Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić rekao je za Euronews da se Srbija morala pobrinuti sama za sebe kad je pitanju cijepljenje protiv koronavirusa
Srbija je predvodnica u Europi po broju cijepljenih.
Zemlja nije članica EU-a i dosad nije dobila mnogo pomoći iz Bruxellesa u nastojanju da procijepi stanovništvo.
"Ne kritiziram nikoga, ali morali smo se pobrinuti sami za sebe", rekao je Vučić.
Srbija svoje građane cijepi kineskim i ruskim cjepivom te američkim Pfizerom, a do kraja veljače bi trebala dobiti i cjepivo AstraZenece.
„Sva cjepiva su veoma sigurna, neka s istoka su sigurnija od onih sa zapada, ali sva su odlična“, rekao je Vučić u razgovoru s Euronewsom.
Srbijanski predsjednik kazao je da je jedno od cjepiva vjerojatno spasilo život njegove majke koja je hospitalizirana, ali je devet dana nakon cijepljenja počela razvijati antitijela.
Srbija je do srijede cijepila 550 tisuća ljudi, od kojih 50 tisuća s dvije doze, a Vučić je istaknuo da se do kraja veljače planira docijepiti više od milijun ljudi, što je 15 posto stanovništva. Za usporedbu, EU je dosad procijepila samo tri posto svog.
„Dosad nismo dobili nijedno cjepivo iz COVAX-a, nego samo iz bilateralnih dogovora s američkim Pfizerom, Kinom i Rusijom, ne i EU-om“, rekao je Vučić, referirajući se na svjetski program raspodjele cjepiva za siromašnije zemlje pod vodstvom Svjetske zdravstvene organizacije.
Vučić se suzdržao kritika na račun Unije. „Ne osjećamo se ostavljenima od EU-a i neću ništa komentirati jer je Srbija na putu prema tom savezu, cijenimo ulogu Olivera Varhelyja, drugih povjerenika i Ursule von der Leyen", kazao je o povjereniku Europske komisije za proširenje te o predsjednici tog tijela.
Istaknuo je kako je bilo jasno da će se države suočiti s nestašicom cjepiva jer se prije godinu dana isto dogodilo s respiratorima, pa dodao da je Srbija spremna donirati cjepiva Sjevernoj Makedoniji i drugim susjedima „jer je potrebno da i oni budu cijepljeni kao i mi“.