U Hrvatskoj je ravnopravnost spolova najmanja u politici, a najveća 'u kući', pokazuju rezultati istraživanja svjetske udruge za istraživanje tržišta WIN International, koja je ispitala stajališta više od 29.000 ljudi iz 39 zemalja
Da je rodna ravnopravnost najmanja u politici smatra oko 33 posto ispitanika, a da je najveća kod kuće smatra 65 posto ispitanika, priopćila je u petak tvrtka za ispitivanje javnoga mnijenja Mediana Fides.
U Hrvatskoj i Sloveniji postotak žena izloženih nasilju nešto veći od prosjeka
U istraživanju se ispitivala i izloženost žena fizičkom ili psihičkom nasilju, a podaci nisu pokazali smanjenje nasilja u odnosu na prethodnu godinu - i dalje mu je izloženo 16 posto žena.
U Hrvatskoj i Sloveniji postotak žrtava fizičkog ili psihičkog nasilja nešto je viši od prosjeka -19 posto, dok je u Italiji najniži - tri posto, stoji u priopćenju.
U svijetu je postotak žena koje su pretrpjele nasilje najveći u zemljama Latinske Amerike, primjerice u Čileu je najviši postotak 44 posto, a slijede ga Argentina s 43 posto i Peru 40 posto.
Devet posto anketiranih žena u svijetu pretrpjelo je seksualno uznemiravanje, a trećina žena iz Perua prijavila je ozbiljne razine seksualnog uznemiravanja. U Hrvatskoj je seksualno zlostavljanje prijavilo sedam posto žena, u Sloveniji dva, a u Italiji tek jedan posto, navodi se.
Pola muškaraca vjeruje da za isti posao zarađuje više od žena, a 55 posto žena smatra da muškarci zarađuju više. Čak 44 posto muškaraca vjeruje da su plaće svima jednake.
U Hrvatskoj oko 70 posto ispitanika vjeruje da muškarci zarađuju više za isti posao, a u Sloveniji njih pola, pokazalo je istraživanje.
Diskriminacija žena premješta se iz privatne u javnu sferu
U povodu Međunarodnog dana žena, 8. ožujka, upozoreno je kako se s većom prisutnošću žena u javnoj sferi, njihova diskriminacija i subordinacija premještaju iz privatne u javnu sferu - (ne)mogućnost pristupa javnim službama, zapošljavanje, visina plaće i sl.
Kako su se stvarali uvjeti za napredak i emancipaciju žena u društvu, istaknuto je, razvijali su se i instrumenti da se to spriječi.
'Pravno su se žene polako izjednačile s muškarcima, no u suvremenom društvu i dalje postoje različiti oblici potiskivanja i samopotiskivanja žena - psihološki, ekonomski, kulturno te raznim pravilima i vrijednostima koje su muškarci nametnuli ženama', kaže se u priopćenju.
U zapadnom svijetu Međunarodni dan žena uglavnom se prestao obilježavati 1930-ih, dijelom i zbog toga što ga se povezivalo s komunizmom. Ipak, 1975. godina proglašena je Međunarodnom godinom žene, a od tada su i Ujedinjeni narodi službeno počeli obilježavati Međunarodni dan žena.
Udruga WIN International prikupljala je podatke lani od listopada do prosinca. Istraživanje WIN World Survey (WWS) uključuje stavove i uvjerenja ispitanika iz 39 zemalja svijeta, među kojima je istraživanje u Hrvatskoj proveo Mediana Fides.