nacionalna sigurnost

Von der Leyen dobila domaću zadaću: Treba vam europska CIA!

02.11.2024 u 15:02

Bionic
Reading

Europska unija trebala bi uspostaviti vlastitu obavještajnu agenciju, kaže bivši predsjednik Finske Sauli Niinistö, kojem je Ursula von der Leyen povjerila zadatak da napiše detaljan izvještaj o spremnosti EU-a za rat i krizne situacije te prijedloge za poboljšanje

Bivši finski predsjednik Sauli Niinistö u svom novom izvještaju predlaže da Europska unija uspostavi vlastitu obavještajnu agenciju po uzoru na američku CIA-u, koja bi pomogla članicama u borbi s rastućim prijetnjama, sabotažama i stranim agentima, piše Politico.

Prijedlog dolazi uslijed sveobuhvatne revizije obrambene politike EU-a zbog sve vidljivijih aktivnosti ruskih operativaca diljem bloka.

U izvještaju se naglašava potreba za većom suradnjom i razmjenom informacija među državama članicama, kako bi se poboljšala nacionalna sigurnost.

Preporučuje se razvoj ozbiljne obavještajne suradnje na razini EU-a, koja bi 'zadovoljila strateške i operativne potrebe'. Niinistö također ističe da će 'mreža za suzbijanje sabotaža' biti ključna za zaštitu infrastrukture.

U Bruxellesu je zabilježen porast aktivnosti stranih agenata, a brojni diplomati protjerani su zbog optužbi za špijunažu. Ruska agresija na Ukrajinu stvorila je dodatne izazove, uključujući praćenje vojnih lokacija ruskim dronovima te pokušaje atentata na ključne osobe u vojnom sektoru.

Zapadni saveznici već razmjenjuju obavještajne podatke u sklopu mreže Five Eyes, koja povezuje Sjedinjene Države, Australiju, Kanadu, Novi Zeland i Veliku Britaniju. Prema riječima bivšeg finskog predsjednika, sad je red na EU-u da unaprijedi protok informacija i obavještajnih podataka.

Ursula von der Leyen
  • Ursula von der Leyen
  • Ursula von der Leyen
  • Ursula von der Leyen
  • Ursula von der Leyen
  • Ursula von der Leyen
    +7
Ursula von der Leyen Izvor: EPA / Autor: CHRISTOPHE PETIT TESSON

Iako Von der Leyen uvijek ističe da je prikupljanje obavještajnih podataka prije svega odgovornost svake od država članica, i ona smatra da je potrebna bolja razmjena tih informacija.

Niinistö također sugerira i usvajanje 'zakona o spremnosti', koji bi definirao principe, standarde i ciljeve suradnje među državama članicama.