DESNICA OPET BEZ STAVA

Vladajući lagano 'otpilili' zahtjeve Željke Markić

03.12.2013 u 14:09

Bionic
Reading

Nakon što je čelnica inicijative 'U ime obitelji' Željka Markić tražila od Vlade da preispita donošenje Zakona o životnom partnerstvu, u Vladi su jasno poručili da Zakon ide u proceduru do kraja godine. Što o tome misli oporba koja je podržavala Markić u referendumu, ne znamo jer se o tome, očito, još ne usude govoriti

Javni apel Željke Markić da Vlada još jednom razmisli o Zakonu o životnom partnerstvu nije uvažen, pa ni razmotren u Banskim dvorima. Poručili su da Zakon ide u proceduru nakon javne rasprave te se pozvali na jučerašnju izjavu premijera Zorana Milanovića koji je jasno rekao da će novi zakon biti veliki korak naprijed za prava manjina, odnosno istospolnih zajednica.

'Ovim zakonom se zajednice, koje se ne nazivaju brakom, izjednačavaju u pravnom i materijalnom statusu s brakom, što, uz ostalo, uključuje pravo na nasljeđivanje i druge oblike pravnog uređivanja određenog odnosa koji činjenično postoji, a što imaju sve europske države', rekao je Zoran Milanović.

Što o tome misli oporba, koja je podržavajući referendum o braku bila optuživana za oduzimanje prava seksualnim manjinama, nismo uspjeli doznati. Naime, HDZ-ov Željko Reiner i HDSSB-ov Boro Grubišić ustrajali su u tome da ne odgovaraju na načelna pitanja o pravima homoseksualnih parova, dok su na pitanje hoće li podržati Zakon o životnom partnerstvu rekli da ne mogu govoriti o zakonu koji još nisu vidjeli.

'Vrlo ću rado komentirati konačni prijedlog Zakona, ali u ovom trenutku ne želim govoriti jer se tekst koji dolazi u Sabor često razlikuje i od primjedbi u javnoj raspravi, i od prijedloga koji daje Vlada', rekao je Reiner, uporno izbjegavajući pitanje je li za gotovo potpuno izjednačavanje istospolnih zajednica s bračnim zajednicama, uz izuzetak posvajanja na koje prema prijedlogu Zakona neće imati pravo.

Niti Boro Grubišić nije pokazao stav. On je tek načuo iz medija da se sprema Zakon o životnom partnerstvu. Upitan, da je HDSSB na vlasti, koja bi prava dao homoseksualnim parovima, kaže da uopće ne zna što ta manjina traži i koji su njihovi zahtjevi te da treba o tome provesti širu javnu raspravu.

Oporba je i na ovom pitanju pokazala da ne ispunjava svoju ulogu korektora vlasti i predlagača 'boljih rješenja', nego tek zauzimaju stavove 'za' ili 'protiv' samo onda kada im je to politički oportuno.