Ukrajina i Rusija potpisale su sporazum, kojim će biti omogućen izvoz milijuna tona žitarica iz blokiranih crnomorskih luka i potencijalno izbjeći prijetnja globalne krize hrane
Sporazum je potpisan u Istanbulu, a potpisivanju su nazočili glavni tajnik UN-a Antonio Gutteres i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, koji su bili posrednici u postizanju dogovora.
Sporazumom će biti omogućen izvoz oko 20 milijuna tona žitarica, koje su bile blokirane u crnomorskim lukama.
Sporazum koji su potpisale Rusija, Ukrajina, UN i Turska 'svjetionik je nade' u ratu, rekao je glavni tajnik UN-a Antonio Guterres. 'Danas se pojavilo svjetionik nade na Crnom moru. Svjetlo olakšanja svijetu, koji ga treba više nego ikad', poručio je.
Sporazum, koji su predstavnici svih strana upravo potpisali u Istanbulu, znači da Rusija pristaje na primirje kako bi se omogućio izvoz žitarica. Turska će pregledati brodove kako bi se uvjerila da ne prevoze oružje.
Smatra se to diplomatskom pobjedom u ratu koji sada ulazi u šesti mjesec.
Ali Guterres je dodao da dogovor 'nije došao lako... bio je to dug put'.
'Današnji dogovor sporazum je za cijeli svijet', dodao je.
Ugovor bi trebao omogućiti ponovno korištenje crnomorskih luka zahvaljujući uspostavi sigurnih ruta i primirja na područjima provoza. Predviđen je pregled trgovačkih brodova koji će biti povjeren Turskoj, kako bi se osiguralo da brodovi koji idu u Odesu po žitarice ne bi dovozili oružje.
Planira se i uspostava koordinacijskog središta u Istanbulu u kojemu bi sudjelovali UN-ovi i pomorski stručnjaci, rekli su diplomati.
Ukrajinske crnomorske luke, donedavno glavne točke za izvoz poljoprivrednih proizvoda, blokirane su otkako je Rusija u veljači pokrenula invaziju na Ukrajinu.
Dvije zemlje su veliki izvoznici žita na globalna tržišta. Rusija je također veliki proizvođač umjetnog gnojiva, a Ukrajina ulja.
Potpisivanje ugovora između Ukrajine i Rusije trebalo bi brzo utjecati na smanjenje cijena koje naglo rastu zadnjih mjeseci.
Prehrambena kriza kao posljedica toga prijeti glađu nizu zemalja, napose u Africi južno od Sahare, ali i Libanonu i Egiptu.