Kako je to biti profesionalni gamer u Hrvatskoj saznajte u novom Gamereport intervjuu
Profesionalni gaming, barem na našim prostorima, relativno je stran pojam. U zemlji gdje se niti sam gaming ne smatra nečim pretjerano važnim, relativno je teško poimati da se netko odlučio "ozbiljno" igrati. Ekipe poput Team Imexa poriču to pravilo. Oni dokazuju kako momčadi sačinjene od mladih ambicioznih ljudi mogu postići puno. Dokaz ovome su osvojeni međunarodni turniri, karijera koja traje preko šest godina i iskustvo koje uključuje gomile LAN turnira u Call of Dutyu 4 i drugim igrama. Uhvatili smo priliku i porazgovarali sa njihovim kapetanom Josipom "djov1" Čavlovićem.
Za početak reci od koliko se članova sačinjava vaš tim i koje igre igrate?
Pozdrav! Naša momčad se sastoji od 5 igrača. Svi smo vršnjaci i super se slažemo. Igramo Call of Duty 4 profesionalno, a ostale igre, kao i većina gamera, u razonodi.
Koliko dugo ste na sceni i što ste do sada postigli?
Na profesionalnom nivou igram od 2007. kada sam se priključio organizaciji za koju igram i dan danas. S tom organizacijom bili smo nekoliko godina nepobjeđeni na području Balkana, te osvajali sve offline i online turnire. Krajem 2008. smo otišli na Europsko prvenstvo u Italiju, Rim. Tamo smo igrali turnir 5x5 i 2x2. Na turniru sa 5x5 smo zauzeli odlično peto mjesto, a 2x2 sam osvojio s kolegom iz Virovitice. Bili smo nekoliko godina za redom prvaci Hrvatske. U tom razdoblju sam osvojio i dvije titule najboljeg igrača COD4 (2010. i 2011.). Igrao sam i za Reprezentaciju Hrvatske sa kojom smo igrali National Cup, kojeg smo 2009. i osvojili. Također sam bio proglašen najboljim igračem na turniru. 2009. smo sudjelovali na turnirima u Dansku i Belgiji. Oba smo završili na petom i osmom mjestu.
Kakva je esports scena u Hrvatskoj? Kaskamo li za regijom?
ESports scena u Hrvatskoj vrlo je jaka barem na COD serijalima. Međutim, nedostaje sponzora da bi se teamovi mogli pokazati na Europskoj sceni i turnirima van granica Hrvatske. U regiji smo, usudjujem se reći, najjači. Međutim, Bosanske, Slovenske i Srpske ekipe imaju bolju podršku nego mi u Hrvatskoj.
Kolika je to vremenska i novčana investicija početi se baviti pro gamingom?
Za uigravanje i slaganje teama potrebno je jako puno vremena. Pro gaming nije samo zabava. To je natjecanje, posezanje za što boljim i što većim. Na početku smo trenirali i vježbali jako puno, svaki dan po minimalni 4-5 sati. Sada kad smo uigrani, gotovo napamet znamo tko što radi i gdje se kreće. Što se novca tiče, ne mora biti velika investicija jer svatko igra na onome što želi. Osobno si nisam ništa kupovao nego sam igrao na stvarima koje bih osvojio na turnirima.
Koliko dobro Hrvati kotiraju na svjetskoj eSports ljestvici?
Vrlo su dobri kao što sam već napomenuo, no nedostatak sredstava onemogućuje im odlazak na jači Europski turnir kako bi se mogli dokazati.
Imate li kontakte sa drugim profesionalnim esports timovima?
Naravno, svakodnevno kontaktiramo i razgovaramo jedni sa drugima. Igramo prijateljske mačeve, na prijateljskoj bazi smo sa svima i rado pomažemo jedni drugima.
Što biste savjetovali ovdašnjim gamerima koji razmišljaju o karijeri u profesionalnom natjecanju u igrama?
Vježbanje, red, rad i disciplina. ;)
Hvala ti na intervjuu!
Nema problema! Pozdrav!