tržište rada

U Njemačkoj živi milijun Sirijaca - što ako se većina vrati kući? 'Ovaj sektor bit će najviše pogođen'

12.12.2024 u 06:02

Bionic
Reading

Gotovo milijun Sirijaca živi u Njemačkoj, od kojih je otprilike 30 posto zaposleno. Njihova uloga na njemačkom tržištu rada postala je ključna tema rasprava, osobito u kontekstu mogućnosti povratka u domovinu u slučaju političke stabilizacije Sirije

Prema podacima Saveznog ministarstva unutarnjih poslova, zaključno s listopadom 2024. u Njemačkoj je živjelo 974.136 osoba sirijskog podrijetla. Među njima, 222.610 osoba zaposleno je na radnim mjestima s obaveznim socijalnim osiguranjem, a dodatnih 65.000 radi na poslovima s manjim obavezama. Ti zaposlenici doprinose sustavu plaćanjem doprinosa za zdravstveno, mirovinsko i osiguranje od nezaposlenosti.

Integracija i izazovi

Stručnjaci ističu da se broj zaposlenih Sirijaca u Njemačkoj kontinuirano povećava, što pokazuje napredak u njihovoj integraciji. Enzo Weber iz Instituta za istraživanje tržišta rada i zanimanja (IAB) naglašava: 'Integracija Sirijaca na njemačko tržište rada vidljivo napreduje tijekom godina.' Ipak, proces je sporiji u usporedbi s migrantima iz novih članica EU-a ili zemalja zapadnog Balkana. Glavni izazovi su jezične barijere i poteškoće u priznavanju stranih kvalifikacija.

Samo manji dio odraslih Sirijaca radi kao kvalificirana radna snaga, a značajan dio njih i dalje ovisi o socijalnoj pomoći. 'Još uvijek imamo više odraslih Sirijaca u sustavu socijalnih naknada nego onih zaposlenih', kaže Wido Geis-Thöne iz Instituta za njemačko gospodarstvo (IW).

Doprinos zdravstvenom sektoru

Jedan od sektora u kojem je prisutnost Sirijaca ključna jest zdravstvo. Među zaposlenima se nalazi oko 5800 sirijskih liječnika te igraju važnu ulogu, posebno u manjim gradovima.

Gerald Gaß iz Njemačkog udruženja bolnica upozorava da bi njihov povratak u Siriju pogoršao nedostatak medicinskog osoblja: 'Ako liječnici napuste Njemačku, zdravstveni sustav će to osjetiti.'

Zaposlenost i radna mjesta

Prema statistikama, 44 posto Sirijaca zaposleno je na poslovima koji zahtijevaju nižu kvalifikaciju, a ostalih 44 posto čine kvalificirani radnici. Preostalih 11 posto zaposleno je na višim razinama, kao specijalisti ili stručnjaci. Najčešće su zaposleni u sektorima poput prometa, logistike, sigurnosti, proizvodnje i usluga.

Sirijci čine manje od jedan posto ukupne radne snage u većini sektora u Njemačkoj. Ipak, njihova prisutnost doprinosi popunjavanju praznina u određenim područjima, u kojima postoji kroničan nedostatak radne snage, piše Tagesschau.

Mogući povratak i posljedice

Mogućnost povratka Sirijaca u domovinu u slučaju političke stabilizacije izazvala je pitanje o posljedicama za njemačko tržište rada. Geis-Thöne smatra da Njemačka ne bi pretrpjela velike gubitke, iako bi se utjecaj osjetio u specifičnim sektorima poput zdravstva. 'Iskustvo iz prethodnih migracijskih valova pokazuje da mnogi migranti ostaju u zemlji, osobito ako imaju priliku dobiti radne dozvole', objašnjava.

Osim toga, Weber je istaknuo mogućnost da Sirijci stečenim iskustvima i kvalifikacijama u Njemačkoj pridonesu obnovi svoje zemlje. Njihov povratak u Siriju mogao bi otvoriti vrata budućoj gospodarskoj i političkoj suradnji dviju zemalja.