O PTSP-U PO POTREBI

Upozorenje Glogoškom i Matiću: Pazite što pričate!

08.04.2015 u 15:21

Bionic
Reading

Ministar branitelja Predrag Matić prokomentirao je izjavu Đure Glogoškog, predsjednika Udruge 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida I skupine, da ne može ozbiljno shvatiti ministra Matića jer 'nekad više, nekad manje pati od PTSP-a'. Matić tvrdi da je tom izjavom Glogoški uvrijedio 32.000 branitelja s utvrđenim PTSP-om

'U logoru sam prošao stvari koje ne bih poželio ni najgorem neprijatelju. Iako sam na njihove uvrede navikao, neću uzvratiti na osobnoj razini, kako to oni neprekidno čine, no svojom izjavom Glogoški je uvrijedio i 32.000 branitelja s utvrđenim PTSP-om. Gdje su sada silne udruge branitelja oboljelih od PTSP-a, zašto šute', kazao je ministar Predrag Matić za Večernji list.

Ivan Tolić, predsjednik Udruge branitelja liječenih od PTSP-a Grada Zagreba, ocjenjuje da su obje izjave - i Đure Glogoškog i Predraga Matića - neprimjerene vremenu i prostoru s obzirom na oboljele branitelje. Riječ je o ranjivoj populaciji, a jedan ljudski život vredniji je od bilo kakvih izjava.

'Izjava Đure Glogškog neumjesna je i neodmjerena. On nije stručnjak i ne mora znati ništa o PTSP-u, baš kao to ne zna ni ministar, a niti ja - ja znam da imam problema, ali stručnjaci su ti koji znaju o PTSP-u. Mi smo s Đurom razgovarali i rekli mu da ne govori o stvarima u koje nije upućen. Što se tiče ministra - branitelji su počeli prosvjedovati upravo zbog izjave njegovog pomoćnika Bojana Glavaševića o PTSP-u. Ministar se oglušio na naše zahtjeve da se promjeni čl. 125. Zakona o braniteljima prema kojemu nitko od 2005. više nema pravo predati zahtjev za status HRVI na temelju dijagnosticiranog PTSP-a. Ministarstvo je odbacilo 7.500 zahtjeva za status HRVI zbog zakonskog roka, a on je odjednom shvatio da ima 32.000 branitelja s utvrđenim PTSP-om', kaže Tolić za tportal.

S obzirom na to da je priznao da ima 32.000 takvih branitelja, od ministra bi sad bilo korektno da kaže kako želi pomoći tim ljudima, dodaje Tolić.

'Oni rade po potrebi: kad im treba, onda ima PTSP-a, a kad ne treba - nema PTSP-a', zaključuje Tolić.

Prema njegovim saznanjima, branitelja kojima je dijagnosticiran 'samo' PTSP ima oko 17.000, dok se brojka od 32.000 odnosi na zajedničke dijagnoze, gdje PTSP ide u paketu s nekim drugim oboljenjima i stanjima.