Američki predsjednik Donald Trump razmatra izvršnu uredbu kojom bi se ugasilo Ministarstvo obrazovanja, što je već duže vrijeme cilj konzervativnijim strujama u američkoj politici
Prema pisanju američkih medija, Trump planira ukinuti neke od njegovih odjela, a drugi bi bili razmješteni u druga ministarstva. No za potpuno gašenje Ministarstva obrazovanja potrebna mu je i podrška Kongresa, piše BBC.
Osnovano 1979. godine, ono nadzire financiranje javnih škola, upravlja studentskim kreditima i provodi programe koji pomažu socijalno ugroženim studentima. Trump i njegovi saveznici optužili su to ministarstvo za 'indoktriniranje mladih neprikladnim rasnim, seksualnim i političkim materijalom'.
Što radi Ministarstvo obrazovanja?
Dok se hrvatsko Ministarstvo obrazovanja brine za cjelokupno obrazovanje djece i mladih, ono američko ipak nema toliko široke ovlasti. Uobičajena zabluda je da upravlja američkim školama te postavlja nastavne planove i programe - ta odgovornost ipak pripada saveznim državama i lokalnim vlastima.
Ministarstvo obrazovanja zapravo nadzire programe studentskih kredita i upravlja stipendijama Pell, namijenjenim studentima s niskim primanjima, omogućujući im da pohađaju sveučilište. Također pomaže u financiranju programa za podršku studentima s invaliditetom.
Osim toga, zaduženo je za provođenje zakona o građanskim pravima, a on je osmišljen da bi spriječio diskriminaciju temeljenu na rasi ili spolu u školama koje financira federalna vlast.
Koliki je proračun tog ministarstva i koliko ljudi radi u njemu?
Budžet mu je iznosio 238 milijardi dolara u 2024., što je nešto malo manje od dva posto američkog proračuna, a ima oko 4400 zaposlenika, najmanje od svih ministarstava.
Većina javnih sredstava za američke škole dolazi od vlasti saveznih država i lokalnih sredina. Godine 2024. Inicijativa za podatke o obrazovanju procijenila je da SAD ukupno potroši nešto više od 857 milijardi dolara na osnovno i srednje obrazovanje – što je ekvivalentno 17.280 dolara po učeniku.
Može li Trump samo tako ugasiti ministarstvo?
Samostalno, i to izvršnom uredbom - ne.
Ne samo da bi trebao odobrenje Kongresa da ugasi neko ministarstvo, nego bi prema pravilima vjerojatno trebao i supervećinu - 60 od 100 senatora. Republikanci imaju većinu u Senatu 53-47, pa bi im za ukidanje ministarstva trebalo još najmanje sedam ruku demokrata, a za to nema šanse.
Čak i u Zastupničkom domu Trump bi se borio da dobije potrebnu podršku. Prošlogodišnje glasanje za ukidanje ministarstva - što je bilo priloženo kao amandman na drugi prijedlog zakona - nije prošlo jer se 60 republikanaca pridružilo svim demokratima u Zastupničkom domu i glasali su protiv toga.
U nacrtu Trumpove uredbe o gašenju Ministarstva obrazovanja, do koje je došao Washington Post, priznaje se da samo Kongres može u potpunosti zatvoriti ga, ali izvršna uredba mogla bi potaknuti samo ministarstvo da se počne gasiti. Naime u svom planu za smanjivanje radne snage u američkoj administraciji Trumpu su u fokusu upravo zaposlenici tog ministarstva.
Zašto republikanci žele ugasiti ministarstvo?
Ideju o ukidanju odjela Ministarstva obrazovanja republikanci su imali još otkad je ono osnovano. Tijekom predsjedničke kampanje Ronalda Reagana 1980. godine, on se zalagao za njegovo ukidanje. Republikanci su se u prošlosti zalagali protiv centraliziranja obrazovne politike, vjerujući da je to najbolje prepustiti pojedinim saveznim državama.
Osim toga, nedavno su optužili to ministarstvo da nameće djeci woke ideologiju. Također smatraju da se administriranjem studentskih kredita može baviti Ministarstvo financija, a da su kršenja građanskih prava domena Ministarstva pravosuđa.
Trumpovi saveznici također žele proširiti izbor škola, što bi omogućilo učenicima i obiteljima da koriste javni novac za odabir privatnih ili vjerskih alternativa javnim ustanovama.