Kada bi izmjene Ustava bile prihvaćene u obliku u kojem ih predlaže Vlada, za slanje hrvatskih vojnika u Irak više ne bi trebala 102, nego 77 glasova u Saboru. Ustav sada propisuje da Oružane snage mogu prijeći granice Hrvatske ili djelovati preko njezinih granica samo ako tako odluči Sabor dvotrećinskom većinom glasova svih zastupnika. U sadašnjem sazivu Sabora, to su 102 glasa
Drugim riječima, za takvu odluku vladajućoj većini potrebni su i glasovi oporbe. Novom odredbom odluka bi se donosila većinom glasova svih zastupnika – što sada znači njih 77 – pa za slanje hrvatskih vojnika u inozemstvo glasovi oporbe više ne bi bili potrebni, piše Novi list
Vlada te izmjene obrazlaže »usklađivanjem parlamentarne procedure s praksom drugih zemalja«, ali i obvezama koje proizlaze iz članstva Hrvatske »u međunarodnim organizacijama«, pri čemu se očito misli na NATO.
U Ministarstvu obrane objašnjavaju da sve zemlje članice NATO-a za slanje svojih vojnika izvan granica imaju blažu proceduru od ove koja je trenutno na snazi u Hrvatskoj.
Prema njihovim tvrdnjama, u nekim zemljama za to je dovoljna odluka Vlade, a u drugima obična većina u parlamentu. O mogućnosti da se potrebna većina ublaži i u Hrvatskoj navodno se razgovara već nekoliko godina, ali se za tu izmjenu čekala prva prilika kad se bude mijenjao Ustav.
Sabor će o cijelom paketu ustavnih promjena raspravljati na prvom sljedećem danu zasjedanja, što je 14. listopada. No, u najjačoj oporbenoj stranci, SDP-u, neslužbeno se doznaje da oni neće podržati promjenu ustavne odredbe koja se tiče slanja hrvatskih vojnika izvan granica države.
– Ne, to ne dolazi u obzir. Unutar NATO-a ne postoji ujednačena praksa kad je o ovome riječ, a u Hrvatskoj smo odluke o odlasku naših vojnika u mirovne misije uvijek donosili konsenzusom. Tako treba i ostati, kazao nam je visoki izvor iz SDP-a. U najjačoj oporbenoj stranci iznimno su iznenađeni ovim prijedlogom Vlade, s obzirom da se ranije uopće nije najavljivala takva mogućnost.
Bez njihovih glasova, tu (kao niti bilo koju drugu) izmjenu Ustava nije moguće donijeti.
Da većinu potrebnu za slanje hrvatske vojske u mirovne misije i druge operacije izvan zemlje ne treba mijenjati, smatra i predsjednik saborskog Odbora za obranu, SDP-ovac Boris Šprem. Šprem ističe da prijedlog izmjena nije vidio, ali podsjeća da je još od 1999. godine i prve misije u Sierra Leonu uvijek postojala suglasnost između SDP-a i HDZ-a oko slanja vojnika izvan granica, bez obzira koja je stranka bila na vlasti.
– Nikad nije bilo problema s osiguravanjem dvotrećinske većine potrebne za slanje vojske na teritorij neke strane države. Ne znam kakva je praksa drugih zemalja, ali mi imamo naša iskustva i tradiciju i smatram da bismo trebali nastaviti tim putem. Ne bi bilo dobro da se ubuduće bez opozicije pripadnike Hrvatske vojske šalje izvan Hrvatske, upozorio je Šprem.