Broj žrtava terorističkog napada počinjenog bombom u ambulantnom vozilu narastao je na 103, a ranjenih je 235, objavio je u nedjelju ministar unutarnjih poslova Wais Barmak i kazao da je među njima velik broj policajaca.
"Nažalost brojni ranjeni preminuli su u bolnici i sada je broj mrtvih narastao na 103, a ranjenih je 235", rekao je Barmak na konferenciji za novinare.
Napad pomoću vozila hitne medicinske pomoći s eksplozivom, za koji su odgovornost preuzeli talibani, dogodio se u središtu prijestolnice, u jednoj od najzaštićenijih ulica u Kabulu jer su u njoj brojne ustanove - ministarstvo unutarnjih poslova, ured Europske unije, djevojačka gimnazija Malalai, Visoko vijeće za mir te švedsko i indijsko veleposlanstvo.
"Izgubili smo velik broj policajaca: petorica su poginula na samoj jednoj kontrolnoj točki, a trideset je ranjenih", rekao je Barmak no nije iznio točan broj.
Ovo je jedan od najtežih napada na Kabul zadnjih godina i treći u tjedan dana, nakon napada na hotel Intercontinental 20. siječnja i na nevladinu organizaciju Spasite djecu u Jalalabadu, u srijedu.
Američki predsjednik Donald Trump pozvao je u subotu na "odlučno djelovanje" protiv talibana koji su preuzeli odgovornost za napad u Kabulu.
"Osuđujem kukavički napad autobombom koji se danas dogodio u Kabulu i u kojemu su poginuli desetci nedužnih civila i ranjene stotine", rekao je Trump u priopćenju. "Sve zemlje moraju sada odlučno djelovati protiv talibana i infrastruktura koje ih podupiru", istaknuo je.
Na društvenim mrežama u Afganistanu korisnici izražavaju ogorčenje i prozivaju vlasti za korupciju i neučinkovitost u borbi protiv terorizma.
"Rat protiv terora neće se dobiti molitvom i objavama (osude) na Twitteru. Vlada mora uzvratiti pokroviteljima terorizma na isti način", rekao je Afganistanac Sulejman na Twitteru.
Ne imenujući izravno Pakistan, većina korisnika interneta upire prstom u susjedni Pakistan koji optužuju da financira i pruža utočište talibanima i terorističkoj mreži Hakani koju glasnogovornik vlade optužuje za napad u Kabulu.
"Kakva sramota za našu vladu koja redovito ne uspijeva zaštiti stanovništvo. Trebalo bi da netko od naših čelnika izgubi sina ili kćer i osjeti tugu siromašnih ljudi", napisao je na društvenoj mreži korisnik Navid Kaderi.
"Korupcija je glavni problem: za 500 afgana (što je manje od osam dolara), policija vas pušta da prođete kontrolne točke", napisao je korisnik Basir Ahmad.