Dok se zaraćene strane dogovaraju o privremenom prekidu vatre, sukobi se intenziviraju u ruskom Belgorodu. Male pješačke skupine, potpomognute oklopnim vozilima, višecijevnim bacačima raketa, bespilotnim letjelicama i borbenim zrakoplovima, danima pokušavaju zauzeti - zabačeno selo
Unatoč žestokim ruskim protunapadima, granatiranju i napadima dronovima, teškim vremenskim uvjetima, raskvašenom tlu i nedostatku lišća koje bi vojnicima u maskirnim uniformama pružilo zaklon – borbe ne jenjavaju. 'Situacija ostaje napeta', zaključuje ruski ratni izvjestitelj.
Iako na prvu zvuči kao još jedno izvješće s istoka Ukrajine, riječ je o depeši prokremaljskog dopisnika Jurija Kotjonoka s posve nove bojišnice ukrajinsko-ruskog rata, prenosi Al Jazeera. Ova nova točka sukoba nalazi se u ruskoj regiji Belgorod, prostranom području hrastovih šuma i rudnika željezne rude, smještenom oko 700 kilometara južno od Moskve.
Cilj borbi je selo Demidovka – mala, gotovo zaboravljena naseobina s manje od 300 stanovnika, u kojoj su se tijekom Drugoga svjetskog rata sukobile sovjetske i nacističke snage.
Zaboravljeno selo blizu Sudže
Demidovka se nalazi tik uz granicu sa sjevernoukrajinskom regijom Sumi, iz koje su se ruske snage povukle prije tri godine, nakon neuspjelog pokušaja napredovanja. Selo je također smješteno oko 50 kilometara sjeverno od Sudže, još jednog zaboravljenog mjesta u susjednoj ruskoj regiji Kursk, a koje su ukrajinske snage ponovno zauzele ranije ovog mjeseca, nakon više od šest mjeseci okupacije.
Trenutno ukrajinske snage kontroliraju oko 100 kvadratnih kilometara između Sudže i granice, a prema riječima njihovih analitičara, odlučne su učvrstiti prisutnost u Belgorodu. 'Ovo nije ofenziva. Riječ je o protunapadima kojima se nastoji odvratiti dio ruskih snaga od regije Kursk', rekao je za Al Jazeeru Volodimir Fesenko, čelnik kijevskog think tanka Penta.
Ukrajinski civilni i vojni dužnosnici zasad ne komentiraju operaciju u Belgorodu, baš kao što su šutjeli i o upadu dviju malih skupina ruskih državljana koji su se borili za Ukrajinu u svibnju 2023. Tada su te grupe prešle granicu, nakratko zauzevši selo Novaja Tavolžanka, 150 kilometara jugoistočno od Demidovke.
Taj upad šokirao je Kremlj i otkrio koliko su pogranične ruske regije ranjive čak i na napade malih vojnih postrojbi. Regionalne vlasti, naime, izgubile su savezna sredstva za obranu i nisu organizirale evakuaciju civila.
Kijev želi stvoriti tampon-zonu
Danas se analitičari slažu da Kijev želi operacijom u Belgorodu stvoriti tampon-zonu koja bi spriječila ruske upade prema Sumiju i dodatno pritisnula strateški važan grad Pokrovsk na istoku Ukrajine. 'Ukrajinskim snagama nije ni u kojem slučaju u interesu da ruske trupe napreduju prema Sumiju ili se približe Pokrovsku', rekao je za Al Jazeeru Nikolaj Mitrohin, istraživač s njemačkog Sveučilišta u Bremenu.
Napredovanje u regiji Belgorod, objašnjava Mitrohin, strateški je izvedivo jer se nalazi na nižem terenu, izloženijem napadima s uzvisina pod kontrolom ukrajinske vojske u regiji Sumi. Ova operacija svojevrsna je mini replika ukrajinske ofenzive na Kursk iz kolovoza, kojom su deseci tisuća ruskih vojnika bili prisiljeni povući se s prve crte u Donbasu.
'Bilo bi dobro ponoviti Kursk, ali bojim se da nemamo dovoljno snaga', izjavio je za Al Jazeeru general-pukovnik Ihor Romanenko, bivši zamjenik načelnika Glavnog stožera ukrajinske vojske. 'Ipak, riječ je o asimetričnim akcijama povezanima s Kurskom i Sumijem, kojima želimo natjerati neprijatelja da rastegne linije obrane i pokažemo da i mi možemo formirati tampon-zone', dodaje Romanenko.
Kao odgovor, Moskva je u srijedu granatirala administrativno središte regije Sumi. U napadu su oštećeni škola i stambene zgrade, a ranjeno je najmanje 99 osoba, među njima i 17 djece, prema navodima dužnosnika.
Ukrajinska operacija u Belgorodu ujedno je jasan signal Moskvi – Ukrajina je sposobna za ciljane i dobro isplanirane udare unutar ruskog teritorija dok Kremlj odugovlači s prihvaćanjem američkog prijedloga o 30-dnevnom prekidu vatre, a koji je iznio američki predsjednik Donald Trump.
Prva runda pregovora, održana u Rijadu, trajala je 12 sati. 'Razgovori su bili produktivni i usmjereni – dotaknuli smo se ključnih pitanja, uključujući energetiku', napisao je ukrajinski ministar obrane Rustem Umerov u nedjelju navečer.
'Dijalog je bio napet, neugodan, ali koristan i za nas i za Amerikance', izjavio je šef ruske delegacije Grigorij Karasin za državnu novinsku agenciju RIA Novosti.
Privremeni prekid vatre u Crnom moru
U utorak su se Rusija i Ukrajina dogovorile da privremeno obustave napade na brodove u Crnom moru te na energetsku infrastrukturu, objavio je Washington. U međuvremenu je selo Demidovka bilo gotovo napušteno. Ruski izvjestitelj priznao je da su ga zauzele ukrajinske snage. 'Naši su vojnici propustili trenutak u kojem je neprijatelj razminirao cestu i uklonio 'zmajeve zube'', protutenkovske prepreke u obliku piramida, napisao je prokremaljski ratni bloger Vladimir Romanov na Telegramu.
Drugi ruski izvjestitelj pokušao je umanjiti značenje ukrajinskog uspjeha: 'Da, to će nas usporiti, ali neprijatelj će pretrpjeti velike gubitke jer mora napredovati u izrazito nepovoljnim uvjetima', napisao je Jurij Podoljak.
Moskva je operaciju službeno komentirala 18. ožujka, kada je rusko ministarstvo obrane objavilo da je 'spriječena provokacija' u Belgorodu netom prije planiranog telefonskog razgovora predsjednika Trumpa i Putina. Naveli su da je oko 200 ukrajinskih vojnika pokušalo prijeći granicu kako bi stvorili 'negativnu pozadinu' za pregovore.
Ukrajinci slave
S druge strane, ukrajinski vojnici slave. 'Tko sije vjetar, žanje vihor – i razbije nos', našalio se na Telegramu Kirilo Sazonov, ukrajinski politički analitičar koji se bori kao vojnik u Kursku.
Panika među civilima i izostanak ruskih snaga reda doveli su do izvješća o raširenoj pljački. Jedno od njih uključuje i ruske vojnike koji su, prema lokalnim izvorima, opljačkali dvadesetak kuća u selu Repjahovka, 15 kilometara južno od zauzete Demidovke.
'Naši vojnici štite nas tako što ulaze u tuđe kuće', ironično je komentirao jedan od mještanina na Telegramu.