Skupština Grada Zagreba usvojila je većinom glasova Odluku o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak prema kojoj će niža porezna stopa iznositi 23 posto, a viša porezna stopa 33 posto. Stope će se primjenjivati retroaktivno od 1. siječnja što znai da će građani biti obeštećeni
S obzirom na to da je Saboru u prosincu donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak kojim je, između ostalog, propisano da su jedinice lokalne samouprave kod kojih su trenutačno propisane stope poreza na dohodak izvan raspona stopa utvrđenih Zakonom, dužne donijeti novu odluku o visini stopa poreza na dohodak.
Grad je trenutačno važećom Odlukom o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak utvrdio nižu poreznu stopu s dotadašnjih 20 posto na 23,60 posto te višu poreznu stopu s 30 posto na 35,40 posto.
Amandmanima se tražilo dodatno smanjenje
Novim izmjenama se gornja moguća granica za Grad Zagreb za nižu stopu poreza smanjuje s 23,60 posto na 23 posto, dok se viša porezna stopa smanjuje s 35,40 posto na 33 posto.
Na ovakav prijedlog klub gradskih zastupnika HDZ-a i HSLS-a podnio je za amandman kojim tražio smanjenje niže porezne stope s 23 na 20 posto, a to amandmanom traži i Klub Plavoga grada i neovisnih Fortuna i Rusak, ali i smanjenje više stope s 33 na 31 posto. Njihovi amandmani nisu usvojeni.
Financijski neodrživo dodatno smanjenje
Obrazlažući odluku Daniela Juroš Pečnik, pročelnica za financije, navela je da bi dodatno smanjenje stopa poreza, kako su tražili pojedini klubovi zastupnika, ne bi bilo održivo jer bi dovelo u pitanje financiranje ključnih javnih usluga i financiranje investicijskih projekata.
Grad unatoč smanjenju prihoda uspijeva zadržati visoku razinu usluga, a i uvodi nove poput besplatnog prijevoza za mlađe od 18 godina.Daljnje snižavanje stopa ugrozilo bi visinu cijena kako javnih tako i komunalnih usluga tako bi osobe s nižim primanjima, koje sada ne plaćaju porez na dohodak, plaćale a snosile bi i cijene viših komunalnih usluga', kazala je Juroš Pečnik.
Mario Župan ispred Kluba HDZ-a kazao je da se smanjenjem postotka se povećaju plaću građanima.
'Oni s plaćama od 1200 do 1500 eura bi dobili od 23 do 49 eura mjesečno više. Poklonite nekom od 300 do 600 eura godišnje. To uopće ne bi utjecalo na gradske financije jer se očekuje novi rast plaća', ustvrdio je Župan.
Damir Bakić ispred kluba Možemo/Zagreb je naš! naveo je da će zbog izmjena poreza na dohodak Grad Zagreb izgubiti između 120-130 milijuna eura godišnje odnosno oko za 8- 9 posto svojih prihoda.
'Kumulativno sa 2024. godininom grad je izgubio oko 12,5 posto svojih prihoda. Dodatno smanjenje stopa ne bi bilo održivo zbog preuzetih obveza i kapitalnih zahvata', naveo je Bakić i dodao da su cijene svih javnih i komunalnih usluga ostao na istoj razini.
'To je mnogo pravedniji socijalni element od podizanja plaća, a ne samo onih koji je oko 50 posto koji plaćaju porez na dohodak', naveo je Bakić i dodao da amandmani koji su predloženi nisu uopće bili obrazloženi.
Mislav Herman iz HDZ-a kazao je da će oni kad preuzmu vlast smanji porez, dignuti plaće, a da pritom neće dignuti cijene komunalnih usluga.
Dina Dogan (neovisna) je navela da je ovo formalno smanjenje stopa koje građani neće osjetiti i da to nije porezna reforma nego predizborni pamflet.
U završnoj riječ Tomislav Tomašević, zagrebački gradonačelnik, u završnoj riječi kazao je da se stopa ne može smanjiti niže od koja je predložena sada jer je Zagreb podinvestiran i da treba obnoviti vodovodne cije, sportske, kulturne objekte u sagraditi škole u jednu smjenu jer ih je najviše u Hrvatskoj takvih.