Sjedinjene Države, Meksiko i Kanada obećali su na trojnom sastanku ojačati gospodarske veze, proizvoditi više robe u regiji i povećati proizvodnju poluvodiča, premda je integracija ometena aktualnim sporom zbog meksičke energetske politike
Američki predsjednik Joe Biden, meksički predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador i kanadski premijer Justin Trudeau sastali su se u glavnome meksičkom gradu u utorak i obećali ojačati opskrbne lance nakon što su prebrodili ozbiljne poremećaje tijekom pandemije covida-19.
Lopez Obrador rekao je da će Meksiko pomoći Bidenu da suzbije trgovinu sintetičkim opioidom fentanilom, koji se smatra odgovornim za tisuće smrti u SAD-u.
Čelnici su također obećali smanjiti ugljični otisak svojih zemalja i uhvatiti se u koštac s inflacijom.
"Radimo u budućnosti na jačanju naše suradnje u opskrbnim lancima i ključnim mineralima kako bismo mogli ubrzati napore za izgradnju tehnologija sutrašnjice - upravo ovdje u Sjevernoj Americi", rekao je Biden na zajedničkoj konferenciji za novinare sa svojim kolegama čelnicima nakon sastanka.
Lopez Obrador rekao je da će regija promicati gospodarski razvoj stvaranjem odbora za supstituciju uvoza kako bi Sjeverna Amerika bila manje ovisna o drugim dijelovima svijeta.
Bijela kuća rekla je da će tri zemlje poboljšati legalne putove za migrante, a Lopez Obrador ponovno je pozvao Bidena da izvrši pritisak na Kongres da donese mjere kojima bi se regulirao migracijski status milijuna Meksikanaca u Sjedinjenim Državama.
Sjedinjene Države priopćile su da će regija početkom 2023. organizirati forum o poluvodičima kako bi povećala ulaganja u stratešku industriju visoke tehnologije kojom dominira Azija.
Nade Meksika da izvuče dobrobiti iz jačanja industrije poluvodiča potkopane su energetskim sporom s Washingtonom i Ottawom koji se žale da južni susjedi stavljaju njihove investitore u nepovoljni položaj.
SAD i Kanada službeno su podignuli tužbu protiv Meksika za nepoštivanje Sjevernoameričkog trgovinskog sporazuma.
Washington i Ottawa smatraju da politika jačanja državne uloge u energetskom sektoru meksičkog predsjednika šteti stranim ulagačima i otežava razvoj čiste energije.
Migracija
Bidenova administracija usmjerila je velik dio svoje pozornosti na obuzdavanje ilegalnih prelazaka na južnoj granici SAD-a.
Također bi stvorili virtualnu platformu koja bi migrantima omogućila pojednostavljen pristup i informacije o legalnim načinima ulaska u Meksiko, Sjedinjene Države i Kanadu i smanjila vjerojatnost da će se oslanjati na krijumčare, rečeno je.
Prema Sjevernoameričkom dijalogu o drogama (NADD), tri će zemlje usvojiti "ažurirani strateški okvir" za rješavanje prijetnji koje predstavljaju zabranjeni narkotici, priopćila je Bijela kuća.
To bi uključivalo veću razmjenu informacija o kemikalijama koje se koriste za proizvodnju lijekova, uključujući fentanil.
Bijela kuća je priopćila da su tri zemlje također predane smanjenju emisija metana iz krutog otpada i otpadnih voda za najmanje 15 posto do 2030. u odnosu na razine iz 2020. godine.