U Bruxellesu se danas održava sastanak ministara unutarnjih poslova EU-a posvećen balkanskoj migracijskoj ruti. Austrija i zemlje s balkanske rute predstavit će svoj dogovor o ograničavanju ulazaka migranata na grčko makedonskoj granici. Propuštaju se samo oni migranti koji dolaze iz ratom ugroženih država, Sirije i Iraka, te samo ako imaju važeće dokumente
Ministri devet zemalja Balkanske rute na sastanku u Beču dogovorili su jučer zajedničko postupanje i pristup migracijskoj krizi, sve dok se na razini cijele Europske unije ne postigne dogovor. Najavljen je i odvojeni sastanak ministara Austrije, Njemačke, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Makedonije i Grčke.
Cipras zahtijeva razmjernu podjelu migracijskog tereta
Grčki premijer Aleksis Cipras je u srijedu zaprijetio odbijanjem svakog europskog sporazuma ukoliko teret migracijske krize ne bude razmjerno podijeljen među zemaljama članicama Europske unije.
'Grčka više neće pristati ni na jedan sporazum ukoliko podjela tereta i odgovornosti migracijske krize ne bude razmjerna među zemljama članicama Unije', rekao je Cipras na raspravi u parlamentu. On je najavio da će pozvati sve šefova grčkih stranaka da se slože u vezi migracijske krize prije summita 7. ožujka u Bruxellesu.
'Potreban je veliki politički konsenzus o tom pitanju', naglasio je premijer.
Cipras je u utorak izrazio svoje nezadovoljstvo nakon regionalnog sastanka organiziranog u Beču, bez Grčke o kontrolama granica balkanskih zemalja. Premijer je rekao da je sramotno što neke zemlje nisu poštivale odluke europskog summita prošlog tjedna o zajedničkoj akciji u migracijskoj krizi i da su djelovale jednostrano.
Odluka koju su prošlog tjedna donijeli direktori policija pet zemalja balkanske migracijske rute (Austrije, Hrvatske, Makedonije, Slovenije i Srbije) o jačanju kontrola na granicama, izazvala je posljednjih dana zakrčenje migranata na grčko-makedonskoj granici koja ostaje napola otvorena, a ona je glavni prijelaz kojim se kreću migranti prema zemljama središnje i sjeverne Europe.