Dramatično pogoršanje zdravstvenog stanja britanskog premijera Borisa Johnsona, zaraženog koronavirusom, zabrinulo je britansku javnost. Prije negoli mu je dijagnosticiran Covid-19 Johnson je bio pod žestokim kritikama zbog premlakog odgovora na virus koji je u toj zemlji do današnjeg dana usmrtio 5373 ljudi. U iščekivanju vijesti iz bolnice St Thomas, britanski mediji izvještavaju što se zapravo događalo u stanu na adresi Downing Street 11, na kojoj je tik uz sjedište britanske vlade, na desetak minuta hoda od bolnice na obali Temze, posljednjih desetak dana u samoizolaciji proveo premijer Johnson
Nakon noći u 'šok-sobi' Johnsonovo stanje u utorak ujutro je bez promjena, javljaju mediji. To bi značilo da je premijer pri svijesti, a nije precizirano ni prima li i dalje kisik.
'Zdravstveni kolaps Borisa Johnsona bio je brz i dramatičan. Jučer u 17 sati premijer je još uvijek predvodio nacionalnu bitku protiv koronavirusa iz svog bolničkog kreveta. No u idućih 120 minuta 55-godišnjak je sve teže hvatao zrak. Liječnici su mu dali kisik i prebacili ga na intenzivno liječenje - 'zbog predostrožnosti' - kako bi omogućili spajanje na respirator u slučaju potrebe', piše Daily Mail.
U pogoršanje zdravstvenog stanja Borisa Johnsona uvjerili su se ministri koji su u nedjelju sudjelovali u konferencijskom pozivu putem Zooma. Tada se vidjelo da je premijer blijed i iscijeđen, a neki su mu detektirali i veoma kratak dah dok je govorio. Nekoliko sati kasnije Johnson je prebačen u bolnicu, a šef diplomacije Dominic Raab, koji ga mijenja, otad se dvaput obratio naciji.
Izvori iz Downing Street uvjeravaju da Johnson još nije na respiratoru, no pojedini liječnici kažu da je takav razvoj događaja 'veoma izgledan'. Dvije trećine pacijenata na intenzivnom liječenju priključuju se na respirator u roku od 24 sata. Johnson je, prema izvorima Timesa iz bolnice, zasad primio oko četiri litre kisika, a prosječno se pacijentima oboljelima od Covida-19 daje 15 litara.
Sir Mark Sedwill, tajnik kabineta, održao je hitnu videokonferenciju kako bi nakon Johnsonova odlaska u bolnicu prenio loše vijesti ministrima. Neke od njih ta je informacija 'zaista šokirala'.
Insajderi kažu da Johnson nije htio ranije u bolnicu kako ne bi 'zasjenio' obraćanje kraljice Elizabete II naciji, a želio je i sam pobijediti bolest, pokazujući borbenost svojstvenu Winstonu Churchillu, njegovu političkom uzoru.
'Ne podcjenjujte mačizam političkog establišmenta Westminstera. Boris nije želio izgledati kao slabić', naveo je izvor.
Ipak, naposljetku je premijer nazvao svog liječnika i s tjelohraniteljima se u nedjelju navečer uputio u bolnicu.
Prije toga na stepenice Downing Streeta 11 stupio je u četvrtak kako bi se pridružio nacionalnom pljesku za zdravstvene radnike. Tada je i posljednji put viđen u javnosti te su krenula nagađanja da baš i nije onoliko dobro koliko to tvrde njegovi pomoćnici.
Izvor Guardiana kaže da se bolnički krevet u St Thomas'u za Johnsona počeo spremati još u četvrtak. Idućeg dana putem Twittera se obratio javnosti, poručujući da nije uspio sniziti temperaturu i da do daljnjeg ostaje u samoizolaciji, odakle i dalje vodi državu.
Johnsonova trudna zaručnica Carrie Symonds (32) još uvijek se nalazi u samoizolaciji u svom stanu u Camberwellu, u kojem je i njihov pas Dilyn. U subotu je poručila da je tjedan dana provela u krevetu s glavnim simptomima koronavirusa, da nije bilo potrebe da se testira te da se nakon sedam dana odmora osjeća bolje.