U Klinici za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević', kako RTL doznaje, izolirali su virus COVID-19, odnosno uzgojili ga u laboratorijskim uvjetima. To prvi korak prema razvoju cjepiva.
'Uzgojili smo virus u laboratorijskim uvjetima iz brisa pacijenta koji je bio pozitivan na SARS-COV-2', kazala je biologinja u Klinici za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević' Željka Mačak Šafranko za RTL Danas.
Prvi je to korak za razvoj cjepiva, ali i brojna druga istraživanja i projekte.
Kao prvo je tu neka stvar da se cijeli virusni genom sekvencionira, da se vidi kakav je slijed nukleotida, da se vide prema nekim drugim sojevima, da se napravi neka generalna karakteristika. Kako raste u kulturi, brže, sporije, kako jako se umnožava...', objasnio je situaciju Ivan Christian Kurolt, biolog u Klinici za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević'.
Mačak Šafranko dobro se sjeća tog dana.
'Bili smo u totalnom kaosu. Radili smo cijeli tjedan od jutra do mraka. Totalni kaos, hrpa uzoraka za testiranje... Međutim, znanstvena znatiželja je tu nekako prevladala da sam ja uspjela otići u taj laboratorij, staviti taj bris na stanice. Nakon pet dana sam došla i vidjela da ima virusa. To smo kasnije molekularnim metodama i potvrdili. Osjećala sam se ponosno i sretno. Nisam mislila da će to ići baš tako lako', objasnila je.
Izolirani virus poslali su u Njemačku.
'To da smo dobili izolat iz Hrvatske. Nama je to bilo jako važno jer jednom kad ustanovimo da jedna tvar može djelovati protiv virusa, mi moramo dokazati da ta tvar ne djeluje samo protiv lokalnih virusa, nego da je šire primjenjiva', rekao je voditelj tima pri Helmholtz centru za infektivna istraživanja u Njemačkoj, Luka Čičin-Šain.
Uz hrvatski izolat imaju njemački, austrijski, sa sjevera Italije i uskoro iz SAD-a. Za razvoj cjepiva će trebati najmanje godinu dana.
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "dr. Fran Mihaljević" Alemka Markotić je kazala da je izoliranje virusa veliki uspjeh i za Kliniku i za Hrvatsku.
'No, u prvom redu je to uspjeh za tim koji dugo vodim. Međutim, oni su se sada već osamostalili i većinu toga su radili samo uz moje znanje, ali vrlo samostalno. Imati svoj virus, izolirati domaći soj virusa je velika stvar. Možete ući u sve znanstveno-istraživačke i kliničke studije u svijetu, a bitno je i zbog suradnje koju imamo s našim partnerima u svijetu. Njima smo i poslali virus i pomoći će im u karakterizaciji tog virusa, ali moguće i u razvoju nekakvih cjepiva', kazala je Markotić za RTL Danas.
Otkrila je i da je Klinika prije nekoliko dana dobila ponudu i da se uključi istraživanje američke biotehnološke kompanije. "Oni rade najmoderniju staničnu bioterapiju koju primjenjuju u tumorima, ali isti principi bi se mogli primijeniti i u borbi protiv virusa. Ponuda je vrhunska, ali vidjet ćemo hoćemo li se moći dogovoriti", kazala je Markotić.