bih narkobos

Uskok optužnicom na dvojicu iz Cezarove skupine, prodali masu droge i oružja

29.07.2024 u 10:47

Bionic
Reading

Uskok je, nakon provedene istrage te dviju ranije podignutih optužnica kojom je do sada obuhvaćeno 16 osoba, pred Županijskim sudom u Zagrebu optužio još dvojicu državljana Bosne i Hercegovine zbog prodaje velike količine droge i oružja.

Kako je priopćio Uskok, nakon optužnica podignutih 10. siječnja i 16. travnja 2024., najnovijom optužnicom obuhvaćeni su 31-godišnji i 24-godišnji državljanin BiH koji se terete za neovlaštenu proizvodnju i promet drogama te nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih tvari, a sve u sastavu zločinačkog udruženja.

Prema pisanju medija, riječ je o skupini koju je predvodio bosanskohercegovački narkobos Dino Muzaferović Cezar koji je uhićen u prosincu 2022. u Njemačkoj.

Optužnicom se okrivljenicima stavlja na teret da su od početka 2022. do 24. svibnja 2023. u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Nizozemskoj i Belgiji raspolagali s najmanje 23 kilograma kokaina, 87 kilograma heroina, 131 kilogramom marihuane, 100 kilograma hašiša, neutvrđenom količinom amfetamina te najmanje 6,1 kilograma mješavine paracetamola i kofeina za povećanje mase droga ukupne vrijednosti od najmanje 3,3 milijuna eura.

Uskok ističe da su okrivljenici drogu prodavali za najmanje 30.000 eura po kilogramu kokaina, 1600 eura po kilogramu marihuane te 500 eura za 100 grama hašiša. Amfetamin su prodavali po cijeni od najmanje 1300 eura za kilogram, a heroin za 22.000 eura po kilogramu.

Tako su za svoje zločinačko udruženje zaradili najmanje 525.640 eura, dodaje Uskok.

Zapljena kokaina
  • Zapljena kokaina
  • Zapljena kokaina
  • Zapljena kokaina
  • Zapljena kokaina
  • Zapljena kokaina
    +13
Zapljena kokaina - ilustracija Izvor: Cropix / Autor: Marko Todorov

Okrivljenici su drogu, nadodaje Uskok, nabavljali u Crnoj Gori, Turskoj, Belgiji i Nizozemskoj, nakon čega su je povećavali njezinu masu i dovozili je do unajmljenih stanova i garaža u Zagrebu i Ljubljani. Na tim se lokacijama droga skrivala i pripremala za daljnju prodaju te dostavljala i prodavala kupcima u više europskih država.

Raspolagali s 20 kilograma eksploziva za prodaju

Jednako tako su okrivljenici raspolagali s najmanje 12 pištolja, dvije automatske puške, 6000 metaka, 20 kilograma eksploziva, dva detonatora, magnetom za pričvršćivanje eksploziva te daljinskim upravljačem za detonatore. Vatreno oružje, streljivo i eksplozivne tvari okrivljenici su nabavljali u BiH, a potom su navedeno skrivali u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.

Rekordna zapljena oružja
  • Rekordna zapljena oružja
  • Rekordna zapljena oružja
  • Rekordna zapljena oružja
  • Rekordna zapljena oružja
  • Rekordna zapljena oružja
    +13
Zapljena oružja - ilustracija Izvor: Pixsell / Autor: Nikola Cutuk/PIXSELL

Zaradu od prodaje droge i oružja okrivljenici su podijelili sukladno svojim ulogama u zločinačkom udruženju, ističe Uskok.

Prema navodima tužiteljstva, zadaće šefova skupine bile su prijevoz droge, oružja, novca i članova zločinačkog udruženja, kao i daljnja neovlaštena prodaja droge. Osim toga, jedan od šefa skupine je bio zadužen i za pronalaženje i najam stanova i garažnih prostora na području BiH u kojima se droga skrivala i pripremala za prodaju.

Uskok je u optužnici predložio produljenje istražnog zatvora protiv jednog okrivljenika te određivanje istražnog zatvora protiv drugog okrivljenika.

U odnosu na preostala četiri okrivljenika, protiv kojih je Uskok pokrenuo 25. svibnja 2023., postupak je razdvojen te se istraga protiv njih nastavlja.