El Salvador je pristao primati deportirane osobe iz Sjedinjenih Američkih Država bez obzira na njihovu nacionalnost, uključujući nasilne kriminalce koji su američki državljani i trenutno se nalaze u zatvorima, u dogovoru koji je izazvao zabrinutost među kritičarima i organizacijama za ljudska prava
Američki državni tajnik Marco Rubio najavio je sporazum u ponedjeljak nakon sastanka sa salvadorskim predsjednikom Nayibom Bukeleom, tijekom svoje posjete nekoliko srednjoameričkih zemalja kako bi proveo migracijsku agendu Trumpove administracije', javlja CNN.
Članovi MS-13 ili Trena de Aragua
„U činu izvanrednog prijateljstva prema našoj zemlji … (El Salvador) je pristao na najneviđeniji i najizvanredniji migracijski sporazum bilo gdje u svijetu“, rekao je Rubio novinarima. Dodao je da će zemlja nastaviti primati deportirane salvadorske državljane koji su ilegalno ušli u SAD. Također će „prihvatiti za deportaciju bilo kojeg ilegalnog stranca u Sjedinjenim Državama koji je kriminalac, bez obzira na nacionalnost, bilo da su članovi MS-13 ili Trena de Aragua, i smjestiti ih u svoje zatvore“, rekao je, referirajući se na dvije zloglasne transnacionalne bande.
Osim toga, Bukele je „ponudio smještaj u svojim zatvorima za opasne američke kriminalce koji su u pritvoru u našoj zemlji, uključujući one s američkim državljanstvom i zakonite rezidente“, izjavio je Rubio.
Bukele je potvrdio sporazum na platformi X, napisavši: „Spremni smo primiti isključivo osuđene kriminalce (uključujući osuđene američke državljane) u našu mega-zatvorsku ustanovu (CECOT) u zamjenu za naknadu.“
„Ta bi naknada bila relativno niska za SAD, ali značajna za nas, čime bi cijeli naš zatvorski sustav postao financijski održiv“, dodao je.
Prije objave sporazuma, kritičari su upozoravali da bi ovakav plan mogao biti dio demokratskog nazadovanja.
Bizarno i bez presedana
„SAD u biti predlaže da šalje ljude u zemlju koja nije njihova zemlja podrijetla niti nužno zemlja kroz koju su prošli“, rekla je Mneesha Gellman, stručnjakinja za međunarodnu politiku i profesorica na Emerson Collegeu.
„Riječ je o bizarnom i bez presedana prijedlogu koji dolazi od dvojice autoritarnih, populističkih lidera desnice, koji traže transakcijski odnos“, rekla je Gellman za CNN. „On nema uporište u bilo kojem pravnom okviru i vjerojatno krši niz međunarodnih zakona koji se odnose na prava migranata.“
CNN je kontaktirao salvadorske dužnosnike radi dodatnih informacija.
Jedan od najupečatljivijih aspekata sporazuma je činjenica da salvadorski zakon ne pravi razliku između navodnih članova bandi i osoba pravomoćno osuđenih za kaznena djela. Pod drakonskim izvanrednim stanjem koje je na snazi u toj srednjoameričkoj zemlji od 2022., vlasti mogu pritvoriti bilo koga samo na temelju sumnje da je član bande.
Bukele se hvalio visokim stopama zatvaranja kao receptom za sigurnost – El Salvador sada ima najvišu stopu zatvorenika na svijetu – no organizacije za ljudska prava, poput Amnesty Internationala, tvrde da su mnogi od preko 80.000 pritvorenih pod izvanrednim stanjem zapravo nevini.