Sud u Haagu u ponovljenom postupku osudio je na 12 godina zatvora srbijanske obavještajce Jovicu Stanišića i Franka Simatovića Frenkija, za zločine nad Hrvatima i Bošnjacima tijekom rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini od 1991. do 1995. godine. Nisu osuđeni za sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu kojem je na čelu bio Slobodan Milošević
16:03 Sudsko vijeće nije utvrdilo sudjelovanje optuženih u udruženom zločinačkom pothvatu. Sud je utvrdio da su Stanišić i Simatović krivi za podržavanje i pomaganje kaznenih djela ubijana i progona. Krivi su za pet točaka optužnice, ali ne i za udruženi zločinački pothvat. Obojici je sud izrekao kaznu od 12 godina zatvora.
15:58 Raspravno vijeće zaključuje da su zajednički zločinački cilj trajnog uklanjanja nesrpskog stanovništva dijelili srpski rukovodioci Srbije, Krajine, Slavonije, Baranje i zapadnog Srema, te BiH. Sudac Hall čita dio presude koja se odnosi na ulogu Stanišića i Simatovića. Tužiteljstvo nije dokazalo da je zajednička zločinačka svrha postojala prije kolovoza 1991. godine.
Što se tiče srpskih snaga u BiH Vijeće zaključuje da je Stanišić bio u kontaktu sa Radovanom Karadžićem, međutim nema dovoljno dokaza o konkretnoj pomoći Karadžiću ili drugim sudionicima UZP-a ili drugih struktura u BiH.
15:55 Vijeće je zaključilo da su obojica bili uključeni u pomaganje lokalnim strukturama u Republici Srpskoj Krajini, a kasnije i u kninskoj tvrđavi, no nije dokazano da je UZP postojao prije kolovoza 1992. godine.
15:51 U tijeku izricanja presude novinarima koji se nalaze u Mehanizmu uručen je sažetak presude prema kojem su Stanišić i Simatović osuđeni na po 12 godina zatvora, javlja Detektor.ba.
15:46 Tijekom napada na Zvornik, srpske snage, uključujući paravojne trupe, Šešeljevce, Arkanovce, Žute Ose i snage SDS-a, ubijali su i protjerivali nesrpsko stanovništva. Formirani su objekti u kojima su zatvorenici nesrpske nacionalnosti državni u veoma nehumanim uvjetima - istaknuo je Hall.
15:42 Sudac čita kako je stanovništvo nesrpske nacionalnosti brutalno ubijano u Hrvatskoj na područjima koja su zauzele srpske snage. Srpske snage su protjerivale hrvatsko stanovništvo te su zauzimali mjesta kada bi zavladao teror nad nesrpskim stanovništvom koje je ostalo. Isti obrazac se ponovio i u Bosni Hercegovini kada je tamo počeo rat.
Sistemski napad nad civilno stanovništvo u BiH i Hrvatskoj, relevantan je za optužnicu. Počevši od napada u Kijevu, postoji jasan plan zločina i etničkog čišćenja koji su činile snage JNA, milicije tzv. Srpske Krajine i paravojnih formacija. Sela su bila sravnjavana sa zemljom, a stanovništvo protjerivano. U Bijeljini su teror zavele paravojne trupe, kao što je Arkanova Srpska dobrovoljačka garda, Bijeli orlovi i Mauzerova garda. Pripadnici ovih grupa izvršili su brojne zločine i terorizirali nesrbe, kazao je sudac
15:34 Počelo čitanje presude Stanišiću i Simatoviću. Predsjedavajući raspravnog vijeća Bahamac Burton Hall čita zbog čega je dvojac optužen. Ogradio se da uloga suda nije bila da napiše povijest prostora bivše Jugoslavije već snose li optuženi individualnu krivnju za nedjela za koja se terete u optužnici.
15:00 U Mehanizmu je počelo izricanje presude Stanišiću i Simatoviću. Prijenos ide s pola sata odgode.
U postupku koji s prvim pa ponovljenim suđenjem ukupno traje 18 godina i najdulji je u povijesti ICTY-a i njegova nasljednika MICT-a, nekadašnji čelnici Službe državne sigurnosti (SDB) Stanišić (71) i Simatović (71) optuženi su za progon, ubojstva, prisilno premještanje i deportaciju Hrvata i Bošnjaka od 1991. do 1995.
Stanišića, bivšeg načelnika SDB-a i glavnog operativca Simatovića četiri točke optužnice terete za zločine protiv čovječnosti, a jedna za kršenje zakona i običaja ratovanja. Optužnica koje je bila podignuta na prvom suđenju ostala je važeća i na ponovljenom.
U optužnici se navodi da su Jovica Stanišić i Franko Simatović, poznati i kao "Miloševićevi ljudi na terenu", bili suučesnici udruženog zločinačkog pothvata na čelu sa tadašnjim predsjednikom Srbije Slobodanom Miloševićem čiji je cilj bio "uspostavljanje teritorija s potpunom srpskom dominacijom" uz nasilno i trajno protjerivanje nesrpskog stanovništva s velikih područja u Hrvatskoj i BiH.
Prvo suđenje po navedenoj optužnici održano je pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) od lipnja 2009. do kraja siječnja 2013. i završeno je oslobađajućom presudom za obojicu.
Većinom glasova tročlano Raspravno vijeće pod predsjedanjem nizozemskog suca Alphonsa Oriea donijelo je takvu odluku ocijenivši da Stanišić i Simatović nisu odgovorni za zločine iz optužnice jer nije dokazano da su ih planirali i naredili ni pomagali i podržavali.
U obrazloženju presude navedeno je da su zloglasne jedinice poput Škorpiona, Arkanovaca ili Crvenih beretki činile zločine, ali da pomoć koju su im pružali Stanišić i Simatović nije bila "konkretno usmjerena" na zločine nego na "podršku njihovim ratnim naporima".
Žalbeno vijeće je u prosincu 2015. uvažilo je žalbu tužitelja i poništilo prvostupanjsku presudu zbog nekoliko pogrešaka Raspravnog vijeća i naložilo novo suđenje.
Ponovljeno suđenje Stanišiću i Simatoviću posljednji je proces pred haškim sudom u kojem se utvrđuje jesu li državni dužnosnici Srbije bili odgovorni za ratne zločine u Hrvatskoj i BiH. Pošto Slobodan Milošević nije živ dočekao presudu, dosad u Den Haagu nijedan tadašnji obnašatelj vlasti u Srbiji nije proglašen krivim za ta zlodjela. Za to su osuđeni samo vojni zapovjednici.
Presudu Stanišiću i Simatoviću izreći će vijeće pod predsjedanjem Bahamca Burtona Halla, u kojem su još suci Joseph E. Chiondo Masanche iz Tanzanije i Seon Ki Park iz Južne Koreje.
Proces međutim neće biti okončan današnjom presudom jer i optužba i obrana imaju pravo žalbe.
Tek nakon pravomoćnosti te presude, završit će svi procesi koje je prethodno počeo Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije (ICTY) a završio Međunarodni rezidualni mehanizam za kaznene sudove (MICT).