JEZIVA POJAVA

Užas u Nepalu: Unatoč zabrani, žene i dalje umiru jer ih tjeraju u kolibu za menstruaciju

21.01.2019 u 20:44

Bionic
Reading

Jedna Nepalka i njezino dvoje djece prošlog tjedna pronađeni su mrtvi nakon što je žena protjerana u tzv. kolibu za menstruaciju. Iako zabranjena prije dvije godine, ova tragedija u Bajuri na zapadu zemlje ponovno je ukazala na široku primjenu protjerivanja žena za vrijeme menstrualnog ciklusa, osobito u ruralnim područjima te planinske zemlje

Kako javlja BBC, Nepalka i njezina djeca ugušili su se nakon njezina protjerivanja u tzv. kolibu za menstruaciju u kojoj je zapalila vatru da bi zaštitila djecu i sebe od surovih zimskih uvjeta koji vladaju u Nepalu.

Iako zabranjena, tradicionalna praksa izoliranja žena iz kuća za vrijeme menstrualnog ciklusa i nadalje se primjenjuje u ruralnim područjima Nepala.

Ovaj običaj protjerivanja iz kuće, poznat kao chhaupadi, nije izoliran pa je tako nedavno jedna mlada žena umrla nakon što ju je rodbina istjerala na spavanje u kolibu u kojoj ju je ugrizla zmija otrovnica. Posljednjih godina zabilježeno je i nekoliko slučajeva gušenja uslijed pokušaja žena da se ugriju u hladnim nepalskim noćima.

Prema drevnom običaju povezanom s hinduizmom, žene koje imaju menstrualni ciklus ili su tek rodile smatraju se nečistima ili donositeljima nesreće pa su prisiljene spavati u izoliranim kolibama.

Na udaru i učenice

Pritom im je zabranjeno dodirivanje stoke i muškaraca te pristup hrani pa su primorane tražiti je u udaljenim područjima. Djevojke koje pak još pohađaju nastavu imaju zabranu pristupa školama pa su izložene ekstremnoj hladnoći ili napadima muškaraca koji nerijetko završavaju smrću.

Prema nepalskom zakonu, svatko tko protjera ženu u obredu chhaupadi suočen je s tromjesečnom zatvorskom kaznom i novčanom kaznom u iznosu od 27 dolara, pa su nepalski aktivisti nakon ovog posljednjeg slučaja pozvali na strožu primjenu zakona.

Žene u Nepalu
  • Žene u Nepalu
  • Žene u Nepalu
  • Žene u Nepalu
  • Žene u Nepalu
  • Žene u Nepalu
    +2
Žene u Nepalu Izvor: Profimedia / Autor: N. N.

S druge pak strane, Italija bi mogla postati prva zapadna zemlja koja nudi svojim zaposlenicama plaćeni 'menstrualni dopust' u slučaju da pate od teških i bolnih menstruacija.

Plaćeni dopust

Po zakonu o kojem se raspravlja u talijanskom parlamentu, tvrtke bi morale omogućiti tri plaćena dana svakog mjeseca ženama koje imaju jake bolove.

Menstrualni dopust već je prepoznat u azijskim zemljama poput Japana i Indonezije, a u Japanu je 1974. zakonom dopušten plaćeni dopust ženama koje imaju teške fizičke simptome uslijed menstruacije.

Tajvanski zakon dopušta ukupno tri dana na godinu plaćenog dopusta zbog menstruacije, a kao dodatak i 30 dana odmora koji 50 posto financiraju tvrtke. Stručnjaci su se složili da bi takva vrsta dopusta imala smisla jer bi se zaposlenice osjećale motiviranije i zadovoljnije.