Na američkim izborima dogodio se 'hrvatski poučak', premda dakako SAD nije učio direktno od Hrvatske, a on glasi: ako ciljate na niže obrazovani dio birača, imate veću šansu proći ispod radara u anketama i na koncu dobiti izbore - slikovit je politički analitičar Ivan Rimac
'Tom pravilu odavno smo svjedočili kod nas, a Amerikanci su ga sada potvrdili izborom Donalda Trumpa. Kompleksne političke poruke vrlo teško prolaze kod ljudi koji nemaju veliko znanje i obrazovanje o političkoj teoriji i sustavima, a puno se bolje primaju Trumpove jednostavne i populističke poruke koje stvaraju sliku da je jedan čovjek svemoguć i da se svi problemi mogu riješiti jednim potezom prsta ili pera', kaže Rimac za tportal.
Na dulje staze, dodaje, još od pojave Silvija Berlusconija formirao se neki oblik 'prezidencijalizma' u kojemu se političke stranke kao politički think tankovi za upravljanje društvom pretvaraju u snažne pojedince kojima su podređeni svi članovi stranke.
'Predsjednik stranke jedini se pojavljuje u medijima, on samostalno upravlja i definira njene politike, a stranka postaje privjesak i služi uglavnom za popunu pozicija u sustavu kako bi se ostvarila volja jednog čovjeka', kaže Rimac.
Objašnjava da se u ovom slučaju ne radi o klasičnom totalitarizmu, jer ipak postoje izbori, ali ni o demokraciji u svom punom obliku, jer ona zahtijeva konzultacije s građanima pri donošenju važnih odluka te usklađivanje interesa različitih društvenih skupina.
'Bit će zanimljivo upravo na Trumpovoj politici pratiti kako se o ključnim odlukama pita vrlo uzak krug ljudi, najvjerojatnije predstavnika krupnog kapitala koji će odlučivati o vlastitim interesima, dok će ostale skupine po svemu sudeći biti zanemarene', predviđa ovaj analitičar.
Što je s Hrvatskom
Rimac ne očekuje da će netom završeni predsjednički izbori imati direktan utjecaj na skore predsjedničke izbore u Hrvatskoj, prije svega zato što su kandidati odavno poznati i već su debelo u kampanji.
'Ako govorimo o jednostavnosti poruka, Milanović je tu bez premca: premda načelno ne stoji na Trumpovim ideološkim pozicijama, njegov javni govor i stil nastupa vrlo su bliski Trumpu - jasan je, jezgrovit i kratak, prilagođen elektroničkim medijima i teško da će se pogubiti u nevažnim porukama. Milanović zadržava veliku šansu da uspije', uvjeren je Rimac.
'S druge strane njegov najljući protivnik HDZ - jer kandidat te stranke Dragan Primorac zapravo nije toliko aktivan koliko sama stranka i njen predsjednik - izborom Donalda Trumpa naći će se u vrlo nezgodnoj poziciji. Andrej Plenković mjesecima je gradio kampanju na Milanovićevom navodnom proruskom stavu i ne ulazeći u istinitost tih tvrdnji, činjenica je da će Trump napraviti zaokret u američkoj vanjskoj politici kada je riječ o Ukrajini i Rusiji te da po svemu sudeći neće biti tako agilan u podršci Ukrajini', objašnjava Rimac.
'Još uvijek se ne može predvidjeti kako će se postaviti Europa i hoće li se njena vanjska politika raspasti ili čak eventualno ući u sukob s Donaldom Trumpom. No na našem domaćem terenu jasno je da Plenković sada gubi retoričku nit svoje kampanje protiv Milanovića koju je vodio u ime Dragana Primorca', zaključuje ovaj analitičar.