KOSOR NA STRANI HNS-A

'Treba konzultirati Ustavni sud o ustavnosti referendumskog pitanja'

25.10.2013 u 15:09

Bionic
Reading

Saborski zastupnici uvrstili su danas u dnevni red prijedlog odluke o raspisivanju državnog referenduma nakon što je Odbor za Ustav, poslovnik i politički sustav prekjučer odlučio da se referendum koji traži inicijativa 'U ime obitelji' raspiše najvjerojatnije za 1. prosinca. Odbor je tako odlučio ne konzultirati Ustavni sud oko ustavnosti referendumskog pitanja, no s takvim stavom SDP-a nisu se složili svi u Saboru

'Sabor bi morao prethodno pitati Ustavni sud o ustavnosti referendumskog pitanja', napisala je jučer na svom Twitter profilu nezavisna zastupnica Jadranka Kosor. Time je jasno dala do znanja da nije sklona referendumu, niti promjenama Ustava kako bi se u njega unijela definicija braka kao životne zajednice muškarca i žene.

Naime, kada se tek počelo razgovarati o inicijativi 'U ime obitelji' i zahtjevu za referendum, kojeg podržavaju njeni bivši kolege iz HDZ-a, Kosor se također oglasila na Twitteru.

'Kako bi bilo da u Ustav ugradimo zabranu političarima (osobito demokršćanima) da imaju ljubavnice? Onima koji su u braku, jasno', napisala je tada na svom profilu Kosor.

Kako je kasnije pojasnila za Slobodnu Dalmaciju, pitanje definicije braka pravničko je i pripada zakonu, a ne Ustavu.

'Ako političar ili političarka zastupa stav da je brak isključivo zajednica muškarca i žene i želi da to uđe u Ustav, onda se istovremeno zauzimaju i za nedodirljivost i svetost braka kao institucije od njegova sklapanja do smrti. Onda bi valjda bilo normalno da oni koji traže da to uđe u Ustav moraju u skladu s time i živjeti. Nepodnošljivo mi je gledati licemjerstvo političara koji ne žive ono što promiču i koji se u nedostatku svog političkog programa šlepaju uz ovu inicijativu građanske udruge koja je apsolutno legalna', objasnila je tada Kosor.

Založivši se danas da se referendumsko pitanje pošalje Ustavnom sudu kako bi se procijenila njegova ustavnost Kosor se složila s mišljenjem ustavnih stručnjaka, ali i zastupnika iz HNS-a. Prekjučer je na sjednici Odbora za Ustav HNS-ov Goran Beus Richembergh podsjetio da je još u srpnju odbor zatražio od inicijative 'U ime obitelji' da pojasni koji je točno tekst referendumskog pitanja bio ponuđen građanima kada su davali svoje potpise.

'Ja smatram da tekst koji je ponuđen ne sadrži formu amandmana, pa bi u tom slučaju Sabor samostalno morao donijeti odluku o tome gdje će u Ustav staviti tu odredbu o braku. Takvo mijenjanje Ustava nije dozvoljeno jer Sabor ne može po diskrecijskom pravu odlučiti gdje će tu odredbu staviti. Može se, da karikiram, dogoditi da Sabor donese odluku da se odredba o braku stavi u preambulu Ustava, a ja mislim da to nije nešto što su organizatori referenduma htjeli', kazao je Beus i SDP-ovcima sugerirao da se obrate Ustavnom sudu.

Međutim, u SDP-u zasad to ne misle učiniti jer smatraju da nema potrebe. 'Smatramo da je u ovom slučaju dovoljno pokrenuti postupak sukladno Ustavu i Zakonu o referendumu. Građani će sudjelovati. Mi u ovom trenutku ne znamo što će oni odlučiti. Moguće je da građani odbiju da se pristupi ovoj promjeni Ustava. Međutim, ako građani prihvate, u tom slučaju pokrenut će se promjena Ustava i Sabor će o njoj odlučivati', pojasnio je jučer novinarima u Saboru SDP-ov Peđa Grbin.

U samom SDP-u postoje pak mišljenja da će Ustavni sud reagirati i bez zahtjeva za ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja. Naime, odbije li Sabor volju naroda kada će donositi odluku o promjenama Ustava, loptica bi se prebacila na Ustavni sud koji bi u tom slučaju odluku Sabora morao proglasiti protuustavnom s obzirom na to da je referendumska odluka po Ustavu obvezujuća.