Zbog neuobičajeno visokih temperatura za ovo doba godine, voćka koju nazivamo kraljicom Mediterana već je dala prve plodove
'Do prije dva, tri dana je bila južina, toplo. Čak su i neke voćke poput trešanja propupale, skoro bi i one trebale roditi. To nije dobro, nije zdravo. Smokva nikada nije rodila u ovo doba, dogodi se da možda krenu tjedan dana ranije, ali ovakvo što ne pamtim. Vrlo rizična situacija, jer probudile su se, sokovi su tu i oni se sada vrlo lako mogu zalediti. U tom slučaju puca stablo. Znači, sokovi su ispod kore, kolaju između kore i debla, a recimo jutros je bilo minus dva stupnja, što je vrlo riskantno. No, poljoprivreda je tvornica na otvorenom. Jedino mi je žao što nas nitko ne pita kako prolazimo', ispričao je Eugen Novaković iz Posedarja za Antenu Zadar.
Na svojoj zemlji Novaković ima 120 stabala koje prosječno daju sto kilograma ploda. U posao unosi mnogo ljubavi, ali izostaje potpora struke.
'Svaki drugi dan uberemo desetak kilograma s jedne smokve. Nažalost, nemamo savjetnike, ni za smokvu, ni za maslinu. Nemamo agronoma za mediteranske kulture. Osobno pravim kavovinu od smokve. Degustirali smo je na Sabatini. Svi su bili oduševljeni. Ne treba joj šećera, voćna je, nema kofeina, teina, posebna je. No, što je problem? Dok ja dođem do certifikata mogu proći i godine. Ne znate tko ga daje, Prehrambeni fakultet u Zagrebu ili Osijeku. A ovi u Osijeku nemaju pojma što je smokva', pomalo razočarano će Novaković.