KRAJ DVODNEVNOG SUKOBA U MAKEDONIJI

U Kumanovu ubijeno 14 napadača i 8 policajaca

10.05.2015 u 08:10

  • +10

Sukob u Kumanovu

Izvor: Pixsell / Autor: Ognen Teofilovski

Bionic
Reading

Osam policajaca i 14 pripadnika 'naoružane skupine' ubijeno je u sukobima u predgrađu Kumanova u kojem pretežito žive pripadnici albanske manjine, objavila je u nedjelju makedonska vlada

Nakon krvavih sukoba u subotu, u nedjelju se intenzitet sukoba u Divljem naselju smanjio i u poslijepodnevnim satima čuje se samo sporadična pucnjava, javlja Reuters. Postrojbe specijalne policije i dalje su raspoređene u obruču oko predgrađa Kumanova, grada udaljenog 40-ak kilometara sjeverno od Skoplja.

'Osam policajaca je ubijeno, a 37 ranjeno', rekao je glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova Ivo Kotevski, dodajući da nema dojava o civilnim žrtvama i da je akcija pred završetkom.

'S druge strane, 14 tijela u odorama pronađeno je' na mjestu sukoba, kazao je, ustvrdivši da su napadači pripadnici 'terorističke skupine' od 30-ak osoba, vjerojatno albanske nacionalnosti, državljana Makedonije, Kosova i Albanije, prenosi AFP.

Čelnici skupine su prema riječima Koteskog Muhamet Krasniqi, poznat kao zapovjednik Malisheva, Mirsad Ndrecaj, zapovjednik Nato, Sami Ukshimi, tzv, zapovjednik Sokoli, Beg Rizaj s nadimkom zapovjednik Begu i Dem Shehu poznat kao Juniku, svi kosovski Albanci, javila je makedonska novinska agencija MIA.

Vlada je proglasila dvodnevnu žalost, a predsjednik Gjorge Ivanov sazvao je sjednicu nacionalnog vijeća za sigurnost na koju je, u nastojanju postizanja nacionalnog jedinstva, pozvao vođe oporbe i važnijih albanskih stranaka u Makedoniji.

Krvavi sukobi policije i naoružanih napadača samo su vrh niza događaja koji već dugo destabiliziraju tu zemlju. Prošlog tjedna izbili su neredi u kojima se policija sukobila s prosvjednicima koji su zahtijevali ostavku premijera Nikole Gruevskog nakon što ga je glavna oporbena socijaldemokratska stranka optužila za zataškavanje ubojstva mladića prošle godine. Uz to, vlada je već mjesecima na udaru optužbi oporbe za protuzakonito prisluškivanje i raširenu zloporabu položaja.

Oporba je zaprijetila da će 17. svibnja organizirati masovne prosvjede na kojima će sudjelovati tisuće ljudi, a promatrači se boje da bi i vladajući i oporba mogli zloupotrijebiti etničke sukobe u svoju korist.

Policija je u subotu priopćila da je djelovala na temelju informacija o tome da su iz susjedne zemlje, koja nije imenovana, u Makedoniju 'ubačene' naoružane osobe koje planiraju 'terorističke akcije'.

Makedonski Albanci ne vjeruju u policijsku verziju događaja.

'To je čista manipulacija', rekao je reutersu 40-godišnji Elham Murad, koji je, zajedno s još nekolicinom sugrađana, napustio Kumanovo nakon izbijanja sukoba. On tvrdi da u danima uoči policijske operacije nije vidio ništa neuobičajeno.

'To je trik Gruevskog kako bi skrenuo pozornost s otkrića koje je iznio (vođa oporbenih socijaldemokrata Zoran) Zaev', rekao je.

Makedonija je u prošlosti već imala velikih problema s pripadnicima albanske manjine, koji čine oko 30 posto od ukupno 2 milijuna stanovnika. 2001. su izbili krvavi sukobi između albanskih gerilaca i makedonskih snaga sigurnosti, koji su okončani tek posredovanjem Zapada i postizanjem mirovnog sporazuma koji je albanskoj manjini dao veća prava i omogućio njihovim predstavnicima sudjelovanje u vlasti.

RTL Autor: RTL

EK traži objektivnu i transparentnu istragu sukoba u Kumanovu

Povjerenik Europske komisije za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johannes Hahn izrazio je u subotu navečer duboku zabrinutost zbog situacije u području Kumanova u Makedoniji te pozvao na uspostavu mira i zatražio objektivnu i transparentnu istragu o ovim događajima.

'Duboko sam zabrinut zbog razvoja situacije u području Kumanova i zbog mogućih ranjenih i poginulih. Pozivam vlasti, sve političke čelnike i čelnike zajednica da surađuju, uspostave mir i u potpunosti provedu istragu o ovim događajima na objektivan i transparentan način, u skladu sa zakonom. Pozivam sve čimbenike na maksimalnu suzdržanost. Mora se izbjeći svaka daljnja eskalacija, u krajnjoj liniji zbog opće stabilnosti u zemlji', kaže se u Hahnovoj poruci.