'RUSKI TERITORIJ'

U Moskvi više od 65.000 osoba na skupu potpore Krimu

07.03.2014 u 18:44

Bionic
Reading

Više od 65.000 osoba okupilo se u petak u Moskvi na koncertu koji je organiziran u znak potpore stanovništvu Krima, ukrajinskog poluotoka čije su proruske vlasti zatražile pripojenje Rusiji, objavila je moskovska policija

Mašući ruskih zastavama i uz natpise poput onoga 'Krim je ruski teritorij', oni su sudjelovali na koncertu koji je počeo domoljubnom pjesmom 'Časnici' koju je izveo Oleg Gazmanov, ruska pop zvijezda.

Delegacija lokalnog parlamenta s Krima, koja se tijekom jutra sastala s ruskim parlamentarcima, potom se pojavila na sceni ispod natpisa 'Mi smo zajedno'.

'Pozdrav s Krima. Jučer smo donijeli povijesnu odluku o održavanju referenduma', rekao je predsjednik novog proruskog parlamenta na Krimu Vladimir Konstantinov, kojeg je publika pozdravila snažnim pljeskom.

'Rusija neće dopustiti da padnemo', rekao je pozivajući na potporu svim Ukrajincima koji su po njemu žrtve nelegalnih vlasti.

Međutim, agencija France presse naglašava kako su skupovi potpore Kremlju često orkestrirani od strane režima koji zahtijeva od dužnosnika da na njima sudjeluju i dovodi ih autobusima do mjesta mitinga.

Timošenko upozorava na opasnost od rata, traži sankcije Rusiji

Bivša predsjednica ukrajinske vlade Julija Timošenko tvrdi da postoji opasnost gerilskog rata na Krimu ukoliko bi taj poluotok bio pripojen Rusiji i poziva na uvođenje gospodarskih sankcija Moskvi.

Rusko preuzimanje Krima izazvalo bi dugoročnu opasnost za cijelo to područje, izjavila je Timošenko za Reuters nakon razgovora s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel na rubu sastanka čelnika Europske pučke stranke (EPP) u Dublinu. Ona smatra da mjere što ih poduzima međunarodna zajednica protiv Rusije zasad nisu učinkovite i stoga je pozvala na neposrednu akciju kako bi se spriječila eskalacija.

'Ti instrumenti što su ih primijenili SAD i EU nisu doveli ni do kakvog vidljivog učinka', rekla je Timošenko, prepričavajući svoju poruku njemačkoj kancelarki.

'Ako ti instrumenti ne daju rezultata, preostaju dvije mogućnosti. U cilju jačih sankcija, predložila sam komplet nenasilnih, gospodarskih mjera', pojasnila je, dodajući kako je alternativa prepuštanje Krima Rusiji.

'Oni moraju vrlo uvjerljivo poslati Putinu snažan znak da se to neće tolerirati', rekla je Timošenko.

Naglasila je da Sjedinjene Države i Velika Britanija imaju 'ozbiljnu obvezu' da podrže Ukrajinu, pozivajući se pritom na raniji sporazum kojim se Ukrajina obvezala odreći se nuklearnog oružja u zamjenu za jamstvo teritorijalne cjelovitosti.

'Kad je riječ o međunarodnome pravu, jasno su definirane zemlje jamci, a to su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo', smatra Timošenko.

Krimski je parlament u četvrtak glasovao o odcjepljenju od Ukrajine i pripajanju Rusiji te najavio referendum o tome pitanju. Timošenko smatra da Zapad ne bi smio dopustiti takav potez.

'Neposredna posljedica bio bi gerilski rat... to bi bila stvarna eskalacija na Crnome moru', rekla je.

"Putinu bi bili dopušteni ti instrumenti s vojnom komponentom u slučaju Krima, a gdje bi se zaustavio", upitala je.

'On će ići tako daleko koliko mu se dopusti', tvrdi Timošenko, koja se u Dublinu pojavila na kolicima zbog tegoba s leđima.

'Tko je slijedeći? Nikad nećemo moći stabilizirati stanje u Ukrajini i u širem području ako bi to preraslo u stalni sukob', uvjerena je.