Najavljeni veliki radnički prosvjed u Splitu u organizaciji Hrvatske udruge sindikata podbacio je brojem okupljenih, no sindikalisti su pred oko tisuću okupljenih radnika poslali žestoke poruke Vladi i glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću. Zapaljeno je i četrdeset svijeća za četrdeset tvrtki u Splitsko-dalmatinskoj županiji koje su uništene ili im prijeti propast
'Ova vlada nije kriva jer je na vlasti tek stotinu dana, ali krive su sve hrvatske vlade i njihova zadaća je stvaranje uvjeta za proizvodnju. Zahtijevamo prestanak uništavanja radnih mjesta u gospodarstvu i organiziranje proizvodno orijentiranih radnih mjesta. Građani su im na izborima dali podršku za promjene, a ne samo zamjene glavnih igrača', kazao je predsjednik HUS-a Ozren Matijašević. Najavio je da će od 1. svibnja sindikati započeti sa skupljanjem potpisa za izmjenu Zakona o referendumu.
'Želimo prisiliti vlast da referendum bude dostupan građanima jer jedino referendumom ih možemo natjerati da odgovorno upravljaju našom imovinom. Ako mogu Švicarska i Slovenija, može i Hrvatska', dodao je Matijašević.
Žestoko se obrušio na glavnog urednika Jutarnjeg lista Mladena Plešu: 'To je čovjek svih sistema, koji se nalazio u guzicama svih koji su bili na vlasti, on dijeli lekcije! Sramota je da taj čovjek uređuje novine i diktira što će napisati krasni ljudi i profesionalci.'
Govoreći o slučaju Jadrankamena, pozvao je Vladu da hitno oduzme koncesiju 'kriminalcima koji su je nezasluženo dobili' i dodijeli radnicima. 'To se može ostvariti u pola sata, kada to naprave, imat će našu podršku. Ali, nažalost, leglo kriminala leži u Ministarstvu gospodarstva, u čovjeku koji dodjeljuje koncesije!'
Glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića pozvao je da 'počne raditi svoj posao' i promptno oduzima imovinu kriminalcima, a Vladu da s liste stečajnih upravitelja skine osobe optužene za gospodarski kriminal, poput Ive Jukića koji nakon epizode u Pomgradu danas vodi stečaj Adriachema.
Za govornicom na splitskom prosvjedu redali su se sindikalisti iz uništenih tvrtki s područja ove županije, koja je sa 46 tisuća nezaposlenih u doista dramatičnoj situaciji. Pojavio se i sindikalist iz Brodosplita Zvonko Šegvić, koji je prošlu vladu optužio da je 'pokrala državu', dok za aktualnu smatra da 'nema pojma što bi s njom'.
'Mi smo jedina država na svijetu koja ima manjak stanovništva i višak radnika, pokušavaju nam oteti pravo na rad, na budućnost i na djecu. Ovaj prosvjed je samo početak, reći ćemo dosta onima koji bi i more premjestili na Jarun!', kazao je Šegvić.
Zanimljivo, u skrovitom kutku Prokurativa pojavio se ni manje ni više nego budući vlasnik splitskog škvera Tomislav Debeljak, sa zanimanjem je saslušao sve govore. Tvrdi da se pojavio na prosvjedu jer 'mora suosjećati s ljudima koji su ni krivi ni dužni izgubili posao'.
'Ja sam specifični pozitivac, moramo širiti pozitivu', kazao nam je Debeljak na pitanje spremaju li se otkazi i u splitskom škveru. Tvrdi da u toj tvrtki danas posla ima tek za 700 radnika, no da nakon provođenja petogodišnjeg restrukturiranja on ima ambiciju udvostručiti današnju brojku od tri i pol tisuće zaposlenih.
'Može li me nešto natjerati da odustanem od Brodosplita? Ne, dok sam žive i zdrave pameti!', kazao nam je Debeljak, koji očekuje potpisivanje ugovora o kupnji škvera za nekoliko tjedana. Odustao je od gradnje 14 brodova obećane u programu restrukturiranja Brodosplita, no tvrdi da ima spremne ugovore o gradnji pet brodova za off shore kompanije. Na zamolbu da prokomentira kaznenu prijavu i postupak koji se vodi protiv njega zbog utaje 3,5 milijuna kuna poreza, odgovorio je šeretski: 'Što da tebi kažu da si pedofil, pa i to je onda nekakav postupak!'