Ponovni izbor Donalda Trumpa za predsjednika tema je i u Kini. I dok tamošnje vlasti, obzirom na najave o uvođenju carina od 60 posto na uvoz svih kineskih proizvoda, nisu baš oduševljene Trumpovom pobjedom, građani su u velikom broju navijali za njega, čak ga nazivajući 'drug Trump'
Jedan od najpopularnijih komentara na kineskoj društvenoj medijskoj platformi Weibo glasi: 'Bit će puno zabave za gledati u sljedeće četiri godine', javlja BBC.
Kineski mediji ovog su tjedna posvetili veliku pozornost Trumpu i njegovom imidžu lika koji izaziva podjele. Medijska pozornost posljednjih dana bila je usredotočena na to hoće li rezultat izbora dovesti do nasilja u SAD-u, a državna televizijska kuća CCTV naglašava povećanu prisutnost policije na ulicama, osobito u kolebljivim državama.
Predsjednik Xi Jinping još nije službeno čestitao Trumpu. Glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Mao Ning rekla je da će, nakon što izborni rezultati budu u potpunosti objavljeni i Trump bude službeno inauguriran, Kina 'rješavati relevantna pitanja u skladu s diplomatskim pravilima'.
Ning je dodala da je kineska politika prema Sjedinjenim Državama 'dosljedna i da ćemo nastaviti promatrati i upravljati kinesko-američkim odnosima u skladu s načelima uzajamnog poštovanja, mirnog suživota i suradnje u kojoj svi dobivaju'.
Međutim, obzirom na Trumpovu najavu povišenih carina i svojevrsnog trgovinskog rata, kineski stratezi očekuju vatreniju retoriku carine od Trumpa, koji je predložio ukidanje kineskog trgovinskog statusa najpovlaštenije nacije.
Ekonomski efekti Trumpove pobjede osjetili su se već jutro nakon izbora, kad je tečaj juana prema dolaru pao sa 7,10 na 7,17.
Podsjetimo, trgovinski rat između dva najmoćnija svjetska gospodarstva započeo je 2018. kada je Trumpova administracija uvela niz carina na kineske proizvode, iskoristivši kao izgovor navodne dugotrajne nepoštene trgovinske politike i krađu intelektualnog vlasništva od strane kineskih poslovnih subjekata.
Bidenova administracija ranije ove godine odlučila je zadržati carine iz Trumpove ere na kinesku robu u vrijednosti od oko 300 milijardi dolara i podigla carine na 100 posto na niz proizvoda čiji je Kina glavni proizvođač, uključujući električna vozila i solarne ploče.