanja.
FDA ne daje izravne odgovore
Na upite Guardiana o planovima za mRNA cjepiva, FDA nije dala izravan odgovor. U priopćenju su naveli: 'FDA je znanstveno utemeljena regulatorna agencija koja procjenjuje sigurnost i učinkovitost svih proizvoda na temelju dostupnih znanstvenih podataka... Odluka o cijepljenju je osobna i treba se donositi u savjetovanju s liječnikom.'
Guardian je kontaktirao s Pfizerom, Modernom, Merckom i lobističkom skupinom PhRMA, ali nitko nije odgovorio na upit je li nepovjerenje američke administracije prema tehnologiji mRNA zabrinjavajuće.
'Ne znamo kada će sve to pasti. Kao istraživači cjepiva, svi smo nevjerojatno nervozni', rekao je jedan od znanstvenika iz New Yorka. 'Nemamo plan B. Ovo je ekonomski apsurd – i potencijalno kraj jedne od najmoćnijih tehnologija za borbu protiv budućih pandemija. Ovo je prokleta noćna mora.'