Radi zaštite domaćeg tržišta i proizvođača potrebno je promijeniti standarde uzorkovanja i testiranja zdravstvene ispravnosti hrane, posebice uvozne, povećati proračunska sredstva za te mjere i osigurati da se zakoni jednako provode na proizvođače i uvoznike, istaknuto je u srijedu na sastanku osječko-baranjskog župana Vladimira Šišljagića s predstavnicima institucija za sigurnost hrane
Šišljagić je istaknuo kako je samo prošle godine uvoz hrane u u Hrvatsku bio veći od tri milijarde dolara, upozorivši da je uvozni lobi uništio domaću proizvodnju, jer je u ovoj županiji od nekadašnjih 2843 proizvođača mlijeka u 2004 godini, lani ostalo njih samo 547.
Napomenuo je da županije nemaju ovlasti donositi pravilnike, primjerice za provjeru kvalitete smrznutog mesa, te da nadležnim službama treba dati potporu u provedbi rigorozne kontrole hrane, s obzirom na situacije da potvrde o zdravstvenoj neispravnosti mesa dođu nakon što meso već bude prodano na tržištu.
Kao poseban problem izdvojio je nedovoljno financiranje uzrokovanja hrane, navodeći da županija godišnje izdvaja milijun i pol kuna za testiranje zdravstvene ispravnosti vode, dok se za uzimanje uzoraka i testiranje hrane u županijskom Zavodu za javno zdravstvo, koji je u nadležnosti države, iz državnog proračuna godišnje izdvaja samo 90 tisuća kuna.
Voditelj službe za epidemiologiju tog zavoda Josip Milas upozorio je na kronični nedostatak inspektora, posebice sanitarnih, problem koji je prisutan je u cijeloj Hrvatskoj, zbog čega inspekcije ne mogu tijekom cijele godine provoditi istu razinu kontrole. Kao dodatne probleme naveo je zastarjelost pravilnika te preklapanje nadležnosti različitih inspekcija.
Predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mato Brlošić podsjetio je da stranim trgovačkim lancima, kada su prije desetak godina počeli dolaziti na hrvatsko tržište, nitko nije postavljao uvjete koliko domaće hrane moraju imati na policama, dok su se neke druge države u tom smislu zaštitile propisivanjem normi.
"Prošle godine smo počeli raditi prijedlog zakona o nepoštenoj trgovačkoj praksi, ali ono što smo u taj zakon htjeli ugraditi očito se nekome nije svidjelo, jer su aktivnosti stale. Taj se zakon mora završiti, kako bi uveli standarde kvalitete za domaće, ali i za uvozne proizvode, jer svaka država ima pravo poduzimati određene mjere kako bi ostvarila samodostatnost u proizvodnji hrane", poručio je Brlošić.
Iako u posljednjim akcijama uzorkovanja hrane u ovoj županiji nisu zabilježeni slučajevi salmonele, potrebnim drži izmijeniti i uskladiti pravilnike o radu nadležnih inspekcija, kako se ne bi događalo da interesni lobiji utječu na donošenje pravilnika koji im odgovaraju, s ciljem ostvarivanja svojih financijskih ili drugih interesa, ne vodeći računa o zdravstvenoj ispravnosti hrane kao nacionalnom interesu.