Odlukom Vlade, od 1. siječnja 2025. povećava se iznos povratne naknade za ambalažu sa sadašnjih sedam na deset centi. Iako je riječ o značajnom povećanju, naknada i dalje ostaje među najnižima u Uniji
Tako malim iznosom, slažu se nevladine i zelene udruge, dodatno se marginaliziraju siromašni građani koji skupljanjem plastičnih boca zbog dobivanja povratne naknade doslovno preživljavaju. Također, smatraju da će se teško dostići predviđeni cilj od 90 posto prikupljene ambalaže do 2029. godine. Prema raspoloživim podacima, Hrvatska je trenutno na oko 80 posto.
Tko je sve na dnu EU-a?
Odlučili smo provjeriti ima li koja zemlja EU-a manju naknadu od Hrvatske, a potvrdili smo da će deset centi, koliko će ona iznositi od 1. siječnja, i dalje ostati najniža povratna naknada za ambalažu u Uniji. Uz Hrvatsku, na začelju su Malta, Estonija, Latvija i Litva, također s 10 centi po boci, kao i Rumunjska, koja je sustav otkupa povratne ambalaže uvela 1. ožujka ove godine.
Isti iznos trebao bi biti i u Španjolskoj dok u Mađarskoj naknada iznosi 13 centi. Belgija bi s otkupom trebala početi sljedeće godine, a iako naknada još nije određena, očekuje se da će iznositi između 10 i 25 centi. Poljska također kreće s otkupom 2025., s naknadom od 12 centi za plastične boce i limenke te 23 centa za staklene boce. Norveška (nije članica EU-a, ali je članica šengenskog područja) je pak odredila iznos od 10 do 26 centi, ovisno o veličini boce, a Danska ima naknadu od 13 do 44 centa.
'Hrvatska bi trebala biti kao Slovačka'
U Slovačkoj naknada iznosi 15 centi, a kritičari odluke hrvatske Vlade smatraju da bismo trebali imati barem isto toliku naknadu da bi se ispravili gore navedeni problemi. Njemačka je odredila iznos od 15 centi za višekratne plastične boce do 25 centi za one jednokratne. Irska ima istu visinu naknade, ali kod nje ona ovisi o veličini boce, pa tako iznosi 15 centi za one od 150 do 500 mililitara, a 25 centi za one od 0,5 do tri litre.
Nizozemska trenutno isto ima naknadu od 15 centi za manje boce i 25 za veće, ali plan je da se to sljedeće godine poveća na 50 centi. U susjednoj Sloveniji trenutna naknada za staklene boce iznosi od 10 do 35 centi, a prijedlog je da za plastične boce ona bude 20 centi. Austrija sljedeće godine uvodi naknadu od 25 centi, a u Finskoj se one kreću od 15 do 55 centi.
Najveći raspon naknade ima Luksemburg
Neke članice još nisu ni blizu uvođenja povratne naknade za ambalažu, pa se tako u Italiji vode žestoke rasprave o tome, dok u Francuskoj četiri regije na sjeverozapadu zemlje uvode naknadu za staklene boce u iznosu od 20 do 30 centi. Od članica EU-a koje su uvele naknadu, najveći raspon ima Luksemburg, od 10 centi do eura.