Zajednica Bet Israel u utorak je obilježila Dan sjećanja na žrtve Holokausta i junaštva židovskog naroda, Jom HaŠoa veHagvura, prilikom kojeg su uzvanici, uključujući gradonačelnika Tomaševića i ministra Fuchsa ispred spomen ploče položili kamenčiće u čast žrtvama
Komemoracija na Glavnom kolodvoru ispred spomenika žrtvama Holokausta i ustaškog režima počela je paljenjem šest svijeća i minutom šutnje u čast žrtvama Holokausta, a završena je molitvom glavnog rabina zajednice Bet Israel Kotel Dadona i čitanjem imena stradalih židovskih žrtava.
Predsjednik Bet Israela Danjiel Benko objasnio je kako se na današnji dan prisjećamo žrtava nacizma.
"Ljudi kojih se ovdje prisjećamo su građani Hrvatske koji su tijekom drugog svjetskog rata opljačkani od strane lokalnih nacista, te su s ovoga mjesta odvedeni i ubijeni", kazao je.
Upozorio je kako totalitarizam funkcionira putem sile, nasilja i ubojstva, a onaj koji se usudi reći 'ne' postaje predmet nasilja, pritom istaknuvši da živimo u vremenu sve veće afirmacije totalitarnih ideja i nasilja.
Gradonačelnik grada Zagreba Tomislav Tomašević istaknuo je dan sjećanja na stradanje, ali i na junaštvo židovskog naroda.
"Riječ je o stradanju šest milijuna Židova u Holokaustu, ali isto tako i junaštvu koje je iskazano pobunama u brojnim gradovima, posebno ustankom u židovskom getu u Varšavi", rekao je Tomašević.
Istaknuo je kako ne smijemo zaboraviti da su se stradanja dogodila i unutar Hrvatske u sklopu nacističkog i ustaškog režima, te kako su brojne žrtve bili i Romi, Srbi, ljevičari.
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs rekao je da se sjećanjem na žrtve holokausta, te stalnom edukacijom mladih generacija postiže zajedničko suočavanje i preuzimanje odgovornosti za stradale u našoj državi.
Naglasio je da je poučavanje o holokaustu vrlo važna tema za Hrvatsku, ali i cijelu Europu pošto ono sadrži bitne lekcije za budućnost. "Postoje slučajevi u kojima se holokaust minimalizira te čak i poriče, a najbolji odgovor je upravo obrazovanje o holokaustu i izgradnja demokratske i tolerantne države", objasnio je.
Ministar se osvrnuo i na ulogu Hrvatske koja trenutno predsjedava Međunarodnim savezom za sjećanje na Holokaust (IHRA), te istaknuo da će Hrvatska biti predvodnica globalnih nastojanja u borbi protiv antisemitizma.
Podsjetio je i na zaključke Vlade iz siječnja kojima se usvojene radne definicije antisemitizma, poricanja i iskrivljavanja istine o holokaustu, te antiromskog rasizma i diskriminacije.