DESPOT

[VIDEO/FOTO] Za oklopno vozilo iz Republike Srpske zanima se više država, a po svijetu ga predstavlja ratni zločinac iz Srebrenice, pogledajte detalje

04.06.2022 u 13:34

Bionic
Reading

Vojni izaslanici 12 zemalja, uključujući Hrvatsku, posjetili su ovih dana Tvrtku za tehnički remont Bratunac (TRB) u Bosni i Hercegovini, proizvođača višenamjenskog oklopnog vozila Despot. Riječ je o vozilu koje koristi jedino Specijalna antiteroristička jedinica MUP-a Republike Srpske, premda dužnosnici tog entiteta u BiH tvrde da je Despot izvezen u zasad nepoznatu državu. Donosimo više o vozilu za koje su prema navodima bratunačke tvrtke zainteresirani Egipat, Vijetnam i Ujedinjeni Arapski Emirati, a koju na svjetskim sajmovima oružja predstavlja osuđenik za ratne zločine

Tvrtka TRB, čije je sjedište u jednom od dva entiteta susjedne BiH, priopćila je da su je sredinom prošlog mjeseca posjetili vojni izaslanici SAD-a, Njemačke, Kine, Švicarske, Austrije, Mađarske, Poljske, Rumunjske, Slovačke, Češke, Hrvatske i Srbije te su se upoznali s nekim od ključnih projekata poduzeća smještenog na istoku BiH.

TRB je precizirao da je posjet vojnih izaslanika organiziralo Ministarstvo obrane u Vijeću ministara BiH u okviru odobrenog plana suradnje Ministarstva obrane, Oružanih snaga i udruženja vojno-diplomatskih predstavnika akreditiranih u BiH. Među ključnim proizvodima bratunačke tvrtke predstavljenim vojnim atašeima bilo je i višenamjensko oklopno vozilo Despot. Riječ je o vozilu koje od 2019. koriste specijalci MUP-a Republike Srpske, a trenutno raspolaže s 12 takvih oklopnjaka.

Dvojbe oko sjedišta tvrtke

Početkom ove godine dva Despota bila su parkirana ispred sjedišta entitetske vlade u Banjoj Luci, a iz MUP-a Republike Srpske poručili su da su dobili obavijest kako postoji mogućnost da 'određena skupina' ugrozi sigurnost člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika i članova njegove obitelji, stoga su mjere njihova osiguranja podignute na najviši stupanj.

Javnost Federacije BiH uznemirila je u listopadu prošle godine informacija da su MUP Republike Srpske i MUP Republike Srbije izveli zajedničku vježbu na poligonu u Orešcu u Srbiji te su demonstrirane vještine upravljanja i upotrebe Despota s daljinski upravljanim borbenim stanicama (DUBS), što su brojni vojni analitičari ocijenili kao dodatnim korakom prema osposobljavanju žandarmerije srpskog entiteta u BiH za djelovanje izvan policijskog djelokruga i dodatnu militarizaciju srpskog entiteta. No te tvrdnje nemaju uporišta jer Regionalni sporazum o naoružanju dozvoljava policiji da ima borbena oklopna vozila s naoružanjem kalibra 12,7 milimetara, a jedino se ograničenje odnosi na broj od po 38 oklopnih vozila u svakom od dva entiteta koja čine BiH.

  • +13
Oklopno vozilo Despot Izvor: Pixsell / Autor: Dejan Rakita/PIXELL

Postoje i nepoznanice oko toga odakle je zapravo tvrtka ELW Global u vlasništvu Slavenka Ristića, a koja je 2013. kupila TRB. Prema navodima Vlade Republike Srpske, koja je prodala bratunačku tvrtku, ELW Global nastao je u južnoafričkom Johannesburgu, a prema podacima Konkurencijskog vijeća, koje je dalo dozvolu za prodaju, ima sjedište u Dubaiju. Prema navodima sa službene stranice tvrtke, njezina podružnica u Senegalu bavi se proizvodnjom mobilnih kuhinja koje kao gorivo koriste naftu, postrojenja za desalinizaciju i filtriranje vode, a nudi usluge nabave vozila i prijevoza za razne mirovne misije u afričkim zemljama.

Izvor: Društvene mreže / Autor: TRB Office

Premijera na proslavi Dana Republike Srpske

O vlasniku ELW Globala nema puno podataka osim da je jedno vrijeme radio u Ujedinjenim narodima te da je rado viđen gost Milorada Dodika, a koji mu je, prema tvrdnjama medija u BiH, omogućio prodaju oružja Namibiji. Isti mediji ukazuju na podatak da je među čelnim ljudima TRB-a osuđenik za ratne zločine u Srebrenici u srpnju 1995. Ljubomir Borovčanin, a koji je nakon odslužene dvije trećine kazne u trajanju od 17 godina pušten na slobodu. Borovčanin je snimljen 2019. na sajmu vojne opreme IDEX u Abu Dabiju te je u ime TRB-a potpisivao sporazume s domaćinima.

>>> Koljač iz Srebrenice svečano dočekan u Bjeljini

Izvor: Društvene mreže / Autor: PLBIH

O samom Despotu ne manjka ključnih informacija. Riječ je o vozilu koje se može podjednako koristiti u policijske i vojne svrhe, a služi za patrolne i izviđačke misije, prijevoz i podršku postrojbama za specijalne operacije, mirovne misije, medicinske svrhe te kao zapovjedno vozilo koje može djelovati u svim vremenskim uvjetima. Prototip Despota je premijerno predstavljen u siječnju 2019. prilikom svečanog mimohoda na proslavi neustavnog Dana Republike Srpske, a ubrzo potom našao se u sastavu specijalaca srpskog entiteta u BiH.

Despot razvija maksimalnu brzinu od 120 kilometara na sat, s mogućnošću svladavanja nagiba od 50 posto, bočnih nagiba do 30 posto, vertikalnih prepreka visine do pola metra te vodenih prepreka dubine 1,1 metar s prilaznim kutom od 40 stupnjeva i izlaznim kutom od 43 stupnja. Prema navodima proizvođača, te performanse čine vozilo idealnim za kretanje po zahtjevnim terenima i preprekama. Vozilo je dužine šest metara, širine 2,5 metara, visine 2,7 metara i težine 12 do 14 tona, ovisno o opremi, dok posadu čine tri osobe i do šest policajaca, odnosno vojnika (moguće su i izvedbe 2+8 i 2+10). Snaga motora je 322 konjske snage pri 2200 okretaja u minuti, s automatskim šeststupanjskim mjenjačem i dvobrzinskim razvodnikom pogona s blokadom diferencijala i parking kočnicom.

Nepotvrđene priče o izvozu u Afriku

Despot ima sustav pogona na četiri kotača s nezavisnim ovjesom, središnji sustav za kontrolu tlaka u gumama, sustav protiv blokiranja kočnica (ABS) i širok spektar standardne opreme. U TRB-u navode da vozilo može djelovati na temperaturama u rasponu od -30 do +50 stupnjeva Celzijevih, a ističu i podatke da se može napajati električnom energijom putem alternatora snage i dvije baterije, kao i da posjeduje dva asimetrična spremnika goriva ukupne zapremine 400 litara.

Izvor: Društvene mreže / Autor: TRB Office

Opremljen je standardnom opremom za vozila tog tipa, poput vitla za izvlačenje, neprobojnih stakala i unutarnjeg protupožarnog sustava, a ima i mogućnost kretanja s probušenim gumama. Po pitanju oklopa, TRB je definirao da Despot ima standard koji omogućuje zaštitu od djelovanja zrna kalibra 7,62x39 milimetara s razdaljine od 30 metara, odnosno eksploziju mine sa šest kilograma eksplozivnog punjenja.

Despot od naoružanja ima daljinski upravljivu borbenu stanicu (DUBS) sa strojnicom kalibra 17,7 milimetara, koju proizvodi tvrtka Dynateq iz Južnoafričke Republike, a u kojoj je prema navodima Vlade Republike Srpske registriran većinski vlasnik TRB-a. Uz DUBS, tu su bacači dimnih bombi i suzavca.

Dosad je MUP-u Republike Srpske isporučeno ukupno devet vozila, a postojale su najave da će biti proizvedena za potrebe Nigerije, Namibije i Tanzanije, no to još uvijek nije potvrđeno. Prema Ristićevim navodima, cijena Despota iznosi 500.000 eura, ovisno o konfiguraciji, a MUP Republike Srpske dobivao ih je za 30 posto niži iznos, dok cijena DUBS-a iznosi 200.000 eura i dolazi s daljinometrom, termovizijskom kamerom i najmodernijim softverom za upravljanje.